Güvenlik Şirketi Tevkifatlı Fatura

Merhabalar Sayın Forumdaşlar,

Bir güvenlik şirketi mükellefimiz olacak ve aklıma takılan bazı şeyler var.

1- şirket okullara güvenlik hizmeti veriyor. bu okulların içinde özel olanı da var devlet okulu olanı da var. şimdi bu okullara fatura keserken tevkifat uygulamalı mı ?

Ynt: Güvenlik Şirketi Tevkifatlı Fatura

Güvenlik firmaları tüm kdv mükellefleri ve 91 nolu kdv tebliğindeki kurum ve kuruluşlara için tevkifat uygulayacaktır

91 Numaralı KDV Genel Tebliği ile Sorumlu Tayin Edilen ve Tevkifat Yapacak Kuruluşlar

? Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve bunların teşkil ettikleri birlikler,
? Döner sermayeli kuruluşlar,
? Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları,
? Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
? Üniversiteler (vakıf üniversiteleri hariç),
? Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları,
? Bankalar ve özel finans kurumları,
? Kamu iktisadi teşebbüsleri (Kamu İktisadi Kuruluşları, İktisadi Devlet Teşekkülleri),
? Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar
? Organize sanayi bölgeleri ile menkul kıymetler, vadeli işlemler borsaları dahil bütün borsalar,
? Hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına kote edilmiş şirketler (bunlar yalnızca ?yapım işleri?, ?temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmetleri?, ?özel güvenlik hizmetleri? ile ?yemek servis hizmetleri?ne ait katma değer vergisini tevkifata tabi tutacaklardır.) (95 numaralı KDV Genel Tebliği),
? Yarıdan fazla hissesi doğrudan yukarıda sayılan kurum ve kuruluşlara ait olan (tek başına ya da birlikte) kurum, kuruluş ve işletmeler,
birbirlerine karşı ifa ettikleri hariç olmak üzere, söz konusu hizmetlerde katma değer vergisi tevkifatı yapmakla zorunludur.

Ynt: Güvenlik Şirketi Tevkifatlı Fatura

Benim şirketimde güvenlik firması bende tevkifatlı fatura kesiyorum.

KDV mükellefiyeti olan tüm kurumlara ve kişilere 4/5 oranında tevkifatlı fatura kesmeniz gerekmektedir.