fonradar

Geçerli İş Akdi Fesih Hk.

Merhabalar

Yaklaşık 1.5 senedir bir turizm firmasında orta düzey yönetici pozisyonunda çalışmaktayım.Şirketimiz bu aralar biraz zor durumdan geçmekte buna bağlı olarak ayın 15 inde yapılan maaş ödemelerimiz yaklaşık 55 gün sonra ödeniyor yani örnek olarak temmuz 2015 maaşını eylül 2015 inde almak gibi.bu durum yaklaşık 3-4 aydır devam etmekte.Farklı bir durum ise işyerinde yaklaşık 80 personel olmasına rağmen sadece 10 personelin maaşı gecikmeli olarak yatırılıyor,diğer personeller zamanında ücretlerini alıyorlar.Bir aile gecindirdiğim için şu an ödemelerde ve çevreye olan sorumluklarımda güçlük yaşadığımdan budurum da beni psikolojik olarak etkilemektedir.Konu ile ilgili olarak biraz araştırma yaptığımda iş kanunun ilgili maddeleri gereği işverinin mucbir sebeblerden ücreti normal süresinden sonra 20 gün gibi bir zaman diliminde yatırma hakkı olduğunu gördüm.Aynı zamanda iş sözlemizde bu madde de var fakat,mucbir sebepler doğal afet ve öngürü olmayan sebepler gibi anladım.Yani işverenin bazı personelelre zamanında ücret ödeyip bazılarına 20-25 gün sonra ödemesinin mucbir bir neden değil sadece personelin iyi niyetinden faydalanma olarak görüyorum.Bu durum neticesinde iş yerine noter kanalıyla ihtarname çekerek hak kazanmış olduğum kıdem tazminatı,yıllık izin ücreti gibi alacaklarımı yatırması için talepte bulunacağım yaşamış olduğum bu durumun geçerli iş akdi feshi için yeterli bir neden olduğu konusunda şüphem olduğundan bu konuyu paylaşmak istedim.Ayrıca fazla mesai ücreti konusunda işveren tarafından haftalık çalışma programı (günde 10 saat)imzalatılsada günde yaklaşık 12 saat çalışıyorum ve bu ilgili kişiler tarafından kayıt altına alınıyor.Bu durumda fazla mesai ücreti hak kazanıyormuyum ve eğer hak kazanıyorsam ihtarnameye kıdem tazminatı,yıllık izin ücreti ve fazla mesai alacağı taleplerimin hepsini ekleyip 3 iş günü içerisinde ödenmesini talep edebilirmiyim?Eğer 3 gün içinde bu talepler yerine getirilmesse ihtarnameyi çektiğim zamandan itibaren işveren temerrute düşer yoksa dava açtığım zaman mı?

Vakit ayırdığınız için teşekkürler

Ücretin geç ödenmesinin süreklilik arz etmesi durumu çalışan için haklı fesih sebebidir.Dikkat etmeniz gereken nokta sözleşmeyi fesih ettiğinizi belirttiğiniz ihtarı gönderdiğiniz tarihte hak kazanmış olmanıza rağmen hala ödenmemiş ücretinizin olmasıdır. Yani gecikmiş ücret alacağınız varken sözleşmenizi haklı sebeple feshetme hakkınız vardır.

Fazla çalışma ücretlerinin aylık ücrete dahil olduğu yönünde bir madde varsa iş sözleşmenizde yıllık 270 saate kadar olan fazla çalışma için ücret talep edemezsiniz. Aşan kısmı için talepte bulunabilirsiniz.
İş sözleşmenizde fazla çalışma ücretlerinizin aylık ücretinize dahil olduğu yönde bir madde yoksa, elbette fazla çalışma ücretlerinizi talep edebilirsiniz.
Talep ettiğiniz fazla çalışmalarınızı ıspatlamanız gerekir açacağınız davada.