fonradar

Geçmişe Dönük Sgdp Primi Ödemesi Hk

merhabalar
3 senelik apartmanın 7 aylık yöneticisiyim. yönetim ilk kurulduktan bir süre sonra apartmana emekli kapıcı alınmış. benden önceki yönetici işe alınan bu personelin emekli olmasından dolayı sigorta primi ödemesine gerek olmadığını düşünüp yaptırmamış. yönetici binadan taşınması sebebiyle bende görevi mayıs ayında almıştım aralık ayı sonuna kadar idare edip başka bir adaya devredecektim. ama bu geçen sürede öğrendim ki bu kapıcıya bizim sigorta primi yatırmamız gerekiyormuş ve olası bir şikayet durumunda cezası da çok ağırmış. ben şimdi bu durumu öğrenince hemen işleme koyuldum muhasebeci ile görüştüm bir takım belgeler istedi kapıcıdan temin etmesini istedim mart ayında sigortasını ödemeye başlayacağız. benim merak ettiğim husus geçmişe dönük ben şikayet etmem diyor ama yarın bir gün anlaşmazlık olur ters düşeriz şikayet ederse başımız ağrır. bunu engellemek adına geçmişe dönük primini ödeyebilir miyiz? ödeyebilirsek 2 senelik bize ne kadar maliyet çıkar? bu prim borcuna faiz eklemesi yapılır mı ? biz geriye dönük borcu kapatmış olsak bile şikayet söz konusu olabilir mi ? borcun ödenmesine istinaden zamanında ödenmedi diye ekstra bir ceza yansıtılır mı? bir önceki yönetici ve 7 aydır görev yaptığım süreler için yöneticiye düşen cezai bir işlem olur mu? karmakarışık bir durumdayız bu konuyla ilgili net bilgiye ihtiyacım var o yüzden tahmini yorumları olan arkadaşlar cevap vermesin lütfen.

bu konuyla ilgili bir husus daha var emekli kapıcı emekli sandığından emeklidir bununla ilgili başka bir prosedür var mıdır acaba?