fonradar

Gider Faturası

Merhaba
Serbest meslek erbabı cep telefonu için aldığı kontür faturasını gider olarak işleyip kdv'sini düşebilir mi? Vergi incelemesi geçirirse kontör faturası nedeni ile bir sıkıntı çıkar mı?
Faturalı cep telefonunu gider olarak işliyoruz fakat kontör konusunda tereddüt yaşamaktayım. Bu konu ile ilgili tecrübesi olan form üyelerinden cevap bekliyorum. Teşekkürler.

Ynt: Gider Faturası

işle ilgili olmak kaydıyla ve makul ölçüler dairesinde kontur faturalarının giderleştirilebilceğini düşünüyorum. Ancak sorunuzda yer alan K.D.V. indirimi konusuna dikkat ediniz.

sayın Murat Caner

işle ilgili olmak kaydıyla ve makul ölçüler dairesinde kontur faturalarının giderleştirilebilceğini düşünüyorum. Ancak sorunuzda yer alan K.D.V. indirimi konusuna dikkat ediniz.
-----------------------------------------------

derken kdv'sini işlemeyin mi demek istiyorsunuz? Benim sorum zaten kdv yönünden. Sıkıntı yaşarmıyız? Faturayı işlemeyelim mi?

Kontür faturası gider olarak işlenebilir, ancak kdv'yi indirim yapmadan işleme almak gerekiyor, özel matraha dahil işlemlerin hepsinde kdv sıfır, siz faturadaki kdv yi ciddiye almayın, onlar kdv nin muhatabı olduklarından öyle...

Telefon faturalarında ise özel iletişim vergilerini gidere işlememek gerekiyor...