geçmişe dönük bağkur kaydı konusunda beni aydınlatırmısınız?

MERHABALAR

Bağkur konusunda bilgili olan bir çok kişiye sordum ama tam bir yanıt alamadım.

Konuyu size yazmaya karar verdim.

1980 yılında sigortalı olarak işe başladım, 1563 gün prim ödedikten sonra sigortalılığım sona erdi. 1988 yılıda kendi adıma işyeri açtım ( ara boşluklarla ) 1996 yılına kadar devam ettim. ( vergi mükellefiyetim 6 yıl ) Bu dönem içinde bağkur kaydım olmadı. Esnaf San. sicil kaydımı sildirmedim.

2005 yılında sigortalı olarak işe başladım 8 ay sonra 30.11.2005 tarihi itibariyle bıraktım.

Sormak istediklerim:

-Geçmiş dönemlerde bir çok kanun değişiklikleri olmuş. Bu kanunlardan birine göre Anladığım kadarıyla 2000 in 10. ayından itibaren borçlanma olabiliyor. Bu benim için geçerli olabilir mi?

Şayet geçerliyse ben sadece 2000 ile 2005 yılı arasını borçlanarak emekliliğime saydırabilirmiyim?

Yoksa ilk işyeri açma tarihim olan 1988 yılından bugüne kadar mı borçlanmam gerekir!? ( bu taktirde çok fazla borç ve faiz çıkmasından çekiniyorum!)

Bağkurdan form aldım: Burada maliyeden kayıt isteniyor! ( 1988-1996 arasında kaydım var!) Esnaf sicil başlangıcım 1988 burada Esnaf sicil onayı ve meslek odası onayı var! Bu işlemler için oda kayıtları mutlaka gereklimidir!?

( ssk toplam iş günüm 1783 gün ) Bağkur formuda basamak soruluyor.

- Benim için nasıl olmalıdır!?

- Bağkur borçlanabilirsem nasıl bir yol izlemeliyim?

Aslında merak ettiğim bir konu da Bağkur a başvurduğumuz zaman bu hangi aralıklar kabul görecektir.

Yardımcı olabililirseniz sevinirim. Teşekkürler. (Bağkura sordum kabul edilmeyeceğim söylendi.Bu şartlar altında bağkurlu olmamın mümkünü var mı? Gazete ve internette soru cevap bölümlerinde okuduğum kadarıyla olası görünüyor.Bunu netleştirebilirmisiniz.)

Saygılarımla. KEMAL AYDIN

[email protected]

!!!

04/10/2000 tarihinden sonra bağkur sigortalılığı için vergi kaydı aranmaktadır. bu tarihten sonra esnaf sicil kaydınız bir fayda sağlamayacaktır.

bunu öğrenmenin en doğru yolu bağlı bulunduğunuz il müdürlüğüne giderek bir forum alın ve bağlı bulunduğunuz maliye sicil ve dernekten tastikletiniz ve bu forumu bağkura götürünüz oarada bilgisayara girerek yeniden değerlendirme yapılıyor eğer bilgisayar bu boşlukları değerlendirirse ve size borç çıkarırsa hemen ödemeye bakın her memur herşeyi bilemeyebilir