zirve

hamilelik izni

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
280
Konum
İstanbul
Merhaba arkadaşlar...

Hamilelik halinde doğumdan önce ve sonra yasal izin süreleri ne kadar olduğu bunun ne kadarlık kısmı ücretli izin ne kadarlık kısmı ücretsiz olarak kullanılabileceği ve süt izni diye yasal bir izin düzenlemesi olup olmadığı hakkında bilgilerinizi rica ediyorum?? ayrıca hamile kişi yasal izin süresi başladığı halde çalışmaya devam ederse ek bir ücret ödenir mi?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Analık halinde çalışma ve süt izni
MADDE 74. - Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

ayrıca aşağidaki linke bakınız

http://www.maksimum.com/kadin/haber/49/25731.php
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
MERHABA

Dogumdan önce 8 dogumdan sonrada 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullandırılır .zaten bu hekim tarafından verilir ve bu süre zarfında çalışmayabilir.ama halime olan kişi isterse dogumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir ve çalıştıgı 5 ayıda dogumdan sonraki hafyaya ekleyebilir. bu süre zarfında işven ne prim öder nede ücret. işçi sadece 16 haftalık geçici iş görmezlik geliri alır ilgili kurumdan .

dogum öncesi ve dogum sonrası izin bittikten sonrada işçi isterse 6 aya kadar ücratsiz izin kullanma hakkına sahiptir.

iyi çalışmalar
 

Benzer konular

Üst