fonradar

Gelir Vergsi ve İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ödemesi Hk.

Merhaba,

Mart 2010 yılından itibaren merkezi yurtdışında olan bir firma için (home office olarak) çalışmaktayım. İşe girerken imzaladığım hizmet anlaşmasında yıllık alacağım tutar ve sağlık yardımı belirtilmiştir. Bu tutarlar bana aylık olarak ? olarak 12 eşit taksitte ödenmektedir. (Yıllık toplam ücretimi eşit taksitler halinde aylık olarak alıyorum). İmzaladığım sözleşme gereği vergi ödeme yükümlülüüm var. Aşağıdaki konularda beni aydınlatırsanız sevinirim:
  • Gelir vergisi beyanını ücret geliri olarak mı yoksa serbest meslek geliri olarak mı vereceğim?
  • Gelir vergisi beyanını Aylık maaşım + sağlık yardımını esas alarak mı vereceğim?
  • Bu ay içinde İsteğe Bağlı Sağlık Sigortası dilekçesi verdim ve henüz prim ödemedim. Prim tutarını nasıl hesaplarım? Bu primleri nasıl ve ne kadarını ödeyeceğim vergiden düşebilrim?
  • Lütfen ?2.000 maaş ve ?250 de aylık sağlık yardımı örneğinden hesaplama ile gösterin

Çok teşekkür ederim

Ynt: Gelir Vergsi ve İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ödemesi Hk.

1- Ücret Geliri olarak ikametgahınız bulunduğu vergi dairesine vereceksiniz.
2- Aylık maaşınız + Sağlık yardımını toplayıp Gayrisafi tutar olarak beyan edeceksiniz.
3- İsteğe bağlı sigorta priminin tamamını gelirinizden düşebilirsiniz.
4- http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2008_Ucret_rehberi.html Buradan hesaplamayı nasıl yapacağınız görebilirsiniz.