Gece çalışma ücreti

mrb.arkadaşlar,

iş kanununa göre gece çalışması en geç saat 20.00 de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen süredir.
Bu sürelerde çalışan personellere net maaşının haricinde gece çalışması olarak ek bir ücret vermek gerekirmi ?işkanununda gece çalışma süreleri var ama gece çalışmasına istinaden ödenecek ücret konusunda net bir bilgi göremedim. iyi çalışmalar,

saygılarımla,

fazla çalışma

güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum gündüz mesai saatim haftalık 79 gece ise76 saatir aylık çalışma saatim toplam 310 saatir bu yasalmıdır ne yapmalıyım...

Ynt: Gece çalışma ücreti

mmturk ' Alıntı:
mrb.arkadaşlar,

iş kanununa göre gece çalışması en geç saat 20.00 de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen süredir.
Bu sürelerde çalışan personellere net maaşının haricinde gece çalışması olarak ek bir ücret vermek gerekirmi ?işkanununda gece çalışma süreleri var ama gece çalışmasına istinaden ödenecek ücret konusunda net bir bilgi göremedim. iyi çalışmalar,

saygılarımla,

Böyle bir kanun maddesine rastlamadım ama.. şahsen ben 24 saat üretim yapan bir firmada görev yapıyorum.. 45 saatlik çalışma diliminde..böyle bir uygulama yapmıyoruz..

Bir ara %5'lik bir farktan söz ediliyordu diye hatırlıyorum ama.. zaten postalar halinde bir çalışma söz konusuysa.. ve her gün postalar değişiyorsa.. bu ücret farkını nasıl yansıtabilirsiniz ki çalışanlarınıza???

Ynt: fazla çalışma

iceberg ' Alıntı:
güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum gündüz mesai saatim haftalık 79 gece ise76 saatir aylık çalışma saatim toplam 310 saatir bu yasalmıdır ne yapmalıyım...

Haftalık 45 aylık 225 saatle sınırlıdır.. Bunun dışında kalan çalışma saatleri.. fazla mesai olarak adlandırılır.. ve ücreti ödenmesi gerekir..Ama sanırım sizde bir ihlal söz konusu..

Yanılıyor muyum?

Merhabalar,
Gece çalışmasıyla, postalar halinde (vardiyalı çalışmayı) karıştırmayalım.

Zamlı ücret, işin gereği sürekli gece çalışması gereken kişilere ödenir.

yurtdışında bu olay daha farklı, örneğin benim eniştem yurdışında işçi olarak çalışmakta ve 3 vardiya dönmekte, gece çalışmaları için gece mesaisi almakta, doğrusu da bu bence.