gelecek aylara ait gelirler hesabı hk.

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
gelecek aylara ait gelirler hesabını fatura almadığımız tahsilat yaptığımız durumlarda mı kullanmamız gerekir?
teşekkürler

Dönemsellik ilkesi

Bence " dönemsellik ilkesini " göz önünde bulundurarak bu sorunu halledebilirsiniz...

gelecek aylara ait gelirler hesabı :

Peşin tahsil edilen ve cari dönem içinde ilgili gelir hesaplarına kaydedilmemesi gereken gelecek döneme ait gelirlerin izlendiği hesaptır.

yani tahsil edilmiş olmalı ve belgelendirilmeli...

belgelendirilmiş olmalı demekle fatura kesilmiş olmalı anlamında mı?
durum şöyle ki:
bordrolama hizmeti veren firma işçilerini özel sağlık sigortası yapıyor fakat bunu hizmet verdiği firmaya faturalıyor.sağlık sigortası giderleştirilirken dönemsellik ilkesi gereği ilgili dönemlerde gidere atılıyor bunun karşılığında sağlık sigortası için kesilen faturada dönemsellik ilkesi gereği 380 li hesaplarda izlenebilir mi onu araştırıyorum kanunen aykırı bir durum var mı ?

beyhanserin' Alıntı:
belgelendirilmiş olmalı demekle fatura kesilmiş olmalı anlamında mı?
durum şöyle ki:
bordrolama hizmeti veren firma işçilerini özel sağlık sigortası yapıyor fakat bunu hizmet verdiği firmaya faturalıyor.sağlık sigortası giderleştirilirken dönemsellik ilkesi gereği ilgili dönemlerde gidere atılıyor bunun karşılığında sağlık sigortası için kesilen faturada dönemsellik ilkesi gereği 380 li hesaplarda izlenebilir mi onu araştırıyorum kanunen aykırı bir durum var mı ?

Merhaba,
Bordrolama hizmeti ile ne kastettiğini anlamadım ama, eğer işçilik hizmeti (işçi çalıştırıp çalıştırdığı işçiyi kiralama) veren bir işyeriyse;
Çalışanlar için ödenen sağlık sigortası primlerinin gelecek aylara ait giderler hesabına atılması gerekiyor. Burada yaptığınız işlem doğrudur. Anladığım kadarıyla gelen poliçe tutarı (veya + kar şeklinde) bir bedeli karşı firmaya fatura ediyorsunuz. Bu durumda kesmiş olduğunuz sağlık sigorta gideri faturasınıda almış olduğunuz poliçede yaptığınız gibi aylara bölmeli ve gelecek aylara ait gelirler hesabına (380) yazmalı ve ilgili aylarda gelir tablosu hesaplarına aktarmalısınız. Çünkü henüz bu hizmetle ilgili giderler gelir tablosuna yazılmamış durumda.

Soruyu soruşundan konuyu bildiğin ama emin olmak için sorduğun şeklinde anlıyorum. Ama konuyla daha önce ilgilenmemiş arkadaşlar için genel bilgi olarak, işleyişin aşağıdaki şekilde olması gerektiğini belirtmek istiyorum.

Kod:
Örnek;
Poliçe Geldiğinde
180 Gelecek Aylara Ait Giderler       120
     320  xxx                                 120

Fatura Kestiğinizde
120 xxx                               120
     380 Gelecek Aylara Ait Gelirler          120

İlgili Ayda
740 Hizmet Üretim Maliyeti             10
     180 Gelecek Aylara Ait Giderler           10

380 Gelecek Aylara Ait Gelirler        10
     600 xxx                                   10

teşekkürler...

Vergi dairesinde herhangi bir inceleme durumunda bunun parasını tahsil ettmişsiniz parayı aldığınız an gelir beyan etmeniz gerekir diyebilirler mi?
Bende sizin izah ettiğiniz şekilde düşünmüştüm fakat aklıma her türlü şey geliyor..........

Merhaba,
Eğer fatura satırında yeterli ve durumu açıklayan bir ibare yazarsanız kimse böyle bir iddiada bulunamaz. Aksine muhasebenin temel ilkelerinden biri olan "Dönemsellik İlkesi" gereği yukarıda açıklandığı şekilde işlem yapılması gerekiyor.

Aşağıdaki alıntı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğinden

Kod:
     I- MUHASEBENİN TEMEL KAVRAMLARI:
     Muhasebenin temel kavramları şunlardır:
     1- Sosyal Sorumluluk Kavramı,
     2- Kişilik Kavramı,
     3- İşletmenin Sürekliliği Kavramı,
     4- Dönemsellik Kavramı,
     5- Parayla Ölçülme Kavramı,
     6- Maliyet Esası Kavramı,
     7- Tarafsızlık ve Belgelendirme Kavramı,
     8- Tutarlılık Kavramı,
     9- Tam Açıklama Kavramı,
    10- İhtiyatlılık Kavramı,
    11- Önemlilik Kavramı,
    12- Özün Önceliği Kavramı.
     1- Sosyal Sorumluluk Kavramı:
....
....
....
     4- Dönemsellik Kavramı:
     Dönemsellik kavramı; işletmenin sürekliliği kavramı uyarınca sınırsız kabul edilen ömrünün, belli dönemlere bölünmesi ve her dönemin faaliyet sonuçlarının diğer dönemlerden bağımsız olarak saptanmasıdır. Gelir ve giderlerin tahakkuk esasına göre muhasebeleştirilmesi, hasılat, gelir ve kârların aynı döneme ait maliyet, gider ve zararlarla karşılaştırılması bu kavramın gereğidir.
     Bu kavramın, işletmeler açısından geçerliliğinin bulunmadığı veya ortadan kalktığı durumlarda ise, bu husus mali tabloların dipnotlarında açıklanır.
....
....