zirve

Gisbir e yapılan aidat ödemeleri

Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Merhaba

Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/8. maddesinde hüküm altına alınan haddin üstünde ödenen sendika aidatları vb kanunen kabul edilmeyen giderdir yazmaktadır.

Biz gisbir e ödediğimiz aylık aidatları ne kadara kadarını gider yapabileceğimizi nasıl anlayabiliriz ?

Saygılarımla
 
Üyelik
30 Kas 2007
Mesajlar
118
Ynt: Gisbir e yapılan aidat ödemeleri

Madde 40 - Safi kazancın tesbit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:

8. İşverenlerce, Sendikalar Kanunun hükümlerine göre sendikalara ödenen aidatlar (şu kadar ki; ödenen aidatın bir aylık tutarı, işyerinde işçilere ödenen çıplak ücretin bir günlük toplamını aşamaz).

lafzından anlaşılan işçilere ödenen çıplak ücretin bir günlük tutarına kadar olan kısmı giderdir.zaten sendikalar kanununda işverenin ödeyeceği aylık aidatın işçilere ödenen çıplak ücretin 1 günlük tutarını aşamayacağı yazıyor.

SENDİKALAR KANUNU

ÜYELİK AİDATI:

Madde 23 - Faaliyeti durdurulmayan sendika ve konfederasyonlara üyelerince ödenecek aidatın miktarı tüzüklerinde belirtilir.

İşçi sendikasına işçinin ödeyeceği aylık üyelik aidatı tutarı, bir günlük çıplak ücretini geçemez.

İşveren sendikasına işverenin ödeyeceği aylık üyelik aidatı tutarı, işyerinde işçilere ödediği bir günlük çıplak ücretleri toplamını geçemez.
Sendika tüzüklerine, üyelik aidatı dışında, üyelerden başka bir aidat alınacağına ilişkin hükümler konamaz.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Gisbir e yapılan aidat ödemeleri

Teşekkür ettim

İyi Çalışmalar
 

Benzer konular

Üst