Gelir vergisi mükelleflerinde ortaklara borçlar hs.

sera

Katkı Sunan Üye
Gelir vergisi mükelleflerinde ortaklara borçlar hesabı çalışır mı? Ve kasada para olmadığı zaman sermayeden kasaya para aktarılabilrmi?

Ynt: Gelir vergisi mükelleflerinde ortaklara borçlar hs.

Gelir vergisi mükellefinde ortaklar hesabı kullanılır. Tiacret odasına kayıtlı ise sermayesi vardır zaten

Sermayesi yoktur demedim zaten.Sermayeden kasaya para aktarılabilir mi demiştim.
Bir de 331 Ortaklara borçlar hesabının kullanılıp kullanılmadığı konusunda emin değilim.

Ticaret odasına kayıtlı değilse sermayesi olmayacak mı? Yani her işyeri kurulurken bir sermayesi oluyor zaten.

Şahıs firmasında sermaye hesabının düzeltilmesi, bir muhasebe kaydından ibarettir
Şahıs işletmesinde kar, sahibi tarafından çekilebilir ve vergisel bir sonuç doğurmaz
evet yapılabilinir

Yapılabilir derken hangisini kastettiniz.Yani sermaye hesabından direkt kasaya para çıkışı yapılabilir mi ?

evet yapılınabilinir çünkü şahıs işletmesinde tüm hesaplar zaten kişinindir yani ortada bir tüzel kişilik yoktur o cepten diğer cebine girmiş olur
bir prosedürü yoktur işlemler sadece muhasebe kayıtları ile yapılır

Bir muhasebe kitabında diyor ki:
"Ferdi işletmelerde ve adi ortaklıklarda işletmeye konulan değerler (öz) sermaye unsurunu teşkil etmektedir. Buna karşılık şahıs şirketlerinde ve sermaye şirketlerinde ortakların işletmeye koyduğu paralar, işletmenin borcunu oluşturmaktadır."
Ben buradan ferdi işletmelerde işletme sahiplerinin işletmeye para koymasının 331 ortaklara borçlar hesabında değil de sermaye hesabında izlenmesi gerektiğini anlıyorum. O yüzden 331 hesap kullanılmalı mı diye sormuştum. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?