Hafta sonu mesaisi(Pazar günü) çalışması % kaç?

Arkadaşlar, işçinin normal ücretini 1 birim kabul edersek, fazla mesai 1,5 hafta sonu çalışmasını ise 2,5 birim olarak biliyordum. Örneklersek; Günlük ücreti 25,00 YTL olan işçi Pazar Günü çalışmasından ötürü 25*2,5=62,50 YTL.
Doğru mu?

Merhaba;

Kod:
Fazla çalışma ücreti
MADDE 41. - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.
Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Normal Fazla Mesai yani hafta tatilleri ve resmi tatiller haricindeki çalışmalar, sizin dediğiniz gibi doğru %50 fazla ücret.

Kod:
Genel tatil ücreti
MADDE 47. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

%100 fazla ücret.Yani normal ücretin iki katı olması gerekiyor.

Yanlızzzzzz.

Bu konu hakkında birçok değişik görüş bulunmaktadır.Uygulamalarda her firmaya göre değişebiliyor.Muhasebeciler Odasının yayınlamış olduğu Açıklamalı İş Kanunu kitabına göre, sizin uygulamanız doğru.Ama bu durum İş Kanunu ile uzlaşmıyor bence.

Buradaki durumu aşağıdaki madde çelişkiye düşürüyor;

Fazla çalışma ücreti
MADDE 41. - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.

Kod:
Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Aslında burada çelişki yaratacak bir durum söz konusu değil.Onların görüşü sonuçta.

Benim uygulamam ise sizin dediğiniz gibi, yani işçinin normal ücretini 1 birim kabul edersek, fazla mesai 1,5 hafta sonu çalışmasını ise 2,5 birim olarak uyguluyorum.Çünkü üst barem olmadığı için %500'de verebilirsiniz.

Kolay gelsin.

yanlış

Çokça bilinen bir yanlış hesaplama yapıyorsunuz...

Haftasonu, resmi tatil, dini bayram gibi günlerde çalışılması halinde ödenecek ücret yalnızca artı 1 yevmiyedir. Yani işçinin günlük ücreti 10 ytl ise 10+10=toplam 20 ytl ücret alacaktır. ( yani %100 )

haftaiçi mesailerde ise işçinin saat ücreti (1 ytl ise ) 1+0,5 = 1,5 ytl ücret alacaktır. yani %50 fazlası ile

Haftaiçi mesai daha değerlidir. nedeni ise, haftasonu ücreti bir karşılık olmadan ödenmektedir. yani 10 karşılığında bir iş yapılmadan para alınmaktadır. hafta içinde ise 7,5 saatten sonra herhangibir ücret alınmamaktadır. 7,5 saati geçti mi mesai ödenmeye ve 1,5 kat üzerinden mesai hesaplaması yapılmaktadır.

daha detaylı bilgi için iş müfettişi resul kurt beyin kitabına bakınız.

Pardon,
Sayın HResources
Muhasebeciler Odasının yayınlamış olduğu Açıklamalı İş Kanunu kitabına göre
Bu dökümü nette bulabilirmiyim...?

Konuya ilişkin bende yazayım.
Normal Çalışma yevmiyesi 25,00 olan bir işçi 1 Birim Kabul edersek.
Normal Fazla Çalışması 1 Birimin %50 Fazlası 1,5 Birim
Toplam 2,5 Birim yevmiye alır. (62,50 tekabül eder.Normal Günlük Yevmiyesi İle Beraber)

Genel Tatil Fazla Mesai İse
Genel tatil Normal Yevmiye 1 Birim.
Gn.Tatil Fz. Mesai Yevmiye %100 2 Birim (1+1)
Toplam 3 Birim Yevmiye..(75,00 tekabül eder.Normal Günlük Yevmiyesi İle Beraber)

Kamu işyerinde bunu biz böyle yapıyoruz..

Re: yanlış

ufuk1971' Alıntı:
Çokça bilinen bir yanlış hesaplama yapıyorsunuz...

Merhaba;

Sayın ufuk1971;

Sözünüz bana ise ben yanlış yapmıyorum.Bende sizin hesaplanamanız gibi hesaplanacağını izah etmeye çalışıyorum.Ama ben fazla veriyorum.Bu söylemek istemiştim. :)

Sayın personel; o kitabı nette bulamazsınız.Kitapçılarda birara vardı ama sanırım basımı tükendi ve basılmıyor.

Size tavsiye edebileceğim 4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili olarak
1.Kitap
2.Kitap

tavsiyem olacaktır.

Kolay gelsin.

Re: yanlış

HResources' Alıntı:
Sayın personel; o kitabı nette bulamazsınız.Kitapçılarda birara vardı ama sanırım basımı tükendi ve basılmıyor.

Size tavsiye edebileceğim 4857 Sayılı İş Kanunu ile ilgili olarak
1.Kitap
2.Kitap

tavsiyem olacaktır.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim.Bilginin hertürlüsüne açığım ve bende olsa dair yorumlusunu merak etmiştim..
Kolay gelsin

Arkadaşlar, cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Kendi soruma kendi araştırmam neticesinde de şöyle bir cevap buldum. Bunu da sizinle paylaşmak istiyorum.
Kaynak:"Yazar CumhurSinanÖZDEMİR-İş Müfettişi
Yaklaşım Dergisi / Ocak - 2004 / Sayı: 133
İşçinin hafta tatilindeki çalışması bir haftalık çalışma süresini (45 saati) aşar ise % 100 zamlı ödenen hafta tatili ücretinin zamlı bölümünün % 150 olarak ödenmesi gerekmektedir. Buna göre hafta tatilinde çalışan işçiye 2,5 yevmiye ödenmelidir. Örneğin; işçinin gündeliği 20 milyon lira ise, bu işçinin hafta tatilinde çalışması halinde, ödenecek ücret 50 milyon lira olacaktır."

hafta içi mesai saatinden sonra örneğin akşam 18:00 den sonra 2 saat fazla mesai yapılması durumunda , işçinin saatlik ücreti 10 tl ise; fazla mesai karşılığı alacağı ücret 10tl*1,5*2=30 tl olacaktır.
bu kişi hafta içi 2 saat fazla mesai yapmak yerine pazar günü (eğer pazar günü hafta tatili olarak kabul edildiyse) 2 saat fazla mesai yapsaydı; alacağı fazla mesai ücreti 10tl*1,5*2=30 tl olacaktır. Bununla birlikte hafta tatili ücreti de alacaktır.(10tl*7,5=75 tl) Bu ücreti gelmese dahi alacaktı zaten. Yani pazar gününe denk gelen ücretler toplamı = 75tl + 30 tl = 105 tl olacaktır.Buradaki 75 tl gelmese de alacağı hafta tatili ücretidir.

Dolayısıyla bir işçinin hafta içi akşam 2 saat mesai yapmasıyla , pazar günü gelip 2 saat mesai yapması araında işverene maliyet açısından fark yoktur görüşündeyim.
Yanlış mıyım?

Hayır,doğru
(eğer iş sözleşmesinde f.çalışma ücretinin ve hafta tatilinde de çalışılması halinde hesaplanacak ücretin hesaplanmasına ilişkin (% 50 nin altında kalmamak kaydıyle)yükseltme oranı farklı oranda belirlenmemiş ise evet,zaten normal/yasal durum bu)
Not.Malum M.46 da h.tatili ücretine ilişkin tek ibare 2 ci fıkradır.ayrıca(pazar h.tatili ise)bu tatil gününde çalışılır ise ücreti şudur veya şöyle hesaplanmalıdır şeklinde bir hüküm bulunmamaktadır.

Son düzenleme: