Geçici Vergi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,

Geçici vergi hazırlama konusunda takıldığım bir yer var, yardımcı olan olursa çok sevineceğim. Verilerle anlatmam gerekirse;

2009/1 Geçici Vergi beyannamesinde hesaplanan vergi 3,419.33 tl ve ödenmiş.

2009/2 Geçici Vergi beyannamesinde hesaplanan vergi 717.61 tl. önceki dönemde hesaplanan vergi olan 3,419.33 tl yi yazdığımda bundan dolayı ödemem çıkmadı.

Şimdi 2009/3 dönemi geçici vergi beyannamesini hazırlarken takıldım. Benim 3. dönemde 725,50 tl hesaplanan vergim çıktı. Önceki dönemlerde hesaplanan vergi bölümüne ne yazmam gerekiyor?

3,319.33 tl mi, 3,319.33 tl nin 717.61 tl eksiği mi yoksa 717.61 mi?

Ynt: Geçici Vergi

Geçici vergi dönemlerinde en yüksek hesapladığınız geçici vergi tutarını yazacaksınız yani 1.nci geçici vergideki 3.419,33.-TL

Bu arada geçici verginin ödenip ödenmemesi önemli değil

geçici vergi beyannamesinde önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi tutarını sormaktadır.

hesaplanan geçici vergi ödenmese bile bir sonraki geçici vergi beyannamesinde dikkate alınabilir.

Ancak Kurumlar vergisi verilene kadar ödenmediyse kurumlar beyannmesinde mahsup edemezsiniz.

O zaman benim 2009 yılı için 2009/2,3,4 dönemlerinde hesaplanan geçici vergim 3,419.33 tlyi geçmedikçe ödemem çıkmaz, doğru mu?

Peki yukarıdaki veriler geçerli olduğunda benim artı olarak mahsup edeceğim 193 teki miktar 115,17 tl. Bu durumda sonraki döneme devreden tevkifat tutarım ne olur?
2,709 mu?

mahsup edilecek tevkifat turarını yazıyorsun.............115,17
o zaman
mahsup edilecek geçici vergi tevkişfat toplamı..........3534,50 oluyor

fakat
sonraki döneme devreden tevkifat tutarın 115,17 oluyor
ayrıca 1.dönem beyan ettiğin 3419,33 tl de 4.dönemde tekrar kullanacaksın

alttaki yazıyı okuyun

1.3. Tablo - 2 Vergi Bildirimi: 24. satıra 23 numaralı satırdaki geçici vegi matrahı tutarı bu satıra aktarılır.
25. satıra vergi kanunlarında yer alan oranlar uygulanarak (gelir vergisi mükllefleri için %15, kurumlar vergisi mükellefleri için %20) döneme ait geçici vergi hesaplanır ve bu satıra yazılır.
26. satıra aynı yıl içinde daha önceki dönemlerde verilen geçici vergi beyannamelerinde yer alan hesaplanan geçici vergi tutarlarından en yüksek olanı bu satıra yazılır.
27. satıra 25 numaralı satırdaki hesaplanan geçici vergiden 26 numaralı satırdaki önceki dönemlerde ödenen en yüksek tutar çıkarılarak fark bu satıra yazılır.
28. satıra , aynı dönem içinde yapılan tevkifat tutarı ile yazılır.
29. satıra 26 numaralı satırdaki daha önce hesaplanan geçici vergi tutarı ile 28 numaralı satırdaki tevkifat tutarı toplanarak bu satıra yazılır.
30. satıra 25 numaralı satırda ter alan dönemde hesaplanan geçici vergi tutarından 29 numaralı satırdaki mahsup edilecek geçici vergi, tevkifat tutarı toplamı çıkarılarılarak bulunan tutar ödenecek geçici vergi tutarı olarak bu satıra yazılır.
31. satıra mahsup edilecek tevkifat tutarı ödenmesi gereken geçici vergiden fazla ise; aradaki fark sonraki döneme devreden tevkifat tutarı olarak bu satıra yazılır (28-27).
32. satıra beyannamenin hangi sıfatla verildiği "x" işareti konularak belirtilir. Beyannameyi verenin bilgileri ve beyanname düzenleme tarihi yazılır.
33. satıra varsa beyannameyi düzenleyen, imzalayan SM veya SMMM?nin bilgileri, imza ve tarih yazılır.

Önc.dönem devreden tevkifat : 187,87.-TL
Önc.dön hes.en yüksek Geçici vergi : 336,45.-TL

Geçici vergi matrahı : 22.068,51.-TL
Hesaplanan Geçici Vergi : 3.310,28.-TL
7.8.9 dönem Tevkifat tutarı : 5.137,31.-TL
9 aylık toplam Tevkifat Tutarı : 5.661,63.-TL

bu bilgiler ışığında;
Beyannamenin 5.satırına 187,87 + 5.137,31 = 5.325,18.-TL yazdım.
5.satır Mahsup edilecek Tevkifat Tutarı : 5.325,18.-TL
6.satır Mahs.Edi.Geç.Verg.Tev.Tutarı : 5.661,63.-TL oldu
8.satır Son.Döneme Devr.Tevk.Tutarı : 2.351,35.-TL

Bu geçici vergi hesaplamasında bi problem var mı? 6.satır daki rakam 9 aylık tevkifat tutarıyla aynı oldu.

slm,
Bu konuyla ilgili benimde bi kaç sorum olacak;
kasım ayı içerisinde 7250 tl lik bir fatura kestim, yaklaşık 1300 tl lik stopaj çıktı, bu parayı benim adıma müşterim vergi dairesine yatıracak bunun makbuzunu bana getirmesi gerekirmi,bu stopajı illaki müşterimin mi ödemesi gerekir bu miktar ne kadarlık bi süre içerisinde ödenmeli?
ayrıca bu işin içinde benim dışarıya yaptırmış olduğum yaklaşık 3500 tl lik faturalı iş var,yani giderlerimi düşünce benim bu işten kalan gerçek kazancım 7250-3500=3750tl bu durumda (basit bi hesap yaparsam 3750tl lik işin stopajı yaklaşık 675tl tutuyor)ben yaklaşık 625tl stopaj fazla ödemiş oluyorum.Bu fazla ödenen stopajı ne zaman ve nasıl iade alabiliriz?
saygılar......

bir muhasebeci ile anlaşın, işlemlerinizi o yapsın.
bunlar tarifle olacak işler değil.