fonradar

geç bildirilen ek1 ve ek2 ler

umut

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar şirketimize 2004/12 aydan bu zamana kadar işçi giriş çıkışları oldu ben bunları şimdi bildirsem ne gibi şeylerle karşılaşabilirim bildirmezsem beni neler bekliyor yanlız hepsinin bildirim süresi geçti. müşavirim bana bildir diyor. eğer sen bildirmezsen ve çal.ve sos.güv.bak. bunun farkına varırsa ceza yersin diyor. sizlerin görüşlerinizi bekliyoruz.
not:E-bildirge vermeye bu ay başlayacağız.

umut Rumuzlu Forumdaş'a;

Ek-1 ve Ek-2 lerinizi hazırlayıp bildirimlerinizi geç de olsa yapın. (İnşaat firması iseniz hiç beklemeyin)

Zaten Ek-1 ve Ek-2 Bildirimleri yakın gelecek zamanda verilmeyecek ANCAK şu an vermekle yükümlüsünüz....

İyi Çalışmalar diliyorum.
NUR ARSLAN
SMMM

Merhaba;

Ceza-i müeyyideyle karşılaşmanız muhtemel.Fakat uygulamanın içine saygıdeğer devlet çalışanlarının bazı şeylerin üstüne gitmeme anlayışınıda koyarsak, ceza yemeye bilirisniz.Ancak şu anda bu aradaki kaypaklığı yok etmeye çalıştıkları için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Merhaba
Ek1 ve Ek2 leri geç göndermenin cezası hem maddi hem de manevidir.

Maddi kısmı geç gönderilen her ek1 ve ek2 deki Her bir işçi için Asgari ücretin 1/5 inden az olmamak suretiyle ayrı ayrı hesaplanır. yaklaşık adam başına 500 YTL. geliyordu.

Bildiğim kadarıyla Sadece İzmir Aydın ve Muğla iline son iki ayda 8000 ceza kesilmiş ve toplam 1.5 trilyon ceza tahakkuk ettirilmiştir.

Ancak son bir gelişmeye göre Bu cezaların asgari ücretin 1/5 i oranına düşürüldüğünü öğrendik. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımını bekliyoruz.

İkinci olarak Manevi kısmı, ceza kesilip gönderildikten sonra Savcılık olayı devr alıyor. Ve işveren Jandarmalar eşliğinde Savcının karşısına çıkarılıyor.
Böyle bir durumun öncelikle işvereni ve sonra sizi sokacağı sıkıntıyı sanırım anlatmama gerek yok.

Sonuç olarak geç gönderirseniz kendinizi ihbar etmiş olacaksınız. Ve gelecek ceza hiç de hafif olmayacak.

Yine de son karar sizin
Selamlar

ama bazı muhasebeciler işçi girişini bildirmedik dolayısıyla bu işçinin çıkışınıda bildirmeyiz ve böylece kimse de farkına varmaz diyor.peki işkazası olursa yakayı ele vereceksin o zaman ne yapacaksın? onun için girişleri de çıkışlarıda zamanında bildirip işimizi sağlam yapmak en iyisi.teşekkürler.