resim

Geç Ödenen Maaş Haklı Fesih Nedeni midir?

Üyelik
8 Ağu 2016
Mesajlar
3
Konum
İstanbul
Daha önce imzalamış olduğumuz belirsiz süreli iş sözleşmemizde maaş ödemeleri için "ayın ilk haftası içerisinde ödenir." şeklinde bir madde mevcuttu. Uzun süredir düzensiz maaş ödemeleri yapılıyor ve ayın 15 ini buluyordu. Son olarak bize mail atılarak maaşların ayın 15 inden sonra ödeneceği iletildi ama herhangi bir sözleşme yenilemesi vs. yapılmadı. Şu anda önceki ayın maaşı ayın 15 i veya sonraki bir günde yatırılıyor. Bu süre ayın 20 sini geçtiğinde haklı fesih nedeni midir? Kıdem tazminatı talep ederek sözleşmemi feshedebilir miyim?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Genel manada maaşlar sürekli olarak geç ödeniyorsa,dolayısıyla bu durum işveren yönünden alışkanlık haline getirilmişse artık işcinin fesih Hakkı doğar.bir iki defa veya aralıklı olarak bazı aylarda olan gecikmeler yahut geçmişteki gecikme durumları, yukarıdaki ifade içinde yer bulmaz.5-6 aydır maaşlar sürekli olarak her ay geç ödeniyorsa ve son maaş ödeme gününde de yine ödenmemişse artık bu durumda işcinin fesih Hakkı doğar,dolayısıyla kıdem tazminatını talep edebilir.
Sizin olayınızda farklı durumlar sözkonusu,bu nedenle önce farklılıkları netleştirelim.
a-ilk durumda sözleşme hükmünde belirtilen ödeme gününe zaten riayet edilmiyordu,bu durum böyle deva eder iken,
b-mail ile bundan sonra maaşların,15 inden sonra ödeneceği bildirilmiş.her şeyden önce bu durum,çalışma koşullarında esaslı değişiklik niteliğinde olup,işci aleyhinedir.İş kanunu madde 22 ye göre bu durum şekil şartı olarak işçiye yazılı olarak bildirilmeli/tebliğ edilmeli,işci de kabül edip,etmediğini işverene yazılı olarak bildirmeliydi.(günümüzde bu önemli konunun/önerinin işçiye yazılı olarak değilde mail yoluyla bildirilmesi,işcinin cevaben kabül edip,etmediğini mail yoluyla işverene bildirmesi,yukarıda belirttiğim şekil şartı yerine geçer mi/hukuken kabül görür mü,bilmiyorum,bana göre kabül görmez gibi!)
Bu önemli konudan olayımıza dönecek olursak,
önceki dönemden kalan maaş alacağınız olmasa/kalmasa da,önceki dönem sürekli gecikme durumu + yeni dönemde de gecikme durumu aynen(yani önceki dönem gibi sürekli)geç ödeniyor olsaydı,yukarıdaki önemli konu (yani çalışma koşullarında işci aleyhine esaslı değişiklik noktası) bir yana fesi Hakkı'nız doğacaktı,oysa ikinci dönem yani mail de belirtilen hususa bir defa uyulmuş ,sonrasında bir günlük gecikme de olsa işveren Mail'e uyuyor, bu durumda ne olur kesin bir şey yani fesih Hakkı doğar,doğmaz diyemeyeceğim.bundan sonra maaşlar her ay ın 15 nde yine ödenmez,sürekli geç ödeme durumları(5-6 ay) olur işverenin bu alışkanliğı böylesi devam eder ise son ay maaş ödeme gününden bir gün sonra Sözleşmeyi bu durumlar sebebiyle feshedip,tazminatınızı talep edebilirsiniz.vermezlerse dava açacaksınız,açtığınızda önceki dönemdeki gecikmelerde mahkemede gündeme gelir,sonuç lehinize olur.
İlgisi gereği tekrar M.22 ye mail konusuna dönelim.
Bu konudaki şahsi düşüncemi belirtmiştim,mail noktası kabül görmez ise işci bu sebebten şimdi fesih yoluna gidebilir mi?zamanında itiraz olmadığından bu değişikliği zihnen kabül etmiş gibi mi olur?bu noktalarında değerlendirmek lazım.
Sonuç,
Sağlıklı sonuca varmak için sn.üyelerin de katkısı olursa tekrar değerlendirelim derim.
 
