Hafta İçi Hafta Tatilinde Rapor Alınması Hk.

tanufuk

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Hafta İçi Hafta Tatilinde Rapor Alınması durumunda hafta tatili bir sonraki haftanın hafta tatiline ilave hak doğurur mu? Ya da, Raporun ertesi gün hafta tatiline hak kazanılır mı?
Teşekkürler.

Eğer hafta içi raporlu olsa ve hafta tatili öncesi rapor bitmiş olsa idi o hafta tatili ücretini ödemek zorunda idiniz. İşyeri uygulamanızda rapor günlerini kesiyor iseniz rapor başlangıç-bitiş tarihleri arasına rastgelen hafta tatili ücretini sgk karşılayacak.

Yanlış anlaşılmasın;bu ödeme "hafta tatili ücreti"adı altında değil,yine iş göremezlik ödeneği kapsamında, rast gelen o güne(hafta tatili gününe)tekabül eden ücreti almış oluyor değil mi?

Son düzenleme:
merhaba, bir personelimin rapor başlangıç tarihi 13.10.2014(p.tesi), işbaşı tarihi 25.10.2014 (c.tesi).
cumartesi pazar çalışmıyoruz. Bu yüzden işçi 27.10.2014 Pazartesi işbaşı yaptı.
bu durumda 25 ve 26 ekim cumartesi pazar günlerini maaşından kesmemde bir sakınca var mıdır? (hak etmediği için)

Sözkonusu raporun başlangıç ve bitiş tarihlerine bakıldığında,hiç h.tatili ücreti ödenmediği açık.
Çeşitli yorumlar yapılabilecektir,şahsi düşüncem;
son haftaya ilişkin,bu noktada işyerinde cumartesi gününün akdi tatil olduğu,buna bağlı olarak işcinin öncesinde hiç çalışmışlığı bulunmadığından 25 ine ilişkin ücret ödenmemesi ancak son haftaya dair,pazar/h.tatili ücretinin ödenmesi gerektiği kanaatindeyim.(tabi işveren isterse 2 günüde ödeyebilir,ayrı konu)

Sözkonusu raporun başlangıç ve bitiş tarihlerine bakıldığında,hiç h.tatili ücreti ödenmediği açık.
Çeşitli yorumlar yapılabilecektir,şahsi düşüncem;
son haftaya ilişkin,bu noktada işyerinde cumartesi gününün akdi tatil olduğu,buna bağlı olarak işcinin öncesinde hiç çalışmışlığı bulunmadığından 25 ine ilişkin ücret ödenmemesi ancak son haftaya dair,pazar/h.tatili ücretinin ödenmesi gerektiği kanaatindeyim.(tabi işveren isterse 2 günüde ödeyebilir,ayrı konu)

işçinin toplam 12 günlük raporu var. hafta tatilimiz sadece Pazar değil, Cumartesi de. neden Pazar'ı ödemem gerekir sizce diye düşünüyorum.
ne o hafta ne de önceki hafta çalışmamış.
kanunen kesinti yapma hakkım var diye biliyorum, yanlış mı?

..."Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, " çalışılmış gibi sayılır diyor?

Raporlu günlerin kesildiği bir işyerinde; ilk hafta tamamı rapor olduğu için 7 günde kesilir. 2.hafta 20-24 raporlu olduğu ve rapor süresi hafta tatili için çalışılmış olarak kabul edildiği için 25-26 / 10 / 2014 ücretlerini kesemezsiniz.

Raporlu günlerin kesildiği bir işyerinde; ilk hafta tamamı rapor olduğu için 7 günde kesilir. 2.hafta 20-24 raporlu olduğu ve rapor süresi hafta tatili için çalışılmış olarak kabul edildiği için 25-26 / 10 / 2014 ücretlerini kesemezsiniz.

evet, bu çok açıklayıcı oldu sn merkür2, teşekkürler, 25-26 ekim cumartesi pazar kesintisini yapmayacağım.

Tamam işveren kesmeyebilir.
Olayımızı h.tatili ücretini hak etme noktasında detaylandıracak olursak,25(cumartesi) gününü "kesemezsiniz"derken,bu görüşün yasal dayanağı da ,sn.Şule hanım ifade ettiği M.46/c dir ama çalışma yapılmayan bu işyerindeki cumartesi gününü salt h.tatili olarak düşünmemek gerekir.Esasen bu işyerinde "cumartesi" çalışma yapılmayan tatil günü,buna akdi tatil de denir,esasen "pazar" h.tatili günüdür.
Şimdi M.63:
I.Fıkra-"Genel bakımdan çalışma süresi en çok kırkbeş saatdir.Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre,işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır"
Bu işyerinde ,çalışma süresi yönünden,haftalık iş günleri,süresi ve toplamı:5x9=45 saat dir.İşyerinde haftalık çalışma süresinin cumartesi hariç, diğer iş günlerine dağıtılımış olması,dolayısıyle haftalık çalışma süresinin de tamamlanmış olması nedeniyle(ve aynı zamanda "çalışma koşulları"yönünden) cumartesi çalışmadan ücreti hak edilen "tatil" günü olup,olayımıza bağlı olarak "cumartesi"hafta tatili olarak değerlendirilmemesi gereken gündür.Zira işyerinde cumartesi günün tatil edilmesinin esas nedeni,doğrudan bugünün(cumartesi gününün h.tatili olmasından değil, haftalık çalışma süresinin diğer iş günlerinde tamamlanmış olmasından dolayıdır.
Bu nedenlerle,olayımızda h.tatili kapsamında olmayan,akdi tatil niteliğinde olan,sözkonusu cumartesi gününe dair ücretin ödenmemesi,dolayısıyle M.46/c kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.

