Haksız Rekabet ,Meslektaşın Durumu ve Bağımsız denetim

mrpizmir

Katkı Sunan Üye
17 martta yeterlilkte stajyerlere bu soruyu soranlara,

Soru 3: 3568 sayılı meslek yasamızın Mesleklere ilişkin Haksız Rekabet ve Reklam Yasağı Yönetmeliğine göre kurulan; Birlik Haksız Rekabetle Mücadele Kurulu?nun teşekülü ve görev süresi hakkında kısaca bilgi veriniz.

teşekkül bir işe yarıyor mu diye de sormaları gerekirdi!

Eğer 50.000 kişi bağımsız denetçi olursa aşağıdaki sözlerin duyulması yakındır;

Alıntıdır;

BAZI GENÇ MESLEKTAŞLAR MÜKELLEF MÜKELLEF DOLANIP MÜKELLEFLERİN TÜM İŞLERİNİ YAPACAKLARINI SGK VERGİ DAİRESİ İLE İLGİLİ TÜM ÖDEMELERİNİDE KENDİ VAZİFELERİ OLDUKLARINI VE DEFTER ÜCRETLERİNİDE GÜLÜNÇ RAKAMLARLA TUTABİLECEKLERİ REKLAMINI YAPMAKTADIRLAR. BU DOĞRUMU. YA BİZLER REKABETE BAŞLARSAK SİZİN HALİNİZ NE OLUR? AYIPTIR.

evet bende aynı şeye şahit oldum izmirde güzelbahçe, narlıdere ve balçova bölgesinde kapı kapı dolaşan 50tlye 100 tl ye defter dilenen yeni ruhsat almış kişiler var, bunların isimlerini tespit ettik, izmir muhasebeciler odasına vericez.Bir müşterimize gelmiş limited şirket restouranta 50 tlye tutar herşeyini yaparım demiş, müşterimize adı soyadını ver dedik eveledi geveledi veremedi, dedim meslekdaşı ve sizi şikayet edicem.

sorun hep yenilerde ya eskiler sütten çıkma ak kaşık

arkadaşlar hepimiz meslegimize saygılı olsak söylediklerinizin hepsi biter

Ynt: Haksız Rekabet ,Meslektaşın Durumu ve Bağımsız denetim

sayın mrpizmir, yazdıklarınıza çok doğru

Ancak, çok azda olsa bazı SMMM'lerin 150 - 200 - 300 ve daha fazla müşteriye defter tutmasına ne diyorsunuz? Bu durumda haksız rekabet değil mi?

arkadaşlar 400 tane mükellefi olan bi adam mesleğe yeni başlamış bi arkadaşa kendisini gelisttirmesi için asla bir tane dahi olsa defter vermez aksine neden 500 tane olmuyo der malesef bukonuda anlayış hiç yok..,fakat şunada kesinlikle karşıyım 50tl ye herşeyii yaparım demek bu mesleği ayaklar altına atmak demektir yapmayın llütfen eşine dostuna dağıt kardeşim kartını sende ekmek yemek istiyosun haklısında ama ücret tarifesi denen bişey var mesleğin onuru için bunlarıda düşünmek zorundasın ..yeni yönetmeliğe göre 60 mükellef sayısı aşılamıcak diye bi duyum almıştım umarım bu düzenleme devreye girer.

Böyle bir şey hiç bir zaman olmaz. Olmayacakta. Olmamalı da.

Çalışın, Çalışın, Çalışın. En büyük mucize çalışmaktır.

Herkes rızkını yer arkadaşlar. Siz kendinizi geliştirmeye bakın. Şans diye bir şey de yoktur. Fırsatlara hazır yakalanmak vardır.

TAXTOTAX ' Alıntı:

Herkes rızkını yer arkadaşlar. Siz kendinizi geliştirmeye bakın. Şans diye bir şey de yoktur. Fırsatlara hazır yakalanmak vardır.
bu ileti kime cevap?ne olmamalı ??

