fonradar

Haberim olmadan çıkış giriş yapılması hakkında.

Merhabalar Başımdan şu şekilde bir olay geçti
2006 tarihinde girdiğim X işyerinden 03,10,2011 tarihinde 03 den dolayı (istifa) tarafıma bilgi verilmeksizin işden çıkış olarak gösterilmişim ve 04,10,20011 tarihinde aynı kişinin Y şirketine girişim yapılmış. Benim bunu 2 ay sonra kendim fark ettim.
Bilgi almak isdiğimde tarafıma (16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli) yerine
yanlışlıkla (3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa))
gösterildiğim olarak açıklama yapıldı tarafıma aşağıdaki tutanak imzalandığı takdirde benim haklarımın kaybolmayacağı ve Y firmasında devam edeceği belirtildi.

İŞYERİ DEVRİ OLMAKSIZIN
İŞ SÖZLEŞMESİ DEVİR TUTANAĞI

Sayı:........

İŞÇİNİN
Adı Soyadı
T.C Kimlik no
Adresi

................................................................................?adresinde kurulu ...................................
.....................................unvanlı işyerimiz çalışanı olarak iş sözleşmenizi...................................
..............................................adresinde kurulu...............................................................unvanlı işyeri işverenine devretmek istiyoruz.Devreden işveren yanında işe başladığınız tarih esas olmak üzere İş Kanunundan ve sözleşmenizden doğan tüm hakların devralan işverenin yükümlülüğü altında olduğunu kabul ve taahhüt ederiz.
İş sözleşmenizin devrinde Borçlar Kanununun 320.maddesine göre rızanız olup olmadığı hususunda serbest iradenizi aşağıya el yazınızla yazarak bildirmenizi rica ederiz.
..../...../.....

DEVREDEN İŞVEREN DEVRALAN İŞVEREN
Kaşe-İmza Kaşe-İmza

Tebellüğ ettim ve bir nüshasını aldım.İş sözleşmemin devri hususunda..................................
................................................................................?.................................................................

DEVREDİLEN İŞÇİNİN
Adı Soyadı

Bu durumda yapılacak imzalanacak sözleşmenin lehime olacağı ve haklarımın Y devam edeceği kesinlik kazanırmı.
Yoksa resmi olarak gösterlilen istifa geçerli olup Y firmasına işe başladığım tarihmi baz alınır.

Ynt: İşyeri devri hk sözleşme tutanağı

Arkadaşım, hiç uğraşma ve hiç birşeyi imzalama, firma sgk aylık birdirgesini düzeltme versin yada bir dilekçe ekinde sgk ya işten çıkış sebebinin düzeltilmesini arz etsin. problem çözülür. ;)

Ynt: İşyeri devri hk sözleşme tutanağı

SMMKAMİLTOPCU ' Alıntı:
Arkadaşım, hiç uğraşma ve hiç birşeyi imzalama, firma sgk aylık birdirgesini düzeltme versin yada bir dilekçe ekinde sgk ya işten çıkış sebebinin düzeltilmesini arz etsin. problem çözülür. ;)

İlgi ve açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Fakat ben bu konu hk kötü niyet olduğu kanısındayım. Tam olarak enim değilim ama bahsi geçen aylarada bir evrak imzaladığımı hatırlar gibiyim.
2. si bu şek,lde bir olay olmuş ama tarafıma hiçbir şekilde bilgi verilmediği gibi ilk olarak bana o işden çıkış değil devir dendi ardından bende işden çıkış sebebini öğrenmek için sgk aylık bildirgesini istedim ve oradan öğrendim istifa olduğunu. Sonra y,ne çelişkili olarak şirket mali müşavirlerinin devir yerine yanlışlıla istifa gösterdiği yönünde açıklama yaparak bir kaç gün sonra sana devir sözleşmesi yapacağız yönünde oldu.