fonradar

Hafta Sonuna Denk Gelen Resmi Tatilde Çalışma

Merhaba,

Bildiğiniz üzere 23 nisan bu yıl cumartesi gününe denk geldi. Özel işyerlerinde cumartesi çalışan işçiler bir günlük fazladan ücret alabilecekler mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Hafta Sonuna Denk Gelen Resmi Tatilde Çalışma

ibocan27 ' Alıntı:
Merhaba,

Bildiğiniz üzere 23 nisan bu yıl cumartesi gününe denk geldi. Özel işyerlerinde cumartesi çalışan işçiler bir günlük fazladan ücret alabilecekler mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

23 Nisanda çalışmışlarsa almaları gerekir yasal olarak. Gerekir diyorum çünkü özel sektörde pek uygulanan bir kaide değil maalesef.

Bir Allah'ın kulu.. desin ki.. " şirketimiz.. bize mesai yaptırdı da vermedi.." takip eden ayın içerisinde gereken ödeme yapılır..

Allah için.. bana mısın demeden çalışıyorlar.. hiç bir şeylerini eksik etmemeye özen gösteriyoruz..

Mesela.. bugün ayın 29'u.. istersek.. maaş ödemesini Mayıs'ın 2'sine bırakabiliriz.. hesaplarına da 3 mayıs salı günü geçer..Ama bugün talimat aldım.. maaşlar 3'üne kalmasın.. İşçiler hafta sonunu parasız geçirmesin..bugün talimatı verin.. yarın hesapta olsun diye..

Çok mutlu oldum yaa.. benim için sorun değilde..işçi arkadaşlar arasında gariban çok maalesef..nereden baksanız 200 kişi.. akşam bana maaşları soracak..ve bende yarın hesapta olacak diyeceğim.:)

merhaba arkadaşlar öncelikle size şu şekilde anlatıyım o zaman anlarsınız.

bir fabrikada bir ayda toplam 252 gün normal çalışılma mesaisi elde edilmektedir. yani her hafta 1 gün hafta sonu izni mevcuttur. Bu ayın nisan ayı olduğunu farz edelim o zaman bu işçilere birde 23 nisan izni eklenecekti.
işte sorumuz burda patlak veriyor.

her 7 güne 1 izin ve her resmi tatili her işçi hak eder. bu mantık doğrudur. ama puantaj yaparken ahmet efendinin tatil izni resmi tatile denk gelmiştir. ahmet efendi 1 gün alacaklımıdır.

evet alacaklıdır. Arkadaşlar yani bir çoğumuz bu konuda yanlış yapıyoruz.

aynı mevzu senelik izindede geçerli, bayram resmi tatiller senelik izinden ayrı verilmelidir.

Yasal olarak Ahmet efendi şansına küsmek durumundadır.
Elbette Ahmet efendinin işvereni, 23 nisan da hafta tatilinde olan veya raporlu olan çalışanına bir günlük ücreti ödediğinde kimse neden fazladan ödedin diye sormaz :)
23 Nisan resmi tatili 23 nisan tarihinde geçerlidir :)
23 nisanda çalışmayan biri resmi tatile nasıl hak kazanır?
Resmi tatil gününün cumartesi veya pazartesi günü olması veya hafta tatilinin resmi tatile denk gelmesi durumu değiştirmez ki..
Resmi tatilde çalışılmadan bir günlük ücrete hak kazanılır, o gün çalışana da 1 günlük ücreti daha verilir.
Cumartesi günü hafta tatili olup, iş gereği o gün çalışan kişiye ilave olarak bir günlük ücret verilir, o cumartesi 23 nisana denk geldi diye +1 gün daha mı verilir?