Üyelik
8 Ağu 2016
Mesajlar
3
Konum
İstanbul
Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Benim aklıma takılan nokta sözleşmede maaşın ayın ilk hafta ödeneceği belirtilmiş ama net bir tarih yok. ilk hafta ayın 1 i de olabilir 7 si de. Araştırmalarımda maaş 20 gün geç ödendiğinde haklı fesih sayılıyor. Bu durumda 20 gün geç ödenme durumu nasıl hesaplanacak. Ayın 1 itibariyle mi 7 si itibariyle mi?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,805
Konum
izmir
20 gün geçtiğinde fesih hakkı doğuyor değil,
maaş ödemesinde gecikme 20 günü bulduğunda işyerinde hazır bulunup ücreti ödeninceye kadar iş görmeme hakkı doğar çalışan açısından.
Maaş ödemelerinde sürekli gecikmeler yaşanıyorsa, bu artık bir alışkanlık haline getirilmişse işveren tarafından,
maaş ödeme günü geçmiş olmasına rağmen hala ödenmemiş ücret alacağınız varsa, 1 gün sonra da ücretlerinizin tam ve zamanında ödenmemesi ve bu durumun süreklilik arzetmesi nedeniyle sözleşmenizi feshetme hakkınız doğar. Ancak ücret alacağınız artık yokken, salt ödemeler geçmişte geç yapıldı diye haklı sebeple feshedemezsiniz.

Doğal olarak ilk haftanın son günü kabul edilir özel olarak gün belirtilmediyse.
 
Üyelik
8 Ağu 2016
Mesajlar
3
Konum
İstanbul
Anladığım kadarıyla bu gecikmelerin süreklilik arz etmesi de bir haklı fesih nedeni. Son bir senelik bankaya yatan maaş ödeme günlerini incelediğimde zaten en erken ayın 8 i veya 9 u görünüyor. son aylarda ise 15 ini bulmaya başladı. Kanıtlanması çok kolay olan bu durum haklı fesih ile kıdem tazminatı hakkı doğurur mu?
 
Üyelik
11 Ağu 2016
Mesajlar
9
Konum
istanbul
20 günlük sürenin bitiminden sonra maaşın asıl kısmı ödenmediyse(ek kısmın ödenmemesi yargıtay kararlarında işçiye haklı fesih imkanı sunmamaktadır) işçiye 24/2 maddesi gereği haklı fesih imkanı sunacaktır.
''İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse''; kıdem tazminatına da hak kazanılır.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Araştırmalarımda maaş 20 gün geç ödendiğinde haklı fesih sayılıyor.
20 günlük sürenin bitiminden sonra maaşın asıl kısmı ödenmediyse(ek kısmın ödenmemesi yargıtay kararlarında işçiye haklı fesih imkanı sunmamaktadır) işçiye 24/2 maddesi gereği haklı fesih imkanı sunacaktır.
hayır.

20 gün geçtiğinde fesih hakkı doğuyor değil,
maaş ödemesinde gecikme 20 günü bulduğunda işyerinde hazır bulunup ücreti ödeninceye kadar iş görmeme hakkı doğar çalışan açısından.
Maaş ödemelerinde sürekli gecikmeler yaşanıyorsa, bu artık bir alışkanlık haline getirilmişse işveren tarafından,
maaş ödeme günü geçmiş olmasına rağmen hala ödenmemiş ücret alacağınız varsa, 1 gün sonra da ücretlerinizin tam ve zamanında ödenmemesi ve bu durumun süreklilik arzetmesi nedeniyle sözleşmenizi feshetme hakkınız doğar. Ancak ücret alacağınız artık yokken, salt ödemeler geçmişte geç yapıldı diye haklı sebeple feshedemezsiniz.
[/QUOTE

evet
 
Üyelik
14 Ocak 2017
Mesajlar
3
Konum
istanbul
ben işe 12 şubat 2016 da başladım başlamadan görüşmede hesap kesimi ayın 1 inden 1 ne diye maaşlarda 5 ile 10 arasında veriliyor denildi. işe başladığım zamandan beri aldığım maaşlar böyle ; martın 15i ,nisanın 8i ,mayısın 13ü ,haziranın 15i ,temmuzun 18i ,ağustosun 12si ,eylülün 9u ,ekimin 24ü ,kasımın 28i ,aralığın 23ü ve daha aralıkta çalıştığım yani ocağın 5 i ile 10 nunda alıcağım parayı alamadım 20 sine ertelediler maaşları yani benim ev kredim var ayın 10 son ödeme günü ve bunun için sürekli sıkıntı yaşıyorum işten ayrılıp başka işe geçmek istiyorum sizce kıdem tazminatı alabilirmiyim veya bunun için nereye başvurmam lazım.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Olayınız haklı nedenle sözleşmeyi feshedebilecek nitelikte ANCAK 1 yıllık çalışma süreniz bulunmadığından k.tazminatı alamazsınız,maaş ödemeleri bu şekil devam eder İSE bu sebeble 12 şubat 2017 den sonra sözleşmeyi feshettiğinizde alabilirsiniz,vermezlerse dava açmanız gerekir.
 
