fonradar

Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası adı altında bir uygulama var. sadece sağlık primleri ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkünmüş.

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan bilgi istiyorum.

1- Nasıl başvurulur kimler başvurabilir.
2- Ne kadar ödeme yapılır.
3- Sağlıktan kasıt ne hagi hizmetler kapsama giriyor. ( doğum, ilaç, ameliyat, muayene v.b.)
4- Her ferd ayrı ayrı mı başvuracak yoksa birinin başvurması bakmakla yükümlü olduklarını da kapsar mı

Ynt: Genel Sağlık Sigortası

Aile içindeki kişi başına düşen aylık geliri;
Brüt asgari ücretin üçte biri (2009 için 222 TL.) ile asgari ücret ( 666 TL.) arasında olanlardan brüt asgari ücretin üçte birinin %12?si (26,64 TL.),
Brüt asgari ücret (666 TL.) ile brüt asgari ücretin iki katı (1.332 TL.) arasında olanlardan brüt asgari ücretin %12?si (79.92 TL.),
Brüt asgari ücretin iki katından (1.332 TL.) fazla olanlardan asgari ücretin iki katının (1.332 TL.) %12 si (159.84 TL),
tutarındaki primlerini kendileri ödeyerek sağlık yardım alabilirler. Bunun için bulunduğunuz yerin mülki amirliğine müracaat etmeniz gerekir. Mülki amirlik gelir durumunuzu araştırıp tespit yapar. Ancak süreç oldukça yavaş ve uzun süreli işleyecektir.

Nasıl kanun çıkartıyorlar anlamıyorum ya. Ne ssk biliyor ne memur biliyor. 170 i arıyorum ssk il müdürlüğüne başvurun diyor. Oraya gidiyorum muhatap yok. Bu hükümetin kanun çıkartırken mmurlarını eğitmemesine çok kızıyorum. Aç bi mükellef hizmetleri gibi bir birim. sadece bilgi versin. Başka iş yapmasın.,

kesinlikle katılıyorum, vergiyle ilgili konularda bunu yaptılar, çok da iyi oldu, ama sgk'da yok maalesef.