TAXTOTAX ' Alıntı:

tuzu kuru arkadaşlar fırsatlardan bahsediyorlar fırsatı nasıl yaratıcaz afedersinizde piyasayı silmiş süpürmüşsünüz zaten yeni gelen meslektaşlara yardımı bırak piyasadan silmek için elinizden gelen herşeyi yapıyorsunuz! fırsat yaratıcakmışız ya sabır ya Allah!

Değerli Arkadaşım,

Yazdıklarım iyi anlaşılamamış sanırım.

Çalışmak en büyük mucizeleri yaratmanıza yardımcı olur. Bol bol çalışın, kendinizi geliştirin. Fırsat doğduğunda da başarı kaçınılmaz olacaktır.

Kendinizi geliştirin. Sabredin.

Kimse bu mesleğe elindeki işlerle başlamadı.

Çalışmak, çalışmak, çalışmak.
Sabır, Sabır, Sabır.
Takdire de razı olmak. Keza rızk Allah' tandır.

Evet fırsatı siz yaratacaksınız. neden ya sabır çekiyorsunuz ki?

TAXTOTAX ın belirttiği hususları daha somut hale getirirsek.

-UFRS uygulamalarını tuzu kuru diye nitelendirdiğiniz kaç meslek mensubu hakim. odaların verdiği 4 günlük eğitimle bu işin muhasebesi veya satın alacağınız programla bu işin muhasebesi olmayacak. Siz oturup bu konu hakkında yazılan kitap makale ve uygulamaları hatmedeceksiniz. her standarda ilişkin monografi sanki bitirme sınavına hazırlanıyormuşcasına çözeceksiniz.

-vergiden kaçınma için meslektaşlarımızın göz yumduğu gibi gider faturası kaydetmekle uğraşmayıp. geliri vergi güvenlik cepleri vasıtasıyla vergiden muafiyet sağlayacak alanlara müştrerinizi yönlendireceksiniz. Özetle ünvanınızda bulunan MÜŞAVİRLİK kısmının hakkını vereceksiniz.

-sadece muhasebe uygulamaları değil finansman konusundada (banka, leasing, factoring) kendinizi geliştirip bu konularda ilgili kurumlarda ilişki geliştireceksiniz.

Özetle eskisi gibi defter tutarak SMMM lik yapma devri maalesef kapandı arkadaşlar, pastadan pay kapmak ve kendinize bir yer edinmek istiyorsanız çok çalışıp hakikaten kendinizi geliştireceksiniz. ruhsat sahibi olmakla iş bitmiyor, bitmeyecekte..

Saygılarımla;

deeper_blue ' Alıntı:
Evet fırsatı siz yaratacaksınız. neden ya sabır çekiyorsunuz ki?

TAXTOTAX ın belirttiği hususları daha somut hale getirirsek.

-UFRS uygulamalarını tuzu kuru diye nitelendirdiğiniz kaç meslek mensubu hakim. odaların verdiği 4 günlük eğitimle bu işin muhasebesi veya satın alacağınız programla bu işin muhasebesi olmayacak. Siz oturup bu konu hakkında yazılan kitap makale ve uygulamaları hatmedeceksiniz. her standarda ilişkin monografi sanki bitirme sınavına hazırlanıyormuşcasına çözeceksiniz.

-vergiden kaçınma için meslektaşlarımızın göz yumduğu gibi gider faturası kaydetmekle uğraşmayıp. geliri vergi güvenlik cepleri vasıtasıyla vergiden muafiyet sağlayacak alanlara müştrerinizi yönlendireceksiniz. Özetle ünvanınızda bulunan MÜŞAVİRLİK kısmının hakkını vereceksiniz.

-sadece muhasebe uygulamaları değil finansman konusundada (banka, leasing, factoring) kendinizi geliştirip bu konularda ilgili kurumlarda ilişki geliştireceksiniz.

Özetle eskisi gibi defter tutarak SMMM lik yapma devri maalesef kapandı arkadaşlar, pastadan pay kapmak ve kendinize bir yer edinmek istiyorsanız çok çalışıp hakikaten kendinizi geliştireceksiniz. ruhsat sahibi olmakla iş bitmiyor, bitmeyecekte..

