Geçici Vergi Gecikme Zammı Taksitlendirme Muh. Kaydı

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mrh...
Firma olarak 2008 yılı ödenmeyen kdv peşin ödedik.Geri kalan muhtasarı ise taksitlendirme yaptık..Taksitlendirme yaparken 2008 yılı geçici vergileri ödemediğimiz için onlarıda taksitlendirmeye soktalar.ama sadece gecikme zamlarını.Şimdi bende taks.kaydını yaparken 360-bulunan stopajların ana parasını 368 aldım.Şimdi ben taksit öderken hem stopaj ana parayı 368 düşüyorum.alınan gecikme faizlerini k.k.e.g atıyorum Fakat gecici vergi ödemediğimden dolayı oluşan gecikme faizlerini taksitlendirdiğim için bunları düşüeceğim bir 368 hesap olmadığı için direk k.k.e.g. ile kasa mı çalışacak.Sonuçta geçiciyi ödemediğimden dolayı oluşan bir fark...Söylemek istediğimi anladınız sanırım.Örneğin taksitlendirmede ilk ay hiç stopaj tak.yok.
29.05. ödedeğim kayıt...
689.kkeg
100 kasamı olacak
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Yani gecici vergiyi ödemediğimden dolayı oluşan faizleride taksitlendirdiler ve bu faizleri kayıt ederken direk k.k.e.g yazacağım diye düşünüyorum.Dolayısıyla fazilerin taksitlendirmesinden sonra da bu fazilere g.z. ve tecil faizi işliyor sanıyorum bunlarda k.k.e.g olacak..

Ynt: Geçici Vergi Gecikme Zammı Taksitlendirme Muh. Kaydı

bence mantıklı