Hafta tatili illa 1 gün (24 saat) olacak diye bir zorunluluk yok. Kanunda en az 24 saat olacağı yazılı. Dolayısı ile işyeri politikası nedeni ile hafta tatili 48 saat uygulanabilir.

Elbette artırılabilir,buna engel yok ve kimsede neden artırdın diyemez.Konu net değil,ihtilafa açık.
Olayımız yönünden,haftanın 5 günü günde 9 saat yada haftanın 4 günü 44 saat çalışma yapılan işyerlerinde ,h.tatilinin 2-3 gün olarak telaffuz edildiğini görmedim duymadım.Başkaca yönden,olayımızdaki gibi cumartesi çalışması yapılmayan işyerlerinde,yıllık izin sürelerinin hesabına cumartesi dahil edilir/edilmez diyenler de yok deği ama bu noktada tabiki işci lehine olan/olacak uygulamanın tercih edilmesinden yanayım.Bizim paylaşımımız bu da değil,hukuken en doğru olması gereken nediri yorumlamaya çalışıyoruz.
Akdi tatil noktasında M.46/a da "Çalışmadığı halde.............sözleşmeden doğan tatil günleri"ibaresini olayımızdaki cumartesi günü ile ilişkilendirilmeside mümkün(bence)Zira Yargıtay bir olaya dair akdi tatil ücreti ve faiz konulu bir kararında"Cumartesinin TİS den doğan akdi tatil olduğu"nu(Yarg.9.HD.21.01.2014 T.2011/38981E.2014/678 K.sayılı karar ında)dile getirmiş olmakla,olayımızdaki cumartesi günün de çalışma koşulları kapsamında iş sözleşmesinden doğan (akdi)tatil günü olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Tabi bu noktada cumartesi akdi ya da h.tatili olarak nitelendirilse de,olayımız yönünden sonucun işci lehine değerlendirilmesi yanlış olmaz.

Merhabalar,
Hafta İçi Hafta Tatilinde Rapor Alınması durumunda hafta tatili bir sonraki haftanın hafta tatiline ilave hak doğurur mu? Ya da, Raporun ertesi gün hafta tatiline hak kazanılır mı?
Teşekkürler.
Sizce de yanıtlar , soruda arananla ilgisiz değil mi?
Raporlu olunduğu için kullanılamayan hafta tatili iznini , rapor bitiminde kullanma hakkı varmıdır veya bir sonraki hafta o raporlu olunan hafta tatili de kullanılabilir mi diye sorulmuyor mu soruda, yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

Sn.Keremcem yorumlar aşağıdaki iletiye dair
merhaba, bir personelimin rapor başlangıç tarihi 13.10.2014(p.tesi), işbaşı tarihi 25.10.2014 (c.tesi).
cumartesi pazar çalışmıyoruz. Bu yüzden işçi 27.10.2014 Pazartesi işbaşı yaptı.
bu durumda 25 ve 26 ekim cumartesi pazar günlerini maaşından kesmemde bir sakınca var mıdır? (hak etmediği için)

Elbette artırılabilir,buna engel yok ve kimsede neden artırdın diyemez.Konu net değil,ihtilafa açık.
Olayımız yönünden,haftanın 5 günü günde 9 saat yada haftanın 4 günü 44 saat çalışma yapılan işyerlerinde ,h.tatilinin 2-3 gün olarak telaffuz edildiğini görmedim duymadım.

Sn. şeref aydemir sadece bilgi vermek ve acaba yanlış bir uygulama mı yapıyorum öğrenmek amaçlı yazıyorum :
şirketimizde günlük 8,5 saat haftanın 5 günü çalışılmaktadır. (toplam 42,5 saat)
Cumartesi Pazar hafta tatili olarak belirlenmiştir.
hiçbir ücretli izine (yıllık izin, cenaze izni vs.) Cumartesi günleri dahil edilmez.

benim kafamı karıştıran da uzun süreli raporlardaki rapor içine dahil olmayan C.tesi Pazarlardır.
işçi doktora gidiyor, 12 günlük raporu var, C.tesi gününe işbaşı kağıdı getiriyor.
benim şahsi düşüncem 25-26 ekim günlerinin ücretini almayı hak etmediği. ama işçi lehine uygulama yapıp ücretinde kesinti yapmayacağım. zira Alo 170 kesmeye hakkım olmadığını söyledi (!)

sn.Merkür ün dediği gibi yapınız,kesmeyiniz.
(not.sonuca varamasak da,biz bir adım öteye giderek en doğru/olması gerekeni paylaşmaya çalışıyoruz)