Gelir Vergisi Beyanında Sağlık Sigortası İndiriminin AGİ ile ilişkisi

Üyelik
30 May 2007
Mesajlar
80
Konum
izmir
Öncelikle herkese işlerinde kolaylıklar diliyorum.
Mevzuatta bulamadığım bir konu hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Asgari Geçim İndirimi uygulamasında çocuklar "Baba" üzerinde kayıtlılar. Hem Baba, hem de Anne ayrı ayrı Gelir Vergisi beyan edecekler. Çocukların Sağlık Sigortasından kaynaklanan indirim hakkını Anne'nin beyanında kullanabilir miyiz? Yoksa Asgari Geçim İndirimi nedeniyle Baba üzerinde kayıtlı oldukları için, bu indirim hakkı sadece Baba'nın beyanında mı kullanılabilir?
 
Üyelik
30 May 2007
Mesajlar
80
Konum
izmir
Ynt: Gelir Vergisi Beyanında Sağlık Sigortası İndiriminin AGİ ile ilişkisi

Araştırıyorum halen birşey bulamadım. Fikri olan kimse yok mu acaba?
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
670
Konum
İSTANBUL
Ynt: Gelir Vergisi Beyanında Sağlık Sigortası İndiriminin AGİ ile ilişkisi

Ücret gelirini beyan edenlerde AGİ uygulamasıAsgari geçim indirimi (AGİ) uygulaması, esas olarak işverenler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Ücretlinin medeni hali ve aile durumu esas alınarak hesaplanan asgari geçim indirimi tutarı, her ay ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilmek suretiyle ücretliye yansıtılıyor.
Peki, ücretini yıllık beyanname ile beyan edenlerde asgari geçim indirimi uygulaması nasıl olacak?

Örneğin, yabancı ülkelerin Türkiye'de bulunan elçilik ve konsolosluklarında çalışan ve karşılıklılık anlaşması bulunmadığı için ücret istisnasından yararlanamayan, bu nedenle ücret gelirini yıllık beyanname ile beyan eden Türk uyruklu hizmet erbabı (ücretli), asgari geçim indiriminden nasıl yararlanacak?

Ücretlerinden vergi kesintisi yapılmayan, bu nedenle ücretlerini yıllık beyanname ile beyan etmek zorunda olan ücretlilerde asgari geçim indirimi, yıllık beyannamede hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilmek suretiyle gerçekleştirilecek. Başka bir anlatımla önce beyanname üzerinden vergi hesaplanacak, sonra asgari geçim indirimi tutarı hesaplanan vergiden mahsup edilecek.
Böylece yıllık beyanname ile bildirilen ücret geliri üzerinden hesaplanan vergiden, asgari geçim indirimi tutarı mahsup edilerek indirim tutarı ücretliye yansıtılmış olacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NASIL HESAPLANACAK
Asgari geçim indiriminden yararlanmak isteyen ücretli 265 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği (4.12.2007 tarih ve 26720 sayılı R. Gazete'de yayımlanmıştır) ekinde yer alan 'Aile Durum Bildirimi'ni (Ek: 1) doldurarak yıllık beyannameye ekleyecekler.
Asgari geçim indirimi hesaplanırken 2008 yılı başında 16 yaşından büyükler için 608.40 TL olarak belirlenen asgari ücret tutarı esas alınacak.
Ücretlinin kendisi için yıllık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş için yüzde 10'u, birinci ve ikinci çocuk için ayrı ayrı yüzde 7,5'i, üçüncü çocuktan itibaren de her bir çocuk için yüzde 5'i esas alınarak 'asgari geçim indirimine esas tutar' belirlenecek.
Asgari geçim indirimine esas tutarın yüzde 15'i, yıllık asgari geçim indirimi tutarı olacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ UYGULAMASINDA İNCE NOKTALAR
l Emekli maaşı alan eş, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kabul edilecek.

l Eşlerden her ikisinin de ücretli olarak çalışması halinde çocuklar yalnızca sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilecek.

l Boşanmış olan eşlerin asgari geçim indirimi hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınacak.
 
Üst