Gümrükte başka bir firmaya devredilerek satılan malın kdv si

Çalıştığım İthalat yapan bir firma yurt dışından 10.000 kg X malını 500.000 usd?ye getiriyor.
Yurt içinden Alıcı bir firma gelen X malını ihracat yapacağını söyleyerek bu malın 5.000 kg
Lık kısmını gümrükte kendisine devredilmesini istiyor. Bunun içinde benden 5.000 kg
250.000 usd?lık fatura istiyor.
Gelen 10.000 kg lık malın 5.000 kg lık kısmının kdv sini ödeyerek çekiyorum. Kalan 5.000 kg için se alıcıya devrettiğimden kdv ödemiyorum. Ama beyanname ile giriş yaparak
5.000 kg 250.000 usd KDV siz fatura kesiyorum.(Henüz işlemi yapmadım.kdv siz devrettiğim maldan dolayı bir beyanname geleceğini varsayıyorum veya başka bir belge şimdilik ne geleceğini bilmiyorum)

Sorum şu:
1-Şubat ayı kdv beyannamesi gönderirken bu kdvsiz gelen ve kdv siz çıkan mal için kdv beyannamemde herhangi bir yerde gösterecekmiyim.Yoksa normal satış gibi gösterip kdv kısmına 0 mı yazacağım.
2-Malı benden gümrükten alan firma malı kdv siz aldığından dolayı ihracat yaparken bir kdv alacağı doğmayacak. Peki bu kdv siz ihracatı beyannamesinde nasıl gösterecek. Eğer bu sorunun cevabı ihracatta mutlaka kdv alacağı doğar ise bu alıcı firma acaba şubat ayı beyannamesinde benden kdv siz gümrükten alıp ihraç ettiği malı benden daha önce aldığı kdv ödediği mallar gibi göstererek yasadışı bir kazanç mı sağlamak istiyor. Eğer kdv beyannamesinde böyle kdv siz ihracat kısmı varsa o zaman sorun yok.
3-Faturayı kdv siz yurt içine kesiyorum. Bu satış her ne kadar yurt içi olsada kdv siz olduğu için acaba yurt dışı satışlarda mı göstereceğim?

İhracat konusuna hakim olmadığımdan ihracat muhasebesini bilen meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Ynt: gümrükte başka bir firmaya devredilerek satılan malın kdv si

Sizin x firması Dahilde işleme izin belgesi ilemi yoksa yatırım teşvik belgesi ilemi çekti.KDV'siz malı nasıl çektiniz okısmı anlayamadım.

Ynt: gümrükte başka bir firmaya devredilerek satılan malın kdv si

mohicans ' Alıntı:
Sizin x firması Dahilde işleme izin belgesi ilemi yoksa yatırım teşvik belgesi ilemi çekti.KDV'siz malı nasıl çektiniz okısmı anlayamadım.

X firması bu malı gümrükten bizim verdiğimiz izin belgesiyle çekti..

Ynt: Gümrükte başka bir firmaya devredilerek satılan malın kdv si

Bu konuyu biraz açarmısınız bizim verdiğimiz izin belgesi derken. Hangi izin belgesi yada hangi mevzuattan kaynaklananan belge ile çekti?

Gümrüğe gelen malı alan X firması öncelikle Antetli kağıdına Devir Taahhütnamesi yazıyor.Ayrıca gümrüğe de şu firma adına gelen şu malı devralmak istiyorum dilekçesi veriyor. ekine taahhütnameyi, antrepo beyannamesi, yurtdışı fatura satış faturası imza sirküleri vekalet ve döviz transfer belgesini ekliyor.Ve malı antrepodan alıp ister kendisi çekiyor isterse ihracat yapıyor. Tamamen malın mülkiyeti kendisine geçiyor.

Bu durum hakkında malasef yorum yapamıyorum.

Siz gümrükte malı teslim ettiğiniz için KDV'siz satış faturası düzenleyeceksiniz.
x firması ihracat yapacaksa zaten KDV ödemez.
Eğer ihracat yapmaz ise gümrükten çekerken KDV öder.
Sizin düzenlemiş olduğunuz KDV'siz fatura ekine devir sözleşmesini eklemeniz yeterli olacaktır.

serifumut ' Alıntı:
Siz gümrükte malı teslim ettiğiniz için KDV'siz satış faturası düzenleyeceksiniz.
x firması ihracat yapacaksa zaten KDV ödemez.
Eğer ihracat yapmaz ise gümrükten çekerken KDV öder.
Sizin düzenlemiş olduğunuz KDV'siz fatura ekine devir sözleşmesini eklemeniz yeterli olacaktır.
Sevgili meslektaşım verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Bizde aynen sizin yazdığınız gibi yaptık. Lakin malı bizden kdv siz alıpta ihraç eden firma bunu kdv beyannamesinde normalde iadesiz 0 kdv ile beyan etmesi gerekirken, kdv beyannamesinde sanki bunu daha önce bizden almış olduğu aynı tür mallara sayarak ihraç etmiş gibi gösterirse
Ve iade isterse bundan dolayı bizde sorumlu olurmuyuz bunun cevabını almak isterim.

Teşekkürler..

Sizi belgeleriniz bağlar. X firmasının yapmış olduğu usülsüzlükten, kaçakçılıktan nasıl sizi sorumlu tutarlar. Elinizde kapı gibi devir sözleşmesivar. X firmasının ne yaptığı ne yapacağı sizi ilgilendirmez, onları bağlar.