Gaziantep SMMM Odası Asgari Ücret Tarifesi İçin 77 TL talep ediyor...

ordeal28

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bizim oda olan gaziantep smmm odasında asgari ücret tarifesi için 77 tl talep ediliyor.yıllık oda aidatıyla beraber bu tutar 250 tl ediyor.bu kadar aidatın ne oluyor yada amacı nedir?
birkaç smmm abiyle konuştum amacın mesleğe yeni başlayanları vazgeçirmek oldugunu söylüyor.mesleğe yeni başlayanların büro açmasını oda yönetimi ve eski smmm ler istemiyormuş.pasta payı küçülüyırmuş ve her yeni başlayan illa eskilerden mükellef alıyormuş.buda onların işine gelmiyormuş.

................... Odalarımızla ilgili sorunlarımızı daha seviyeli olarak tartışalım....................

Ynt: Gaziantep SMMM Odası Asgari Ücret Tarifesi İçin 77 TL talep ediyor...

İstanbul 110 tl alıyor ben istemiyorum internetten indiririm demekte fayda etmiyor :)

Bu işe aklım sırrım ermedi.
Bu düpedüz para tuzağı

2010 tarifesi olmadığı için para isteyemezler. (MB'ca henüz resmi gazetede yayınlaşmamıştır.)

Bugün ödedik son günü olduğu için 105,00 tl

Benimde en sinir olduğum ve çağ dışı bulduğum olay budur. :mad:

Bu olayın tek sorumluları türmob dur. Oda gelirlerinde ücret tarifesi ücretini zorunlu kılmış. Sanırım odanın tahsil ettiği bu tür ücretlerin bir kısmını kendi aldığı için bu tür ilkel uygulamalar işlerine geliyor.

Gaziantep odası yardımlaşma fonu ile birlikte 168 lira maktu aidat alıyor 2010 yılı için. birde nispi aidat gelirleri var. Buna ek hizmet belgesi ve faaliyet belgesi gibi sair evraklardan da gelirleri oluyor. Sanırım ücret tarifesi gelirlerine ihtiyaçları yok ve bu yönetmelikte yazdığı için tahsil ediyorlar ve bir kısmını türmob'a gönderiyorlar.

Türmob'un sitesinde yönetim kurulu üyelerinin mail adresleri var. Bu gibi bir çok hukuksuz uygulamalara ilişkin mailler attım fakat hiç birine yanıt alamadım. Türmob ciddi bir kuruluşsa en azından başkan ve yönetim kurulu üyeleri maillerine bakıp yanıt yazmalılar diye düşünüyorum. :-X

2010 için ücret tarifesi resmen yayınlanmadığından paranızı geri isteyin. Asla para alamazlar. Odaların yapmış olduğu sadece ve sadece tavsiye niteliği taşır hiç bir resmiyeti yoktur. Olmayan resmi tarife içinde para almaları yasal değildir.

Sevgili türko, bu yönetmelikte yazdığı için aidat gibi hesabımıza geçiriyorlar dostum. Ben 10 yıldır ücret tarifesi almıyorum ve bu borcumdan dolayı ödeme tebligatı gönderiliyor tarafıma.

Bu konuyu bu yıl Bursa'da yapılacak muhasebe forumunda gündeme getirip. Oda gelirleri içerisinden ücret tarifesini çıkarmamaız gerekiyor.

Bir meslek mensubu abimiz aralık ayında vefat etti kapanış işlemlerini yaptım.Odaya evraklarını teslim ettim 6,500 tl borcu varmış nerdeye 15 yıldır hiç ödeme yapmamış. bu borç zamanla silinecekmiş. herhangi bir ödeme yapmadık.

Demekki ölene kadar ödeme yapmamak lazım aslında birde şu faaliyet belgesi alma işi olmasa gerçekten ödeme yapmayacağım.

Tamamen bizim için çok gereksiz ödemeler.Bize hiç bir şekilde geri dönüşü yok bu ödemelerin.