Gider evraklarının muhasebeleştirilmesi ile ilgili.!

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan smmm09
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba Arkadaşlar;

Bazı sorularım var bana yardımcı olusanız sevinirim.

1-Şirketimiz bi dernekten bizim organizasyon işlerinde kullanmak üzere yardımcı malzeme almış. Ben o malzemeyi 150 hammadde ye almak zorundayım.Ama dernek makbuz kestiği için derneklerde bağış makbuzları k.k.e.g. yazıldığı için nasıl kayıt yapacağımı bilmiyorum.Yevmiye kaydı nasıl olmalıdır?

2- Misafirlerimizi yemeğe götürmüşüz. Perakende satış fişi almışız. Ödemeyi de çalışanlardan birinin kredi kartı ile yapmışız. Fatura olmadığı ve ödeme şirket adına yapılmadığı için bunu gider yazabilirmiyim. Yine bu fişte içki var kdv sini k.k.e.g. mi yapacağım?

3- Nakliyecimiz gerçek kişi ve faturaları KDV dahil kesiyor. Buradaki KDV K.K.E.G mi olacak.

Çok Teşekkür ederim.
Herkese İyi Çalışmalar

Ynt: Gider evraklarının muhasebeleştirilmesi ile ilgili.!

1.Soru: Derneğe bağış yaparsan KKEG olur(Bakanlar Kurulunca Kamu Yararlı Sayılıyorsa Ticari KAzancın %5 ine kadar indirilebilir.) Size dernek hizmet veriyor ise bunu iktisadi işletmesi tarafından veriyordur ve o da fatura düzenlemelidir. Eğer fatura düzenlemekten muhaf ise kanımca bu belge gider olarak kayıtlara alına bilir.
2.Soru: Perakende Satış Fişi Fatura yerine geçen bir belge olup VUK 233 maddesinde açıklanmaktadır. Bu belge ile gider olarak ödemenizi kayıtlarınıza alabilrsiniz. Ayrıca İçki bedelline gider olarak dikkate alabilirsiniz.
3.Soru:Nakliyeciniz Eğer Basit Usule Tabi mükellef ise KDV indirim konusu yapılmayacaktır. Eğer Gerçek kişi KDV mükellefiyeti var ise KDV indirimi yapılabilecektir. Tabiki KDV'nin Belge üzerinde gösterilmesi koşulu ile. (1.nolu KDV Genel Teb.) Bir nakliyecinin basit usule tabi olduğunu faturasının altındaki ibareden anlarsınız. Esnaf Odasınca verildiği ve Basit usule tabi olduğu yazıyordur.

Teşekkür ederim.Mustaf Demirtaş.

Perakende Satış Fişlerinde kdv dahil diyor. örnek; lokanta, tüp, taksi vs. kdv yi ayırabiliyormuyuz?

Perakende satış fişleri vergi usul kanununda tanımlanırken KDV dahil bir şekilde kesileceği belirtilen bir fatura yerine geçen evraktır. Bu sebeple perakende satış fişine mahsus KDV'yi iç yüzde ile ayırıp indirebilirsiniz.

Tabiki basit usulde mükellefler tarfından düzenenlenen perakende satış fişleri basit usuldeki mükelleflerin KDV ödemesi yapmaması sebebi ile iç yüzde ile KDV hesaplayıp indirmek mümkün değildir. (Örnek çoğu taksi fişleri)

Burada aklıma şu soru geliyor.Her taksi işletmesi basit usul olmayabilir.Benim bir müşterim taksi işletmesine rağmen ticari kazanç usulüne tabi ve ben fişlerinden kdv ayırıyorum.Yolcu, bindiği taksinin basit mi ticari kazanç mı olduğunu nereden bilecek.Ben bunu bilemediğimden tüm taksi fişlerinden kdv ayırıyorum.Yanlış bir uygulama mı bu?

Kafanıza takılmasına bu sorunun gerek yok, çünkü bir çok taksi fişleri standarttır, ve fişlerinin bir çoğunun altında "Esnaf ve Sanat Muaflığından yararlandığı ve Basit Usule Tabi Mükellef olduğu" yazar. Bu şekilde makbuzlardan kesinlikle KDV ayırmamanız gerekmektedir.

Bundan sonra dikkata edeceğiz o zaman.Tşk.ederim Mustafa Bey