fonradar

Haftalık Fazla Mesai Saatlerinin Tespiti

Sayın İlgili merhaba,
işin niteliği : 80 ilimize mal veya hizmet nakli gerçekleştirmek üzere şoför çalıştırılmaktadır. Ekli tabloda, söz konusu çalışanın, gün bazlı ilk mesaiye başlama ve son mesai bitiş saatleri işlenerek çalışma saatlerini belirttim. Hafta tatili ve uzun yol şoförüne, "YİZ" kısaltmasıyla yol izni başlığı altında istirahatler verilmiştir.
soru 1: "YİZ" kısaltmasıyla verilen yol iznine bağlı istirahatler, haftalık 45 saat çalışmaya dahil edilerek mi haftalık 45 saat üzeri fazla mesaileri hesaplanır?
Örnek: ekli tablonun, 2. haftasına denk gelen haftalık süreler aynen şöyle:
2. haftada toplam fiili çalışması :73 saat,
2. haftada Yol izni nedeniyle istirahat süresi :4 günden, 30 saat,
2. haftada hafta tatili (verildi) :1 günden 7,5 saat,

bu örnek ve tablo verilerine göre fazla mesai hesaplaması hususunda yardım ve önerilerinizi arz ederim. Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• örnek FM hesaplama.pdf
    415.2 KB · Görüntüleme: 17
1.Sözleşmede "yol izni" diye bir hüküm mu var,
2.Yol iznini "istirahat"olarak tanımlamissınız bu nedenle işçiye özel istirahat mi veriyorsunuz,
3.Yoksa yol izni yahut istirahat derken "ara dinlenme süresi"ni mi kastediyorsunuz?
Muhtemelen böyledir.
Not.ek li dosyayı benim telefon açmadı,göremedim.
Haftada 6 gün çalışılan isyerinde,
7.5x6=45 saat
MALUM günlük çalışma süresi 7.5 saat ise ara dinlenme 30 dk.
7.5 saatten fazla süreli islerde(10 saate kadar) 1 saat,10 saatten fazla süreli islerde(14 saate kadar)1.5 saat,14 saat süreli islerde 2 saat.
Hesabınızı buna göre yapınız.
Not.ara dinlenme süreleri eksiltilemez ama arttırılabilir.

Sayın İlgili merhaba,
işin niteliği : 80 ilimize mal veya hizmet nakli gerçekleştirmek üzere şoför çalıştırılmaktadır. Ekli tabloda, söz konusu çalışanın, gün bazlı ilk mesaiye başlama ve son mesai bitiş saatleri işlenerek çalışma saatlerini belirttim. Hafta tatili ve uzun yol şoförüne, "YİZ" kısaltmasıyla yol izni başlığı altında istirahatler verilmiştir.
soru 1: "YİZ" kısaltmasıyla verilen yol iznine bağlı istirahatler, haftalık 45 saat çalışmaya dahil edilerek mi haftalık 45 saat üzeri fazla mesaileri hesaplanır?
Örnek: ekli tablonun, 2. haftasına denk gelen haftalık süreler aynen şöyle:
2. haftada toplam fiili çalışması :73 saat,
2. haftada Yol izni nedeniyle istirahat süresi :4 günden, 30 saat,
2. haftada hafta tatili (verildi) :1 günden 7,5 saat,

bu örnek ve tablo verilerine göre fazla mesai hesaplaması hususunda yardım ve önerilerinizi arz ederim. Saygılarımla,
Bana göre tablonuzda hatalar var bunların düzeltilip düzgün bir şekilde hesaplanması lazım benim bildiğim kadarıyla tır şöförleri 1 günde mesai saati olarak 13 saatten fazla çalışamazlar ve sürüş süreleri 4.30 sürüş 45 dinlenme 4.30 sürüş şeklinde toplamda 9 saat haftada 2 günde 10 saate uzatılabiliyor ama sizin tablonuzda örnek vermek gerekirse 09.01.2022 8.30da çalışmaya başlayıp 11.01.2022 tarihine kadar gerek dinlenme gerek bekleme olarak toplamda 39 saat çalışmış gözüküyor normal işyerlerinde düşündüğümüzde bu adam hiç uyumuyor mu yada hiç dinlenmesi yok mu gibi sorular sormamız gerekiyor...

Hafta tatili uygulamasında da hata var .
ilk hafta 8.gün hafta tatili, 2.hafta 9.gün hafta tatili , 3.hafta 4.gün hafta tatili, 4.hafta 10.günde hala hafta tatili yok görünüyor. Eğer gerçekten çalışma sisteminiz bu şekildeyse, hesaplamanın doğruluğundan önce bu saat ve günlerle bu şekilde çalıştırmak doğru mu sorusuna cevap aramanız daha doğru olur.

Şimdi sn. keremcem beyin belirttiği gibi bir durumun olması karşısında,yani işci yedi günlük zamam dilimi içinde h. tatilini kullanmamış daha doğrusu işverence kullandırılmamış olması halinde;
1.haftalık çalışma süresi aşıılmış olmuyor mu?
2.işci zamanında(yani 7 günlük zaman dilimi içinde) h.tatilini kullanamayıp,doğrusu işverence kullandırılmayıp,başka bir zaman(yani 7. günden sonra) kullandırılması h. tatili sayılır mı?
3.sayılmaz ise o gün(yani izinli olunan tarihde) işverence ücretli izin verilmiş (gibi) mi olur?
4.yoksa,
olayımızdaki işci hiç izin kullanmamış değil,kural dışı da olsa, yinede işverence h. tatili adı altında izin verilmiş,(diyelim işcide bunu doğrulamış olsun) bu durumda sonuç ne olur?
a.7 günlük zaman dilimi içinde h. tatili kullanmadığından yani çalışmış olduğundan (haftalık çalışma süresi aşılmışsa) f. çalışma yapmış olur mu?!
b. 7. günden sonra verilen izinlerin karşılığı ücretler,tekabül eden f. çalışma ücretleri toplamından düşülür mü?!