geçici ve kurumlar vergisi

geçici ve kurumlar vergisinin mantığını, nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.yardımcı olursanız kaynak tavsiye ederseniz çok sevinirim.iyi günler

ocalp' Alıntı:
geçici ve kurumlar vergisinin mantığını, nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.yardımcı olursanız kaynak tavsiye ederseniz çok sevinirim.iyi günler

Ben ilkönce 5422 sayılı K.V.K nunu okumanı tavsiye ederim

çalışanlar kazandıkça vergi öderler.örnek olarak ssk lı bir çalışan her ay maaşı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesildikten sonra net ücret alır.ama vergi mükelleflerinde durum böyle değildir.vergi mükellefleri bir takvim yılında elde ettikleri gelirin vergisini bir sonraki yılın mart (gelir vergisi ise) ya da nisan (kurumlar vergisi ise) aylarında öderler.devlet bu adaletsizliği çözmek amacıyla işverenlerden her yılın mart,haziran,eylül ve aralık aylarının sonu itibariyle elde ettikleri karın belli bir yüzdesini (şuan için gelir vergisi mükelleflerinden % 20 kurumlar vergisi mükelleflerinden % 30) gelir vergisinden ya da kurumlar vergisinden mahsup etmek üzere geçici vergi olarak alır.bu verginin mükellefler arasındaki yaygın bir diğer ismi peşin vergidir.bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım..