fonradar

Geçici Vergi İadesi

batlı

Katkı Sunan Üye
2008 2. ve 3.dön. geçici vergiler çıktı ve biz bu vergileri ödedik. son dönem ise zarar beyan ettik. şimdi biz bu ödemiş olduğumuz vergileri nasıl iade alacağız ya da diğer vergilere mahsup ettireceğiz. bu konuda beni ilgili kanun ya da tebliğ maddeleri ile bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Ynt: Geçici Vergi İadesi

yıllık beyannamede ilgili kısma iade alacağınızı yazıyorsunuz ve daha sonra dilekçe ile iade veya ilgili vergilerinize mahsup yapabilirsiniz .

Öncelikle yıllık beyanda ödenen geçicileri yazacaksınız daha sonra ödemeniz gereken başka vergiye mahsup veya iade talebinizi içeren dilekçe ile başvurmalısınız. İade talebi ile ilgili matbu form var bazıları onun doldurulmasını istemekte.

1-evet nakden iadede herhangi bir risk var mı? ya da ymm raporu vs...
2-gümrükte ödemiş olduğumuz kdv lere mahsup ettirebilirmiyiz.

öncelik tabiiki nakden iade alabilmemiz.

Bence de en güzeli mahsup. Sanırım vergi borçlarının yanı sıra SSK ve Bağkur borçlarına da mahsup yapılabiliyor.

Merhaba

Ki zaten büyük ihtimalle idare mahsup talebinde bulunmanızı isteyecektir.

Saygılar.

evet en doğrusu mahsup. geçmiş veya gelecek borçlar için cevap veren ark teşk ederim

Biz burada nakdi alırsak mı 193 u 136 yamı alıyoruz yoksa mahsup ediceksek hiç 136 a almıyor muyuz ?

G.V.K.mükerrer 120.maddesi hükmü gereğince iade tutarını içeren bir dilekçe hazırlayın vergi dairesine talepte bulunun..banka hesap bilgilerinizi de belirtin. benim 2007 yılı içerisinde iade durumum oluşmuştu.ve bu dilekçeye yıl içerisinde ödemiş olduğum geçici vergi dekontlarını ve o yıla ilişkin kurumlar vergisi tahakkuk fişini ekte sundum.1 hafta içerisinde banka hesabıma iade tutarı geldi.

sayın evren 136 nolu hesaba vergi dairesinden alacaklar diye bir hesap açın ve işlemi buradan takip edin.
alacağın bankaya veya kasaya gelmesi durumuna göre ;
100/102 borç
136 Alacak

alacağın vergi borcuna mahsup işlemi durumuna göre ;
360 borç
136 alacak