Halk Ekmek Bayi

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
halk ekmek de fiş kesimi nasıl yapılır ?

her müşteriye fiş verilmesi zorunlumu ? gün sonunda fatura mı kesilmeli ? ( çok yoğunluktan böyle bir zaman yok )

bizim mükellefimiz kesmiyor ay sonların da toplu olarak bir adet satış faturası kesiyorum muhtelif müşterilere satış diye.

Ekmekde sigarada olduğu gibi toplu ft kesmeye izin veren bir düzenleme olmadığından perakende de satış anında fişinin kesilmesi gerekir. Toplu olarak bir mük satış var ise ft kesme süresi aşılmamak üzere toplu ft kesilebilir. Diğer durumda yakalanırsanız fiş/ft cezası kesilmesinden kurtulamazsınız.

sn.merkür teşekkürederim,

ancak çözüm arıyorum, mükallef günde 3000 ekmek satıyor.nasıl fiş verecek her müşteriye ? bir fikriniz var mı ?

birebir sorunuzun cevabı değil, ama maliyenin bakış açısını göstermek açısından internetten bulduğum bir özelgeyi paylaşmak istiyorum.

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-927 08/03/2012
Konu : Elektrik tesisatı bulunmayan ekmek
büfelerinde belge düzeni.
İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, elektrik tesisatı bulunmayan ekmek büfenizde her satış için
perakende satış fişi düzenlenmesinin zaman ve maliyet kaybına neden olduğu belirtilerek, tüm satışlar için
gün sonunda toplu perakende satış fişi düzenlenmesinin mümkün olup olmadığı hususunda Başkanlığımız
görüşü talep edilmektedir.
Bilindiği gibi, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları
Mecburiyeti Hakkında 3100 Sayılı Kanunla, perakende mal satan veya hizmet ifa eden birinci ve ikinci
sınıf tacirlere, Vergi Usul Kanununa gore fatura kullanma mecburiyetinde bulunmadıkları satışları için
ödeme kaydedici cihazları kullanma zorunluluğu getirilmiştir.
Öte yandan, aynı Kanun’la ilgili 2001/2 Seri No’lu İç Genelge’nin 3 üncü bölümünde, 3100 sayılı
Kanun’un 2 nci maddesinin 3 üncü bendi ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak, şehirlerin
muhtelif yerlerinde dağınık olarak kurulan ekmek büfelerinde, elektrik bağlanmamış olması ve münhasıran
ekmek satışı ile uğraşılması şartıyla, ödeme kaydedici cihaz yerine Vergi Usul Kanununda belirtilen fatura
veya perakende satış fişlerinin kullanılması uygun görülmüştür.
Buna göre, ekmek satış büfenizde elektrik bağlanmamış olması ve sadece ekmek satışı ile
uğraşılması şartıyla ödeme kaydedici cihaz yerine Vergi Usul Kanunu’nda belirtilen fatura veya perakende
satış fişlerini kullanmanız mümkün bulunmaktadır.
Öte yandan perakende satış fişinin, satış yapıldığı anda düzenlenmesi mecburi olup gün sonunda
toplu olarak düzenlenmesine imkan bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Yapabileceğiniz boş aralarda fiş kesilip (1 ekmek, 2 ekmek... vs gibi) satış yapıldıkça müşteriye verilmesi olabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken o güne ait fiş olmalı.

sn.merkür sağolun,

o da değilde bukadar üye var belli isimlerden yardım alıyoruz .hiç mi halk ekmek bayii olan yok.?

bizde mi bildiğimizi,uyguladığımızı söylemeyelim.,

tekrar teşekkür ederim ,

Ekmekde sigarada olduğu gibi toplu ft kesmeye izin veren bir düzenleme olmadığından perakende de satış anında fişinin kesilmesi gerekir. Toplu olarak bir mük satış var ise ft kesme süresi aşılmamak üzere toplu ft kesilebilir. Diğer durumda yakalanırsanız fiş/ft cezası kesilmesinden kurtulamazsınız.

telelde toplu fatura var mı ? sn.merkür

birde şunu sormak istiyorum,

sadece özel matraha tabii alış-satışı olan mükellef kdv beyannemesi verecekmi ?

ferhat üstadıma saygılarıma, çok teşşekürederim,

sayın aşkınbuluk , sadece özel matraha tabi alış ve satışı olanların katma değer vergisi mükellefiyeti olmaz diye biliyorum.

sayın aşkınbuluk , sadece özel matraha tabi alış ve satışı olanların katma değer vergisi mükellefiyeti olmaz diye biliyorum.

ismmmo ya sordum olmaz dediler,sn.ferhat üstadım da olmaz dedi..

sadece elektrik,serbest meslek makbuzu var..bence bunları kdv dahil gider yazıp kdv beyannamesi verilmemesi gerekir,

konu baya eski ama tecrübeler yenidir diye düşünüyorum,

halk ekmek bayisi mükellefimiz var.
1 - öncellikle bunlarda kira stopajı durumu nedir. olacak mı? Yok diye biliyorum.
2- elektrik bağlantısı olmadığı için fiş kesmedeki son uygulamayı nasıl yapıyorlar. yazarkasa almasakta her gün e arşiv portaldan nihai tüketicilere fatura kesilse olur mu? yada gün sonunda yazarkasadan toplumu kesilebilir vs.

uygulayanlar bilgilendirirse sevinirm

teşekkürler.