Geçmiş Dönem Ait Ödemesi Gerçeklemiş Faturası Gelmemiş Ödemeler

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ali_gül
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
merhaba

1-) yeni gelen bir firmamız da 159 verilen sipariş avansları hesabında geçmiş den gelen bakiyeler var
nedeni geçmiş dönem gider yapılmış banka veya kredi kartı ile ödenmiş fakat fatura yok bunları nasıl kapatabilirim.

2-) Aynı tarz işlemler bu yılda var banka ve kredi kartı ile ödenmiş fakat fatura fiş (geneli perakende satış fişli gider) yok
bunları nasıl kapatabilirim.

teşekkürler
kolay gelsin

Ben olsam ödeme yapılanlarla irtibat kurar belgelerden birer örnek aslının aynıdır diye tasdikleterek isterdim.Belge almamak ve vermemekte ceza gerektiriyor vermedi iseler onlarada ceza gelebilir.Nazikçe bu duruma hatırlatır tatlı şantajla belgeleri isterdim.Belgesi gelmeyen avansı kapatamazsınız muhasebede belgeler konuşur.Kolay gelsin.

Selamlar
Kasa'dan yapılan hareketlere birşey diyemem.Neticede ispatlanması çok zor işlemler.Hiçbir şey yapamıyorsanız ters kayıtla kapatacaksınız.
Ancak banka,kart vs.yoluyla yapılanlar,en azından ispatlanabilir ve gerçeklikleri olan işlemlerdir.O zamanda "Hasan Er meslektaşıma katılıyorum) irtibata geçerek teyitler sağlanmalı ve belgeler rica edilmelidir.

hocam sıkıntım şu giderler fatura değil perakende satış fişi ile yapılmış ve geçmiş yıllardan birikerek gelmiş bu yıl a kadar
fatura olsa karşı firmadan talep edeceğim perakende satış fişi olunca bir şey yapamıyorum

İdare muhasebe usullerini koymuş herkesten uymasını bekliyor.İdare vergi payı ile işletmelerin ortağıdır vergi kayıp kaçağına sebep olan her işlem idare aleyhinedir.Bir firmaya ödeme yapıp belge alınmazsa vergi kayıp kaçağına sebep olunur bu nedenle belge almayana vermeyene de müyeddiye getirilmiştir.Ödemeyi yapan belgesini almak takip etmek zorundadır.İki vergi mükellefi arasında alışverişte 10 tl bile olsa fatura gerekir kesilmedi ise bile bile yadestir.Parakende satış fişi ile küçük ödemeler temizlik kırtasiye malzemeye izin verilmiştir.Satılmak veya üretimde kullanılmak üzere alınan malda fişle alışveriş olmaz. Avansları kullanıp faturalarını almayan arkadaşımıza zimmet yazalım. İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Anladığımı kadarı ile şirket kredi kartı ile Atm kartı ortakların şahsi harcamalarına alet olmuş. Aslında bu gibi durumlarda 159 avanslar hesabı yerine 131 ortaklar hesabı işletilmelidir.