zirve

Haftada 45 Saat Çalışmanın Düzenlenmesi

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
18
bir temizlik şirketinin elemanları sabah erken gelip temizliğe başlıyor ve akşam mesai bitimine kadar çalışıyorlar haftalık 45 saaatı tamamlamak için hafta için de bir gün izin veriliyor yani işçilerden biri hafta içinde bir gün ç alışmıyor yapılan işlem de herhangi bir sakınca varmıdır tşk
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Yaklaşık 12 saattir kimse bir şeyler yazmadığına göre soru anlaşılmamış demektir. Ben anlayabildiğim kadarıyla hem konuyu canlandırmak hemde soruyu soranın gerekli açıklamaları yapması için bir kaç kelime yazıyorum.

Eğer günlük fazla çalışma süresi 3 saati geçmiyorsa ve işçininde onayı varsa, 4857 sayılı İş Kanununun 64. maddesine göre, çalışana fazladan bir gün izin verilerek eksik çalışılan günü tamamlamak için "Telafi Çalışması" yaptırılabilir.

Sayın Ahhan Bek. eğer soruyu yanlışanlamışsam gerekli açıklamaları yaparsanız yardımcı olmaya çalışılacaktır.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
18
sayın taner bey

sayın taner bey ilginizden dolayı teşekkürler konuyu biraz açayım bir temizlik firması aldığı genel temizlik ihalesinde 6 işçi çalıştırmaktadır. kurum işçilerin normal mesai saatlerinden 1 saat önce gelmesini ve normal mesai saati sonunda işyerinden ayrılmasını istemektedir. böyle
olunca işçiler haftada 6 saat fazla çalışmaktadırlar. bunun fazla çalışmanın giderilmesin içinde haftada bir gün her bir işçiye izin verilmekte bunun yasal durumu nedir nasıl bir evrakla düzenlemeliyiz. çünkü işçi bu izin gününde bir kaza geçirirse ne olacak teşekkürler
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Açıkladığın bilgilere göre sorunu "Telafi Çalışması" ile çözebilirsiniz diye düşünüyorum. İzinli olduğu dönemde çalışanın başına bir şey gelmesi durumunda sizin bir sorumluluğunuz olmayacaktır. Yalnız çalışanların onayını ve haftanın hangi günü çalışmayacağını yazılı olarak belgelendirin.

İlk mesajımda yazdığım İş Kanununun 64. maddesini bir incelemende fayda var.

Kod:
     Telafi çalışması
     MADDE 64 - Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz.
     Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz.
 
Üst