Haklı Nedenle İş Akdinin Feshi

arkadaşlar ben 2,5 yıldır 3 yıldızlı bir otelde resepsiyonist olarak çalışıyorum.hamile kalmadan önce haftada 4 gün 8 2 gün 12 saat çalışıyordum.( diğer elemanlardan biri izinliyken ).doğum izninden sonra bebeğim 1 yaşına gelene kadar 8 saat çalıştım hep ancak şimdi yine 12 saate geçmemi istiyorlar.ben 12 saat çalışmak istemiyorum.işyerim diğer arkadaşlardan birini senelik izne yollayacak o yokkende 12 saat çalışacakmışım o gelene kadar hemde izinsiz.işveren maaşlarımızı asgariden yatırıyor ssk ya.her ay bize bordro imzalatıyor bazen bana mesaide yazdırıyorlar ama hiç bir resmi tatilde mesai falan vermiyorlar.agileride 6 ayda bir veriyorlar.şimdide maaşlarımızı parça parça veriyorlar.herkesin içerden alacağı var ama sürekli kendi ödemelerini gerekçe gösterip erteliyorlar.senelik iznim var vermiyorlar.bordro imzalamamız sıkıntı .ben iş akdimi haklı nedenle nasıl fesh edip işten ayrılabilirim.şimdilik yerime diğer arkadaşı fazla çalıştırıp parasını veriyorum ama nereye kadar.birde bedensel rahatsızlığımdan dolayı devlet hastanesinde ücretsiz göğüs kücültme ameliyatı olacağım ama onada karşılar.ne yapmalıyım yardım edin lütfenn

8 saat 12 saat çalışma tanımını hatalı yapıyor olabilirsiniz.
Yasal olarak haftalık çalışma süresi 45 saattir ve 1 günlük ücretli hafta tatili vardır.
İşveren haftalık 45 saatlik çalışma süresini haftanın çalışma günlerine paylaştırır. Bu paylaşımda günlük çalışma süresi 11 saati aşmaması gerekir. Günlük çalışma süresi üst sınırı 11 saattir.
Yemek, çay molası gibi ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz. Yani sabah 8 akşam 8 bir günlük çalışma süresi 12 saat değildir, yemek ve çay molası olarak örneğin 1 saat mola kullanılıyorsa 12-1 saat ara dinlenme= 11 saat günlük çalışma süresi olur.

Her halukarda haftalık 45 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışmadır ve %50 zamlı olarak ücretinin ödenmesi gerekir.
AGİ ödenmemesi, fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi size sözleşme feshi için haklı sebep teşkil eder. Ancak bu durumu bordonuzdan kontrol etmeniz sizin yararınıza olur.
Bordrolarda fazla çalışma süresi ve karşılığı bir ücret ödeniyor görülüyorsa ve sizin itirazi kaydınız yoksa o bordrolarda, fazla çalışma ücretlerinizin ödendiği kabul edilir.

Teşekkür

8 saat 12 saat çalışma tanımını hatalı yapıyor olabilirsiniz.
Yasal olarak haftalık çalışma süresi 45 saattir ve 1 günlük ücretli hafta tatili vardır.
İşveren haftalık 45 saatlik çalışma süresini haftanın çalışma günlerine paylaştırır. Bu paylaşımda günlük çalışma süresi 11 saati aşmaması gerekir. Günlük çalışma süresi üst sınırı 11 saattir.
Yemek, çay molası gibi ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz. Yani sabah 8 akşam 8 bir günlük çalışma süresi 12 saat değildir, yemek ve çay molası olarak örneğin 1 saat mola kullanılıyorsa 12-1 saat ara dinlenme= 11 saat günlük çalışma süresi olur.

Her halukarda haftalık 45 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışmadır ve %50 zamlı olarak ücretinin ödenmesi gerekir.
AGİ ödenmemesi, fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi size sözleşme feshi için haklı sebep teşkil eder. Ancak bu durumu bordonuzdan kontrol etmeniz sizin yararınıza olur.
Bordrolarda fazla çalışma süresi ve karşılığı bir ücret ödeniyor görülüyorsa ve sizin itirazi kaydınız yoksa o bordrolarda, fazla çalışma ücretlerinizin ödendiği kabul edilir.

ÖNcelikle teşekkür ederim cevap için

burası ufak bir otel bu yüzdende çay saatti yemek saati olayı yok.yemek molam en fazla 15 dakika..haftada 4 gün 8 saat diğer arkadaşlar izinliykende 12 saat çalışıyoruz.şimdi bi arkadaş izne çıkacak bana 12 saat çalış diyorlar ama ben istemiyorum.mesai vermiyorlar resmi tatilllerde bile.ama kötü olan bordroları her ay imzalamış olmam.ben fazla çalışmaya itiraz edebilirmiyim acaba

Bordrolarınızda fazla çalışma süresi ve bunun karşılığında bir ücret görünmüyorsa, evet fazla çalışma ücretlerinizin ödenmiyor olması sebebiyle sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatınızın ödenmesini talep edebilirsiniz, ödenmezse iş mahkemesinde dava açıp fazla çalışmalarınızı ıspatladığınızda da kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız.

Bordrolarınızda fazla çalışma süresi ve bunun karşılığında bir ücret görünüyorsa, işiniz zor olur haklılığınızı ıspatlamak için ancak, imkansız değil.

Her ne olursa olsun, sözleşmenizi feshettiğinizin bildirimini işverene noter kanalıyla yapmanız sizin yararınıza olur.

Fazla çalışmayı kabul ettiğinize dair yazılı onayınız, taahhüdünüz yoksa, elbette fazla çalışma yapmayı kabul etmeme hakkınız var. Bunun sonucunda muhtemelen bir sebeple işten çıkarılırsınız.