Giderler

hepinize iyi çalışmalar ...
serigrafi ve baskı işi yapan ltd.şti. nin giderleri hangi hesapta muhasebeleşir .
bu kolay soruyu cevaplarsanız sevinirim...
bide 730 ile 740 ın arasıda kalıyorum farkını söyleyebilirmisiniz.

Tam olarak nasıl bir baskı ve serigrafi işi yapıyor. Örneğin müşterinin ürettiği beyaz eşyanın üzerine markanın basılması gibi mi? Yoksa broşür, kitap basımı gibi mi? Yoksa her ikisi de mi?

etiket işi yapıyolar. örneğin fabrikalarda gördüğümüz baretinizi takınız,sigara içilmez v.b. yazılar ayrıca arabalar için uyarı etiketleri de yapıyolar üstadım. broşür kitap basımı yapmıyorlar

etiket işi yapıyolar. örneğin fabrikalarda gördüğümüz baretinizi takınız,sigara içilmez v.b. yazılar ayrıca arabalar için uyarı etiketleri de yapıyolar üstadım. broşür kitap basımı yapmıyorlar

Bu bilgilere göre bu firma hizmet üretmiyor, bir mamul üretiyor. Doğal olarak maliyetleri 730'da izleyerek, 152 hesabın maliyetini oluşturacaksınız.

bütün giderlerini mi 730 da takip etmeliyim örneğin etiketleri üretmek için aldığı hammaddeleri 730 da takip edip telefon elektrik su gibi giderleri 770 de mi takip etmeliyim

Hammadeleri tabi ki önce 150'ye almak, sonra 710 üzerinden safha maliyetlerine göre 151 ve 152'ye aktarmak gerekir. Diğer taraftan telefon, su gibi giderlerinden uyguna dağıtım anahtarlarına göre gider yerleri ve gider çeşitleri bazından dağıtıma tabi tutulması ve 730-760-770 hesaplar arasında dağıtılması gerekir.

Yalnız tabi bu söylediklerim o kadar da yapması kolay şeyler değil değil, iyi bilgi gerektiren maliyet muhasebesi konuları bunlar.