Gelir Vergisinde Bireysel Emeklilik Katkı Payı ve Eğitim Harcamaları

2008 Yılı Gelir Vergisi Beyannamesi verecek olan bir mükellefin Kazançları Toplamı 121.000,00 YTL. 2008 yılı içerisinde Bireysel Emeklilik sistemine ödediği katkı payı kendisi ve işçisi için toplam 7.457,00 YTL. 2008 yılı içerisinde çocuklarının eğitimi için yaptığı harcamalar toplamı 8.115,00 YTL. olmaktadır.
Bireysel Emeklilik Katkı Paylarının beyan edilen gelirin % 10' nu aşmadığı ve Asgari Ücretin Yıllık tutarının altında olduğu,Eğitim Harcamalarınında beyan edilen gelirin %10 'unu aşmadığı görülmektedir.Ancak Bireysel Emeklilik Katkı Payları toplamı ile Eğitim Harcamaları Toplamını (7.457,00+8.115,00=15.572,00 YTL.) birlikte aldığımızda bu rakam beyan edilen gelirin % 10 'unu aşmaktadır.Şimdi biz Beyannameyi doldururken kazanç ve iratlardan yapılacak indirim kalemlerine % 10 luk oranı ayrı ayrımı uygulayacağız yoksa toplamınamı uygulayacağız.
birde mükellefin işçisi için ödediği Bireysel Emeklilik Katkı Paylarını işçinin bordrosundaki gelir vergisinden mahsup etmediğimizde Yıllık Beyannamesinde beyan ettiğimiz gelirden düşebilirmiyiz.
Teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ynt: Gelir Vergisinde Bireysel Emeklilik Katkı Payı ve Eğitim Harcamaları

İşçi için İşverenin ödediği Bireysel Emeklilik katkı payının işverenin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapılabileceğini sanıyorum.
Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinde % 10'luk oran belirlenirken, Bireysel Emeklilik ve Diğer Şahıs sigortaları toplamı ile,Eğitim ve Sağlık Harcamaları kalemlerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.