Haftalık Çalışma Süresi

Merhaba arkadaşlar. Foruma bugün giriş yapmış bulundum. İşçi hakları ve ticaret hukukuna ilgi duymaktayım. Saygılarımı sunarak size aklıma takılan ve işin içinden çıkamadığım sorunum hakkında soru sormak istiyorum.

Belirsiz iş sözleşmesi ile çalışan bir işçinin çalışma saatleri günde (ara tatili hariç) 9 saat olarak belirlenmiştir. Bu da;

9x6=54 saat etmektedir.

Ayrıca sözleşme dahilinde fazla mesai ve mesailere karşılık haftalık ücretli izin verilmektedir.

İş sözleşmesine göre bir çalışan günde 11 saatten fazla çalışamaz. Eğer çalışırsa bir sonraki ay koşulsuz olarak 2 hafta izni doğar, bu toplu sözleşmelerle 4 aya yayılabilir diye biliyorum.

Şimdi size asıl sorum. Bir kişi haftada 45 saatten fazla çalışamaz değil mi? şimdi benim gösterdiğim örnekteki gibi 54 saat çalışırsa ücretli izin hakkı doğar mı? ve bilgi hatalarım varsa beni düzeltirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim...

İşçiyle yapılmış bir yazılı sözleşme yoksa 4857 sayılı iş kanunu hükümlerine göre konuyu fazla çalışma ücreti başlığı altında değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar için işçiye fazla çalıştığı süreler için normal çalışma ücretinin %50 fazlası ödenir veya işçiye bu sürelerle ilgili serbest zaman kullandırılır. Serbest zamanla ilgili kanun metnini aşağıda paylaşıyorum. Koşulsuz 2 hafta izin hakkı doğar demişsiniz. Onu hiç duymadım ben. Kanun tebliğ bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.

Serbest Zaman
Madde 6 —Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi, isterse işverene yazılı olarak başvurmak koşuluyla, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.
İşçi hak ettiği serbest zamanı, 6 ay zarfında işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla ve işverenin, işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.
İşçinin bu kanundan ve sözleşmelerden kaynaklanan tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullandırılamaz.

.Günlük fiilen 9 saat çalışma sözkonusu ise haftalık çalışma süresi 54 saat dir.
.54-45=haftalık f.çalışma süresi 9 saat......serbest zaman izni olarak karşılığı(%50).....=13.5 saat dir.
.Haftalık ücretli izin dediğiniz husus,yine ücreti işverence ödenen "serbest zaman izni"dir.
.İşciye f.çalışma yaptırılabilmesi için işcinin onayı gereklidir.
.İşciye serbest zaman(ücretli)izin verilmesi, işcinin isteğine bağlıdır,bu nedenle dilekçesinin alınması uygun olacaktır.
.İşciye bu izinler iş günlerinde verilmelidir.
.İşcinin 11 saat den fazla çalıştırlması halinde,bir sonraki ay 2 hafta tatili hakkı-izni doğmaz,bu noktada yine f.çalışma durumu sözkonusu olur.
"Bir işcinin bu sınırları aşan sürelerle çalıştırılmasında;
4857 sayılı İş Kanun un 41,41,43 üncü maddeleri,hükümleri uygulanır."İlgili Yönetmelik M.4
.Sorunuzun net cevabı olarak;
İşci haftada fiilen 54 saat çalışmış/çalıştırılmış ise fazla çalışma sözkonusu,fazla çalışma yapan işci de isterse bu çalışmaların karşılığı zamlı ücret yerine ,fazla çalıştığı her saat karşılığında 1 saat 30 dk.yı Serbest Zaman İzni olarak kullanabilir.
Evet işverence ücret ödemesi yapılmaz ve işci de isterse bu izin verilmelidir(sizin ifadeniz ile "izin hakkı" doğar.)

Sözleşmeyle haftada 54 saat çalışacaksın ve asgari ücret alacaksın denebilir mi? Kafama takılan bir soru. Saygılarımla.

Sözleşmeyle haftada 54 saat çalışacaksın ve asgari ücret alacaksın denebilir mi? Kafama takılan bir soru. Saygılarımla.

-Haftalık çalışma süresi en çok 45 saat dir
-Kural olarak 45 saatin üzerinde belirlenmesi mümkün değildir
-Haftalık 45 saat üst sınırdır
-Ancak,haftalık çalışma süresi 45 saatin altında beirlenebilir
-Haftalık çalışma süreniz 54 saaat olur ise 54-45=9 saat haftalık fazla çalışma süresidir.
-Aylık maktu ücretli çalışan iseniz,yılda 270 saat'e kadar olan çalışmalar f.çalışma sayılmaz,270 saati aşarsa sayılır.
-TC.Devletinde o yıl belirlenen asgari ücretin altında ödeme yapılamaz
-İş sözleşmesinde asgari ücret yazılı ise bu miktarın üzerinde bir ücret belirlenmemişse,bu durumda zaten siz aylık maktu ücretli çalışan değilsiniz,bu nedenle haftalık 9 saat fazla çalışmanız olur,dolayısyle f.çalışma ücretinin ödenmesi gerekir.
-Bu durum sözleşmede dediğiniz gibi yazılmış olsa dahi geçersizdir,korunmaz,mutlak f.çalışma doğar