Saygılarımla;

aynen katılıyorum söylediklerinize...
fakat kafamı kurcalayan konu şu; dediğiniz gibi ufrs olsun diğer bahsettiğiniz konular olsun çabalayıp kendimizi donatırsak acaba pastadan pay alabilecekmiyiz?
bu ülke hep şark kurnazlarının yükseldiği, mevki makam sahibi olduğu, dürüst , ahlaklı insanların "aptal" "saf" olarak nitelendirildiği bir ülke olmuştur!
acaba yeni süreçle birlikte aynı zamanda bu zihniyet değişimi en azından mesleğimizi layıkıyla uygulayabilme açısından gerçekleşebilecekmi?
kamu gözetimi kurumu kendini yetiştirmiş, dürüst, ahlaklı meslek mensuplarına mı görev verecek yoksa vergi kaçırmanın yollarını iyi bilen "uzman" laramı görev verecek?

Hatta ben bir adım daha ötesini söyleyeyim. siz pay almak için uğraşmayacaksınız. pay size gelecek....

Unutmayın işletmeler eski işletme , patronlar eski patron olamayacaklar. dolayısıyla donanımlı meslek mensubuyla çalışmak zaruri olacak. az müşteri kaliteli hizmet öne çıkacak. 200-250 defterle bu işler dönmeyecek, döndüremeyecekler.

Reel örnek olarak 480 tl eski smmm si tarafından tutulan 5 işçili bir hizmet ltd. şti. yaptığımız anlaşma 1.450 tl olarak gerçekleşmiştir.

İşte budur.(1.450)

Forumdaşların duyması gereken cevap budur.
Süper.
Olması gereken olmuş. Sayı değil, değerler önemli.
Süper. Süper. Süper.
Sizi tebrik ediyorum. 3 katı fiyatı kabul ettiklerine göre siz çok değerli bir hizmet(paylaşımlarınızdan biz bunun zaten farkındayız) sunmuşsunuz ve sunacağınızı da garanti edip vaat etmişsiniz.

Olması gerekenler olmaya devam ediyor. Edecekte.

Hep söylerim arkadaşlar şans diye bir şey yoktur. Fırsatlara hazır yakalanmak vardır.
Hepimiz çalışalım. Pasta tek başınıza yiyemeyeceğiniz kadar büyük. Hatta herkese fazlası ile yetecektir. Belki bağımsız denetim ve KOBİ TFRS uygulanmaya başladıktan sonra piyasa yetişemeyeceğiniz kadar büyüyecek. Hazır olun. Allah çok büyük. Siz çalışıp, sabredin. Ben hep çalıştım ve sabrettim hala da öyle yapıyorum.

Sabah sabah içim açıldı, moral oldu.
Teşekkürler TAXTOTAX ve deeper_blue :)

Arkadaşlar;

Artık şirket sahipleri gerek yeni TTK gerekse global çalışmanın etkisiyle muhasebe mesleğinin önemini artık kavramaya başladılar. Ancak bilgisizlikten dolayı ne yapacaklarını bilmemekte.

Forumda 50.-TL kapı kapı dolaşan meslek mensubu arkadaşlarımızın olduğundan tutunda müşterinin bağkur' unu yatıran bürolara kadar bir çok örnek mevcut. Farkı şuralarda yaratmaya çalıştık. Eğer firmanızı önümüzdeki 5 yıl içinde yabancı ve veya yerli bir sermaye kuruluşuna devretmek ve erken emekli olmak için neler yapmanız gerekli bunun danışmanlığını size vereceğiz oldu. ve her müşteriye muhasebe işleminin %30 olduğu %70 kısmın ise müşavirlik olduğu ve bunun bedelinin takdirini kendilerine bıraktık.

İnanın bu paraları vermekte tereddüt etmiyorlar, yeter ki ''Korku ve Ceplerindeki Paraya'' doğru açıdan dokunun....

Sevgilerimle;