Gece çalışma

arkadaşar merhaba,
Firmamızın ısıl işlemde bölümünde, 2 li vardiya düzenine geçmek istiyoruz,
08;30-20;30 1. vardiya , 2 Kişi
20;30-08;30 2. vardiya , 2 Kişi
Çok zorda kalmassak ,Cumartesi saat 13:00 'den, Pazartesi 08;30' a kadar tatil olarak düşünelim,

Bu çalışma şekline geçtiğimiz zaman , personelin aylık ne kadar fazla çalışması olur,( Fazla mesai) ???
birde kanunen gece çalışma tazminatı ne kadar???

bu konularda yardımcı olabilir misiniz?

Ynt: Gece çalışma

Yemek molası 2 kez yapılıyor sanırım. Peki bir saat mi kesiyorsunuz , yarım saatmi. Bizde mesela 20.30 kadar mesai olursa bütün gün için sadece öğlen verilen yemek molası kesiliyor. Sizde de öyle mi..?

Günlük çalışma süresi 7,5 saat siz 12 saat çalıştırıyorsunuz 12-7,5=4,5 saat günlük fazla mesai olarak hesaplamanız gerekir diye düşünüyorum. Bu çalışma süresi içerisinde yemek ve varsa çay aralarını çalışma süresinden sayılmadığı için düşmeniz gerekiyor. :eek:

12 saat çalışma yapıldığı için 1,5 saatten az yemek molası veremezsiniz
günlük 10,5 saat çalıştıklarını düşünürsek 6gün*10,5saat=63saat haftalık çalışma yapmış olacaklar
haftada 45 saat çalışmanın üstünü mesai vermeniz gerektiğinden haftalık 18 saat mesai vermeniz gerekir diye düşünüyorum

raca ' Alıntı:
12 saat çalışma yapıldığı için 1,5 saatten az yemek molası veremezsiniz
günlük 10,5 saat çalıştıklarını düşünürsek 6gün*10,5saat=63saat haftalık çalışma yapmış olacaklar
haftada 45 saat çalışmanın üstünü mesai vermeniz gerektiğinden haftalık 18 saat mesai vermeniz gerekir diye düşünüyorum
12 saat üzeri çalışma sınırı hangi kanun yönetmelik vs. de belirtiliyor ve 1,5 saatten az olamayacağı nerede yazıyor sn.raca?

iş kanununda belirtilen ara dinlenme süresi olarak en yüksek zaman 7,5 saat üzeri çalışma süresi için en az 1 saat şeklinde tanımlanmış. Bu demektir ki 1 saatten az olamaz ama fazlası olacak diye bir zorunluluk ta bulunmamakta.

İş Kanunda gece çalışması 7,5 saati geçemez aslında.
Mesaileri 7,5 saat hesaplamalısınız.
Gece döngüsüde en geç 20:00 ve en erken 06:00 saatleri arasında.
Ayrıca günlük 7,5 saati aşan mesailerde en az 1 saat ara vermelisiniz.