zirve

Gider pusulası

Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
18
Saygıdeğer üstadlarım;
Açık hava tiyatro ve kukla gösterisi işiyle iştigal eden bir gelir vergisi mükellefim var.
Bu mükellef çeşitli belediyelerle anlaşma yapıp genelde 1 günlüğüne,bazen 2 günlüğüne gösteri yapıyor.Her hangi bir kurulu ekibi yok.Oyuncu ihtiyacını bölgemizde bulunan tiyatro ile ilgili dernek üyelerinden,amatör tiyatrocular ile gerçekleştiriyor ,bu oyunculara bu hizmetleri için ücret ödemesi yaparken tiyatro derneğinede bir miktar bağış yapıyor.
Bu konu hakkında takıldığım 1-2 nokta var;
1)Bu amatör oyuncular için ssk dosyası açıp,puantaj usulü çalıştırmamız mı daha uygun olur,yoksa bu kişilere ödenen ücretleri gider pusulası imzalatmak suretiyle giderleştirebilir miyiz?
2)Gider pusulası kullanmamız durumunda stopaj kesintisi % kaç oranında uygulmalıdır?
3)Bu derneğe bağış altında yapılan ödeme,işimizle alakalı olduğu için gider midir,yoksa bağış olduğu için KKEG gider midir?
4)İşletmenin satın almış olduğu kostümler 600 ytl'nin altında kaldığı zaman direkt olarak gidere kaydedilebilir mi?
Biraz uzun olduğu için affınıza sığınarak cevap verecek olan tüm üstadlarıma şimdiden teşekür ederim.Hepimize kolay gelsin.
Saygılar...
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
287
Konum
izmir
Ynt: Gider pusulası

daha önce hiç karşılaşmadım ama;

bu kişilerin yaptığı faaliyetlerin serbest meslek faaliyeti olduğunu ve devamlı olarak değilde arızi olarak yaptıkları için 221 nolu gvk tebliğine göre gider pusulası keserek bu giderlerinizi belgelendirebileceğinizi, 94.maddenin 2.bendine göre %20 stopaj yapılması gerektiğini, haddin altında rakam tutan giysilerin bir bütünlük oluşturmadığını ve direk gider yazabileceğinizi düşünüyorum.
 
Üst