Hafta Tatilinde Yapılan Mesailerin Mesai Çarpanı Nedir ?

tanufuk

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Hafta tatilinde yapılan mesailerin mesai çarpanı hakkında bilgilerinizi rica ederim. İşyerimizde toplu iş sözleşmesi bulunmamaktadır.
Madde.46. çarpanla ilgili hiçbir açıklama yapmamakla birlikte, "çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir." demektedir.
Saygılarımla.

hafta içinde de hafta sonunda da mesai çarpanı %50 dir.
1e 1,5 verilir ücret.

hafta içinde de hafta sonunda da mesai çarpanı %50 dir.
1e 1,5 verilir ücret.
Elbette bu oranlar hafta içi veya hafta sonu olsun, haftalık yasal çalışma süresini aşan kısımlar içindir, yani hafta içi veya hafta sonu yapılan çalışmalarla haftalık çalışma süresi aşılıyorsa ancak fazla çalışma ücretine hak kazanılır.

Ben aşağıdaki şekilde diye biliyorum;

[FONT=&quot]Mesai günlerindefazla mesai yapılırsa %50[/FONT]
[FONT=&quot]Örn: Saat ücreti 10 TL ise akşam 1 saat fazlamesai yapılırsa 15 TL olarak ücretlendirilir.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Pazar günleri fazlaçalışma yapılırsa %50 (Yani 1 günlük hafta tatil + yarım günlük fazla mesai)[/FONT]
[FONT=&quot]Örn: Saat ücreti 10 TL ise Pazar günü 1 saatfazla mesai yapılırsa 15 TL olarak ücretlendirilir.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Resmi tatil veya Bayramdaçalışma yapılırsa %100 (1 günlük resmi tatil + 1 günlük fazla mesai)[/FONT]
[FONT=&quot]Örn: Saat ücreti 10 TL ise resmi tatil ya dabayramda 1 saat fazla mesai yapılırsa 20 TL olarak ücretlendirilir.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Resmi tatil haftatatiline denk gelir ve işçi çalışırsa %250 (1 günlük hafta tatil + 1 günlükresmi tatil parası + yarım günlük fazla mesai,[/FONT][FONT=&quot] Örn:1 Mayıs pazaradenk gelir ve mesai yapılırsa)[/FONT]

Sn.i.yildizz,
Yasal dayanak hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?
Teşekkürler.

Ben aşağıdaki şekilde diye biliyorum;

A-Mesai günlerindefazla mesai yapılırsa %50
Örn: Saat ücreti 10 TL ise akşam 1 saat fazlamesai yapılırsa 15 TL olarak ücretlendirilir.

AÇIKLAMA-haftalık çalışma süresi aşılmış ise "Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle bulunur"4857/M.41
-örneğiniz doğrudur

B-Pazar günleri fazlaçalışma yapılırsa %50 (Yani 1 günlük hafta tatil + yarım günlük fazla mesai)
Örn: Saat ücreti 10 TL ise Pazar günü 1 saatfazla mesai yapılırsa 15 TL olarak ücretlendirilir.

AÇIKLAMA-hafta tatili Pazar günü işci tam çalışmış ve haftalık çalışma süresi de aşılmış ise toplamda ödenecek yevmiye 1+1.5=2.5
(4857 sayılı iş kanunu ve M.46 da hafta tatilinde çalışılması halinde ücretin ne şekilde ödenmesi gerektiği hk.açık hüküm yoktur,bu noktadaki değerlendirmeyi çalışılması halinde haftalık çalışma süresinin aşılmasına bağlıyoruz,dolayısyle f.çalışma doğmuş oluyor,böyleliklede fazla çalışma gibi ücretlendirilmelidir)
-hafta tatili pazar günü tam çalışmamış,1 saat(veya 3-5 saat) çalışmış ise bu kısım haftalık 45 saatlik çalışma süresinin aşılmasına neden olduğundan(45 saati) aşan kısmın ücreti yine %50 artırmlı olarak ödenecek
-Örneğiniz 1 saat yönünden doğru ANCAK "Yani 1 günlük hafta tatili+yarım günlük fazla mesai"tanımlaması yanlış

C-Resmi tatil veya Bayramdaçalışma yapılırsa %100 (1 günlük resmi tatil + 1 günlük fazla mesai)
Örn: Saat ücreti 10 TL ise resmi tatil ya dabayramda 1 saat fazla mesai yapılırsa 20 TL olarak ücretlendirilir.

AÇIKLAMA-M.44 doğrultusunda(bu tatil günlerinde) çalışma yapılırsa ücreti,M.47 ye göre ödenir.Tatil günlerinde yapılan çalışmalar kural olarak f.çalışma sayılmaz(bazı yazarlar tersini söylüyor!)ANCAK bu tatil günlerinde günlük mesai saatinin üzerinde işcinin çalışması olmuş ise ,sadece o süreler f.çalışma olarak değerlendirilebilir.Aksi takdirde işcinin;çalışmasa da alacağı ücret+çalışırsa 47 nci maddeye göre alacağı ücret+haftalık çalışma süresi de aşılmış olacağından bu açıdan tekrar %50 olarak artırılmış ücret=....olur ki,bu durumun hukuken korunmayacağını düşünüyorum.Genel tatil günlerini, hafta tatili günlerinden ayrı değerlendirmek gerekir ki;
-hafta tatili ,7 günlük zaman dilimi içinde işcinin kesintisiz 24 saat dinlenmesini gerektiren bir gün/zamandır
-bu tatil günü/günleri/günler ise aslında kanuni iş günleri süresi içinde sayılır( ve bir iş karşılığı olmaksızın/çalışmaksızın ücreti tam olarak ödenir) vede h.tatili ücreti (M.46/a)ve yıllık izin hesabında(M.55/f) bu günler çalışılmış gibi sayılan hallerdendir.

-Bu şıkka ait başlık ve örneği yukarıda ifade edilenler ışığında değerlendirmek daha uygun olacaktır

D-Resmi tatil haftatatiline denk gelir ve işçi çalışırsa %250 (1 günlük hafta tatil + 1 günlükresmi tatil parası + yarım günlük fazla mesai, Örn:1 Mayıs pazaradenk gelir ve mesai yapılırsa)

AÇIKLAMA-Bu şık da,hafta tatili ile genel tatil günün çakışmasından bahsedilmektedir
-Çakışması durumunda, baskın görüş, hafta tatili olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündedir,dolayıısyle bu noktanın değerlendirmesi "B"şıkkı "AÇIKLAMA"sında olduğu gibidir.

Daha net olması yönünden olayı yuvarlayarak açıklamak istemedim.
Değerlendirmeyi genel olarak yaptım,açıklamalar hiç bir işyeri,iş sözleşmesi ve top.iş.sözleşmesine dayanmamaktadır

(Noksanımız var ise ilave edelim,yanlışımız varsa da doğrusunu belirtelim)