fonradar

Hal esnafı kendi kendine fatura kesebilirmi?

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır muhasebesini tutmuş olduğum belediye sebze halinde bulunan bir esnafın bu ayki faturalarının içinde kendi kendine kesmiş olduğu bir fatura gördüm, Mükellefe bunun izahını sorduğumda, çiftçiden aldığım malı kendi adıma fatura ederek onun adına satıyorum diye izah etti, Şimdiye kadar bunu müstahsil makbuzu ile yapıyordun bu ay neden fatura kestin dediğimde, buradaki esnaf hep böyle yapıyor diye ifade etti.

Sizce mükellefin yaptığı işlem doğrumudur. Yani kendi kendine fatura kesebilirmi? Çifçiden müstahsil makbuzu ile mal alması gerekmiyormu? Siz değerli meslektaşlardan bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar

Ynt: Hal esnafı kendi kendine fatura kesebilirmi?

kendi kendine kessede o malların girişini yapın müstahsille

kendi kendine kestiğinin muhasebe kaydı nasıl yapılcak

bu hal esnafının rahatlıkla muhasebesini yapan varsa bravo, neyin ne olduğunu kimse bilmiyor. soruyosun cevap alamıyosun. İşin olmayacak 1 hafta halde duracan, çünkü hal katipine söylüyorsun, mükellefe söylüyorsun net bir bilgi gelmiyor.

Normal bir mükellef gibi tek gelir faturası olsa gelir dersin 600 e işlersin, bunda bir sürü belge var, neyin ne olduğunu bilene gerçekten bravo.

Bakın konu açtım daha sadece 1 cevap geldi oda sorumun cevabı değil.

Değerli bigilerinizi burda paylaşmanızı önemle rica ediyorum.

Zaten halde faaliyet süren kabzımallar çok kereler (komisyon veya sermaye olsun her satışın kontrol memurlarına denetimi için faturalandırılmasından sebep) yanılgıya düşüyorlar.

an.abdsis sizin firmanız eğer çiftçi adına malı satıyor ise bu uygulama komisyondur ve müstahsil makbuzu düzenlenmeyecek, çiftçi adına komisyon faturası düzenlenecektir.

Eğer ürün sermaye olarak alınmış ve kendi adına satılıyor ise o taktirde müstahsil makbuzu düzenlenecektir.

Müşteriniz bu güne kadar komisyona aldığı mallara müstahsil düzenledi ise yanlış bir uygulama yapmış.....

abdsis ' Alıntı:
Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır muhasebesini tutmuş olduğum belediye sebze halinde bulunan bir esnafın bu ayki faturalarının içinde kendi kendine kesmiş olduğu bir fatura gördüm, Mükellefe bunun izahını sorduğumda, çiftçiden aldığım malı kendi adıma fatura ederek onun adına satıyorum diye izah etti, Şimdiye kadar bunu müstahsil makbuzu ile yapıyordun bu ay neden fatura kestin dediğimde, buradaki esnaf hep böyle yapıyor diye ifade etti.

Sizce mükellefin yaptığı işlem doğrumudur. Yani kendi kendine fatura kesebilirmi? Çifçiden müstahsil makbuzu ile mal alması gerekmiyormu? Siz değerli meslektaşlardan bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar

Mükellefe bunun izahını sorduğumda, çiftçiden aldığım malı kendi adıma fatura ederek onun adına satıyorum

Cümleler çok yanlış kullanılmış. Bu şekilde bir işlem olmaz.

Mükellef ticari olarak alıp sattığı ürünler için,
Malı müstahsille alır, satışını fatura ile yapar.

Mükellef komisyonculuk yapıyorsa,

Almış olduğu komisyon için üreticiye fatura keser. Faturada stopaj ve bağkur kesintilerini komisyon ve kdv?sini de gösterir.

Üretici adına satmış olduğu ürünler içinde fatura düzenler faturadaki kdv?yi ise kdv beyannamesinde ilave edilecek kdv.?de gösterir.