fonradar

Gelecek Aylara Ait Ticari Gelirler

bir reklam firmamız var. bu firmamız büyük şirketlerle reklam sözleşmeleri imzalayarak onların açık alanlarda ışıklı ya da ışıksız dev boyutlarda reklamlarını hazırlıyor. Düzenlediğimiz Faturalarda reklamın süresi de yazıyor ve bazen yıllık sözleşmenin tamamı fatura ediliyor. KDV den yana problem yok. Ancak gelir vergisi yönünden fatura bedelini sözleşme süresine yayarak geçici vergi ya da kurumlar vergisini hesaplıyoruz. Aynı şekilde Bizim kiraladığımız reklam alanları için de fatura alınmakta ve giderleştirirken gene sözleşmedeki tarihlere yayarak giderleştiriyoruz. Bir görüşe göre ticari kazanç tahakkuk ilkesi geçerli olduğundan gelirin tamamının fatura döneminde beyan edilmesi gerekir diyenler var. Ancak bu görüş dönemsellik ilkesine aykırı . Bu konuda elinde mukteza ya da yargı kararı olan var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: gelecek aylara ait ticari gelirler

Tahsil edilmemiş olabilir sizin için önemli olan o gelir ne zaman tahakkuk ediyor. Hangi dönemde tahakkuk etmişse o dönemde gelir yazmanız gerekir.

Ynt: gelecek aylara ait ticari gelirler

Aralık 2008 Vergi sorunları Dergisinde bu konuya ilişkin Ekrem Işık'ın güzel bir makalesi var.Tavsiye ederim.
Genel olarak;
1)Alacak doğduğu an gelir tahakkuk eder. Faturanın düzenlenmesi alacağı doğurmaz.Ancak sözleşmeyle bahsettiğiniz durum tevsik edilirse.Karşı tarafta fatura kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren itirazda bulunmazsa, alacak tahakkuk etmiştir.Karşı tarafta borçlanmıştır.
2)Ancak sadece faturanın düzenlendiğidurumda söyl bir kayıt yapılması yerinde olacaktır
100 Kasa xxx
380 Gelecek Dönem Gelirler xxx
391 Hes.KDV. xxx

Ynt: Gelecek Aylara Ait Ticari Gelirler

sayın serhat, ben de bahsettiğiniz makaledeki gibi düşünüyorum.yazaımda da belirttim. benim istediğim bu konuda einde mukteza ya da yargı kararı olan var mı?

Ynt: Gelecek Aylara Ait Ticari Gelirler

Sanıyorum bu konuda elinde makale , mukteza ya da yargı kararı olan meslekdaşımız yok.