Geçici Vergi Düzeltmesi Hk

yunuss85

Katkı Sunan Üye
Selamlar, foruma biraz ara vermiştim, vakit buldukça tekrar faydalanmaya, elimizden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışacağım.

4. dnm geçici de matrah arttırımından yararlanmayıp geçmiş yıl zararının tamamını indirip vergi ödememiştim, şimdi alınan karar ile matrah arttırımı yapacağız, fakat bu durumda kar çıkıyor ve geçiciye düzeltme vermem gerekiyor/mu? gerekirse gecikme zammı ve faizi ikisi de mi hesaplanır, yorumlarınızı rica ederim.

iyi forumlar,

Selamlar, foruma biraz ara vermiştim, vakit buldukça tekrar faydalanmaya, elimizden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışacağım.

4. dnm geçici de matrah arttırımından yararlanmayıp geçmiş yıl zararının tamamını indirip vergi ödememiştim, şimdi alınan karar ile matrah arttırımı yapacağız, fakat bu durumda kar çıkıyor ve geçiciye düzeltme vermem gerekiyor/mu? gerekirse gecikme zammı ve faizi ikisi de mi hesaplanır, yorumlarınızı rica ederim.

iyi forumlar

iyi forumlar,
Sayin Selbyerol
Oncelikle aramiza tekrar hosgeldiniz. Katkilarinizi bekleriz.
Sorunuza gelince gecici vergiye duzeltme vermenize gerek yok.
Yalniz aftan faydalandiktan sonra da gecmis yil zatarlarinin % 50'sini dusecebileceginizi hatirlatmak isterim

Son düzenleme:
Sayın Ferhat,

Cevabınız için teşekkür ederim, ymm'miz ileride karşımıza çıkmasın diye düzeltme vermenin daha doğru olacağı görüşünde olduğundan düzeltme verip piş. zammını ödedik.

saygılarımla

Sayın Ferhat,

Cevabınız için teşekkür ederim, ymm'miz ileride karşımıza çıkmasın diye düzeltme vermenin daha doğru olacağı görüşünde olduğundan düzeltme verip piş. zammını ödedik.

saygılarımla
Sayin selbyerol

:):) Inanin ben YMM'ninizin boyle soyleyecegini tahmin etmistim. Yukarida detay yazmadim. Polemik yapmak istemedim. Zaten YMM.nizde emin degil ancak yaparsak daha dogru olur. Hani biz vergi odeyelim de bende kendimi garanti altina alayim gorusu.

Dorduncu donemde gecici vergiye duzeltme vermeseniz ne olacak zaten o vergiyi siz kurumlarda odeyeceksiniz. Zaten mantik olarak once gecici vergiyi veriyorsunuz matrah arttirimi sonraki islem. Yani bu is kurumlarda da duzelir. Gecici vergiyi pismanlikla odemek ne

Ben size asil tehlikeyi soyliyeyim. Siz asil bunu YMM'nize sorun.

Siz bu gecici vergiyi tarih olarak ne zaman duzelttiniz ve odemesini yaptiniz. Eger 1 Nisan'dan sonra ise siz dorduncu donemdeki gecici vergiyi sirketinizin Nisan ayinda verecegi kurumlar vergisinden mahsup edemezsiniz.

Bu duzeltmeden sonra kurumlarda hem vergi hemde gecmis yil zararlarinin %50 indirim konusu yapabilirsiniz:):)

Sayın Ferhat,

Bu konuda size hak vermemek mümkün değil, kendileri riski almayıp cezayı ödetme taraftarı. Bu arada biz özel döneme (Temmuz-Haziran) tabi olduğumuz için aslında bu önceliği de konuştuk. Önce geçiciyi düzeltip ödeyeceğiz(bugün), ardından kurumları vereceğiz. Hatırlattığınız üzere matrah arttırımndan yararlanıp %50 geçmiş yıl zararını da indiriyoruz.
Saygılarımla

Sayın Ferhat,

Bu konuda size hak vermemek mümkün değil, kendileri riski almayıp cezayı ödetme taraftarı. Bu arada biz özel döneme (Temmuz-Haziran) tabi olduğumuz için aslında bu önceliği de konuştuk. Önce geçiciyi düzeltip ödeyeceğiz(bugün), ardından kurumları vereceğiz. Hatırlattığınız üzere matrah arttırımndan yararlanıp %50 geçmiş yıl zararını da indiriyoruz.
Saygılarımla
Kolay gelsin