Geçmiş Yıl Zararları Hk.

suleyman057

Katkı Sunan Üye
mrb arkadaşlar,
geçmiş yıl zararlarını 2008 yılında çıkan kardan mahsup etmek istiyorum, yalnız aklıma takılan bir kaç soru var bunların cevabını net olarak bulamadım sizlerin yardımını istiyorum? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
1- Geçmiş yıl zararlarını en son yapılacak olan peşin vergide göstermem gerekiyor mu?
2- Geçmiş yıl zararının dönem net karı üzerinden vergi hesaplanmadan önce mi düşmem gerekiyor?
3- Muhasebe kayıtları ne şekilde yapılması gerekir?

Örnek; 5.000 tl kar çıkıyorsa ve benim önceki dönemden 2.000 tl zararım var ise ben vergi hesaplamasını
5.000-2.000=3.000 üzerinden mi yapacağım,
yoksa, 5.000 tl üzerinden vergi hesaplayıp geçmiş dönem zararlarını net kardan mı düşeceğim?

Ynt: geçmiş yıl zararları hk.

Selamlar.
Geçmiş yıl zararlarını mümkün olduğunca geçici vergi beyannamelerinde göstermeye çalışın.Göstermez iseniz de sorun olmaz ama bu beyanda göstermezseniz ve yıl içinde peşin vergi ödemişseniz her ne kadar sonradan mahsup edebilecek bile olsanız bunları boşuna ödemiş olursunuz.Sonuçta geçici vergi beyanında g.y.zararlarını gösterirseniz kalan üzerinden vergi hesaplarsınız.
Gelelim sorularınıza
1- Bunu yukarıda yorumladım.
2- Tabiki vergiyi hesaplamadan önce düşeceksiniz.Bu zararı düşüp vergi matrahını bulacaksınız ki üzerinden vergi hesaplayabilesiniz.Yani 691 (B) 370 (A) maddesini yaparken 370'i zarar düştükten sonraki kalan matrah üzerinden hesaplayacaksınız.
3- Bilanço maddelerinizde 690 hesabının bakiyesi geçmiş yıl zararları düşülmemiş haliyledir.
Yapılacak maddeleri şu şekilde özetleyebilirim.

a) Gelir ve maliyet hesaplarını kapattınız 690'a ulaştınız diyelim.690=5.000 Tl

691 600
370 600 bunu 3.000 üzerinden hesaplayacaksınız
----------//------------
690 5.000
691 600
692 4.400
-----//--------
692 4.400
590 4.400
-----------// -----------

ocak ayında
590 4.400
570 4.400
------------/----------
nisan ayında

570 2.000
580 2.000
------//-------

Biraz acele oldu,umarım yanlış yoktur.Saygılar..

Ynt: geçmiş yıl zararları hk.

sayın twolf,
verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim yalnız bir sorum daha olacaktı
geçmiş yıl zararlarını dönem karı ile çarpıştırıp kapatmanın dışında başka bir yolu varmıdır. İlginize şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim

Ynt: Geçmiş Yıl Zararları Hk.

Eğer beyanname üzerinden kardan mahsup ederek düşüyorsanız bu zararı başka türlü kapatamazsınız,çünkü defterde de kardan mahsup ettiğinizi ancak bu şekilde gösterebilirsiniz.Ama 5 yıl geçtiği halde düşemediğiniz zararlar varsa bunlarıda ortaklara dağıtarak kapatabilirsiniz.Saygılar.

Değerli Büyüğüm

2007 yılı zarar olarak kapanmış ve beyanname üzerinde geçmiş yıl zararları yazılmamış şimdi 2008 de karda fakat 2007 de yazılmadığı için mahsup edemez miyim ?

Saygılarımla

Sayın Evren1981 elbette mahsup edebilirsiniz.Sonuçta 2007 yılı zarar olduğu sistemden onaylanmış.Sonraki yılların beyannamelerinde bunu göstermemeniz mahsup edemeyeceğiniz anlamına gelmez.Eğer vergi dairesi sorarsa 2007 yılı beyanını gösterirsiniz olur biter :) Saygılar..

Evren1981 ' Alıntı:
Değerli Büyüğüm

2007 yılı zarar olarak kapanmış ve beyanname üzerinde geçmiş yıl zararları yazılmamış şimdi 2008 de karda fakat 2007 de yazılmadığı için mahsup edemez miyim ?

Saygılarımla

Merhaba,
2007 yılı zararını zaten 2007 beyannamesine ayrıca yazmanıza gerek yok. 2007 yılı zararı ilk olarak 2008 yılına ait beyannameye yazılır ve varsa 2008 yılı karından düşülür. Eğer geçici vergilerde kullanmadıysanız gereksiz olarak geçici vergi ödemişsiniz ve mahsup veya iade ile uğraşacaksınız demektir.

Değerli Büyüklerim

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

2007 yılında 2006 2005 ve 2004 yıllarındaki zararlar yazılmamış demek istemiştim yanlış ifade etmişim. Özür dilerim

Ama cevaplarınızdan anladığım kadarıyla yazmamış olsamda gidip o senenin beyannamesini göstersem mahsup edebilirim sonucunu çıkartıyorum.

Saygılarımla

Birkaç defa sordum fakat cevap alamadım. Şahıs firmalarında geçmiş yıl zararları düşülebiliyor mu? Bununla ilgili uygulama genel tebliği kanun vb.yazılı döküman var mı? Cevap yazarsanız memnun olurum.