fonradar

Geçici Vergi Nasil Doldurulur ?

beyza

Katkı Sunan Üye
geçici verginin nasıl doldurulduğunu anlatan bi kitap var mi, mizanimi, bilançomu önüme koyup kitabi acarak beyannameyi doldurmami sağlayacak bi kitap var midir ?

Slm beyza Hn,

Herşey aklıma gelirdi de geçici verginin nasıl yapılacağının sorulması gelmezdi. Size kitaptan ziyade en iyi tavsiyem bir muhasebe bürosunda staj yapmanızdır. Eğer yanlış anlaşıldıysam özür diliyorum. Biz bu yollardan geçtik. Ama yeni arkadaşlarımız herşey çarçabuk olsun bitsin istiyorlar. Bu meslek o kadar bedava değil. Bedava derken maddi yönden değil manevi yönünden bahsediyorum. Yanlış anlaşılmamak ümidiyle,

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA

işte böyle doldurulur

merhaba beyza hnm
size fazla açık bilgi veremem ama ilk önce gelir tablosu hazırlanır.daha sonra gelir tablosu üzerinden kar ve zararı belirlersiniz.zaten beyanname üzerinde yazar; kar bölümü, zarar bölümü, kdv matrahı vs.sizde bu bilgilerden yararlanarak beyan. doldurabilirsiniz.ama önce gelir tablosu.
ayrıca sn oskar yeni arkadaşlar bu mesleğin bedava bir meslek olmadığını zaten biliyorlar... :wink: :wink: :wink:

bu mesleği de herkes yapabilir. önemli olan oncaların arasından kendini göstermektir :p :p :p
kolay gelsin beyza hnm :pcgez
kolay gelsin sn oskar :pcgez
ekin hanım

Re: geçici vergi nasil doldurulur _

beyza' Alıntı:
geçici verginin nasıl doldurulduğunu anlatan bi kitap var mi, mizanimi, bilançomu önüme koyup kitabi acarak beyannameyi doldurmami sağlayacak bi kitap var midir ?
beyanname düzenleme rehberi diye bi kitap olacaktı her yıl yeni baskısı yapılıyo o kitaptan yararlanabilirsiniz, sizin sorunuz şu şekil mi yani elinizde tüm veriler var hazırlanmış gelir tablosu vb... şekilsel açıdan doldurmayı mı bilmiyorsunuz yoksa elinizde veriler yok hangi veriler gerekli onları da mı öğrenmek istiyorsunuz sayın dilek karaca sanırım o noktaya takılmış biraz açarsanız biraz daha yardımcı olabiliriz sanırım

elimde veriler var, gelir tablomu aldim, bilancomu cikardim, kar durumum belli. sadece doldurmaya geldik dielim.

beyza' Alıntı:
elimde veriler var, gelir tablomu aldim, bilancomu cikardim, kar durumum belli. sadece doldurmaya geldik dielim

öyle dersek eğer;

noimage.gif

kitabın yayımcısı' Alıntı:
Beyanname Düzenleme Kılavuzu 2005
Yayın Yılı : 2005
Satış Fiyatı: 50,00 YTL
Sayfa Sayısı : 1171
Ebat : 20×28 cm.
ISBN : 975 8082 27 2
Yayınevi : Maliye Hesap Uzmanları Derneği Yayınları

Mükelleflerin, gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin düzenlenmesinde gereksinim duyacakları bilgi adına herşey bu kılavuzda yer almaktadır. Bu temel işlev dışında kılavuz, bütün bir yıl elinizin altında olması gereken temel bir başvuru kitabıdır. Yıl içerisinde karşılaşacağınız vergisel sorunlarınıza çözüm üretebilmek adına hazırlanmış bir danışma kitabıdır.

Kitapta Yer Alan Önemli Konu Basliklari
Gelir Vergisi
Ticari Kazanç
Yatırım İndirimi
Zirai Kazanç
Ücretler
Serbest Meslek Kazancı
Gayrimenkul Semaye İradı
Menkul Sermaye İratları
Diğer Kazançlar ve İratlar
Gelir Unsurlarının Toplanması ve Yıllık Beyanname İle Beyanı
Hayat Standardı Esası
Yıllık Beyannamenin Düzenlenme Esasları
Muhtasar Beyanname
Geçici Vergi
Kurumlar Vergisi
Vergi Anlaşmaları
Matrahın Tesbiti
Verginin Oranı, Tarihi, Ödenmesi ve Geçici Vergi
Mükellefin Ödevleri
Değerleme
Uzlaşma ve Vergi Yargısı
Fon Payı Uygulaması
umarım işinize yarar

teşekkürler sayin ogün güneş. bunu istemiştim. sağolun.