Üyelik
14 Ocak 2017
Mesajlar
3
Konum
istanbul
12 şubata kadar beklemeyi düşünüyorum sonra çıkışımı vereceğim. tazminatımı almak için ne yapmam gerekiyor direk muhasebeye girip çıkış versem tazminatı vermezler diye düşünüyorum nereye başvurmam gerekiyor acaba ?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
ben işe 12 şubat 2016 da başladım başlamadan görüşmede hesap kesimi ayın 1 inden 1 ne diye maaşlarda 5 ile 10 arasında veriliyor denildi. işe başladığım zamandan beri aldığım maaşlar böyle ; martın 15i ,nisanın 8i ,mayısın 13ü ,haziranın 15i ,temmuzun 18i ,ağustosun 12si ,eylülün 9u ,ekimin 24ü ,kasımın 28i ,aralığın 23ü ve daha aralıkta çalıştığım yani ocağın 5 i ile 10 nunda alıcağım parayı alamadım 20 sine ertelediler maaşları yani benim ev kredim var ayın 10 son ödeme günü ve bunun için sürekli sıkıntı yaşıyorum işten ayrılıp başka işe geçmek istiyorum sizce kıdem tazminatı alabilirmiyim veya bunun için nereye başvurmam lazım.
Maaş ödeme tarihi ile ilgili olarak,
verilen söz uçar,yazı baki dir,
maaş ödemesi uygulamasına baktığımızda eylül öncesi ödemeleri hariç tutarsak,eylül maaşı ekimin 24 ünde,ekim maaşı kasım 28 inde,kasım maaşı da aralık 23 ünde ödenmiş,aralık maaşı da böylesi ödenmiş İSE ardı ardına 4 ay sürekli olarak(mücbir sebeb olmaksızın)maaşlarınız hep geç ve düzensiz ödenmiş ve işveren tarafından bu durum artık alışkanlık haline gelmiş oluyor.
Ocak maaşı da muhtemelen böylesi yine 20 si geçtikten sonra ödenir GİBİ!..(şu an ne zaman ödendiğini bilmiyoruz.)
Olayınız haklı nedenle sözleşmeyi feshedebilecek nitelikte ANCAK 1 yıllık çalışma süreniz bulunmadığından k.tazminatı alamazsınız,maaş ödemeleri bu şekil devam eder İSE bu sebeble 12 şubat 2017 den sonra sözleşmeyi feshettiğinizde alabilirsiniz,vermezlerse dava açmanız gerekir.
Kıdeminiz(uzun süre ücretsiz izin,kaza hastalık nedeniyle bildirim süresini altı hafta aşan şekilde rapor süresniz yok ise)12.02 de kıdeminiz doluyor ama hemen 13 şubatta fesih yoluna gitmeyip, en azından şubat 15 inden sonra(çünkü eylül ay ı öncesi maaş ödeme tarihlerine göre)fesih yoluna gitmeniz daha uygun olur düşüncesindeyim.
12 şubata kadar beklemeyi düşünüyorum sonra çıkışımı vereceğim. tazminatımı almak için ne yapmam gerekiyor direk muhasebeye girip çıkış versem tazminatı vermezler diye düşünüyorum nereye başvurmam gerekiyor acaba ?
Dediğim gibi 15 şubat sonrası Ocak maaşını almadan fesih yoluna gitmeniz daha uygun,maaşın ne zaman ödenebilirliliğini iyi takip ediniz, 15 inde veya 15 inden önce öderler İSE siz 13 ünde fesih yoluna gitmeniz uygun olur.(fırsat ele geçmişken)DİKKAT OCAK MAAŞI ÖDENMEDEN alacaklı iken fesih yoluna gitmeniz uygun olacak.
İş kanunu madde 24/II-e ve f bendin son cümlesi doğrultusunda önce sözleşmeyi feshedeceksiniz,bu fesih nedeniyle tazminatınızı talep edeceksiniz,ödemezlerse dava açmanız gerekecek,ödemezlerse iş kura da şikayet edebilirsiniz ama yinede ödemeyebilirler,bu defa yine dava açmanız gerekecek.
 
Son düzenleme:

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Bazı işverenler az da olsa inceleme neticesinde,haksız olduklarına inandıklarında, k.tazminatı ödeme düşüncesine giriyorlar,eğer işveren kesin ödememe meylinde değil ise dava süreçlerinin uzunluğu dikkate alındığında iş kur boyutu denenebilir,tersi durumda dediğiniz gibi doğrudan konuyu yargıya taşımak gerekir.
 
Üst