Hakediş Faturaları Hk.

Merhaba emeği geçen herkese..

1. Biz inşaat şirketiyiz hakedişlere göre
hakediş tutarı + kdv olarak faturamızı kesiyoruz. fakat hakedişte belirli oranlarda teminat kesintsi oluyor ben bunları ft. göstermiyorum ama hakedişte var işlemlerime almıyorum ayrı bir yerde takip ediyorum sıkıntı olur mu?

2. hakedişlerimizin yarısını nakit yarısını barter yoluyla alıyorum. Her hakedişte barter kesintisi gösteriliyor bunu faturada göstermem gerekir mi?

3. Barter yolu ila aldığım dairelerin bazılarının tapularını iş sonunda bazılarınıda şimdi alıyorum iş devam ederken tapusunu aldığım dairelere işveren fatura kesmedi bende bakletiyorum ne gelir ne gider göstermedim sıkıntı olur mu?

4.Barter yolu ile aldığım daireleri gelir olarak göstermem mi gerekir çünkü hakeiş karşılığı alıyorum fakat bende fatura kesiyorum işverende bana geri ft. keserse gider olmazmı anlamadımmmmmmmm????
Lütfen yardımcı olun?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Hakediş Faturaları Hk.

Cevaplar:

1- Bilindiği gibi teminatlar işletme faliyetini direkt olarak ilgilendirmediğinden bilanço dışı hesaplarda yani nazım hesaplarda takip edilir. Halbuki faturada kasa hesabının borçlandırılması fiilen var olmayan paranın kasada varmış gibi gösterilmesi demek olur ki dönem sonu envanterinde kasa açığının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle faturada bu teminat kesintisi aynen gösterilmeli, yine hak ediş belgesi dayanak gösterilerek nazım hesaplarda kesilen teminatla ilgili gerekli kayıt yapılmalıdır.

2- Muhasebedeki özün önceliği kuralına göre hak edişlerinizi nasıl alıyorsanız o şekilde göstermeniz gerekir Barter komisyonu işletme için bir giderdir. Bu nedenle bu da faturada kesinti olarak gösterilmeli ve bu kayıt esas alınarak gider mahsubu yapılmalıdır.

3-Ticari kazançta tahakkuk esası geçerli olduğundan barter yoluyla iktisap edilen gayrmenkulların tapularının alınması veya alınmaması gibi bir durum sonuca tesir etmez. Çünkü faturayı kestiğiniz anda karşı tarafı borçlandırmış olmaktasınız. Bu nedenle kestiğiniz faturada bununla ilgili meşruhat vererek gayrımenkulların değerini faturada göstermeniz gerekir.

4- Kestiğiniz fatura yaptığınız hizmet karşılığı verilen hak edişin karşılığıdır. Bu hakediiş toplamı sizin için zaten bir gelirdir. Bu nedenle barter yoluyla alınan gayrimenkuller için ayrıca fatura kesmek söz konusu olmaz.

cevabınız için çok teşekkür ederim.En son cevaptan anladığım kadarı ile barter olayında işveren bana fatura kesmesi gerekmiyor

Hayır öyle değil. Barter firması ile asıl hizmet verdiğiniz firma ayrıdır. barter firması aracılık hizmeti vermektedir. hakedişi veren ise hizmet verilen firmadır. Bu nedenle barter komisyonunu ayrı değerlendirmek gerekir

Barter firması tahsil ettiği komisyon için size fatura verecek ve bu faturada KDV tahakkuk ettirecektir. Siz de bu faturayı şu şekilde muhasebeleştirmelisiniz:

------------------------- / ------------------------
653 Komisyon Giderleri XXXX
653.01 Barter Komisyon Giderleri XXXX
191 İndirilecek KDV XXXX
120 Barter?lı İşlemler Hesabı XXXX
------------------------ / ------------------------

Diğer taraftan barter olarak aldığınız gayrımenkulu da şöyle muhasebeleştirmeniz gerekir.:

----------------------- / ---------------------
120 Barter?lı İşlemler Hesabı XXXX
600 Yurt İçi Satışlar XXXX
391 Hesaplanan KDV XXXX
-------------------- -----------------------

Barter işlemler hesabında bulunan binaları daha sonra 252 (binalar) hesabına aktarmak gerekir.

Bir mükellefimizin inşaat taahhüt işi var. Karşı firmaya tevkifatlı fatura kesiyor. Karşı firmadan hesap hareket dökümü üstediğimizde teminat kesintisi yaptığını görüyoruz. Faturada böyle bir tutar yok. Bu teminat kesintisi nasıl muhasebe kaydına alınır?