fonradar

Hamilelikte 32.Hafta Raporumu Almakta Geç Kaldım Ne Yapmalıyım ?

merhaba;
şu an hamıleliğimin 35. haftası içindeyım ve 32. hafta çalışabılır raporumu 34. haftamda alabildim. özel hastanede muayene oluyorum ve bana herhangi bir evrak verilmedi, sisteme biz işleyeceğiz dendi... doktorum geç kaldığımı ve bunun için 2 hafta kaybım olabileceğini söyledi, tam olarak ne demek istediğini anlamadım... şimdi ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekır, ayrıca iş yerımde de hamile çalışanın hakları bılınmediği için doğru yönlendirilmıyorum 32. hafta raporuna bile gerek olmadıgını söylediler ki gerek var biliyorum... bana yardımcı olursanız sevınırm
teşekkürler

[h=1]SSK DOĞUM PARASI[/h][h=2]SSK Doğum Parası Ne Demektir?[/h]Çalışan kadınların doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir yapıdır. SSK Doğum Parası Analık Geçici İş Göremezliği olarak da bilinir. Hamile olan çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılması yasaktır. Ancak ikiz, üçüz gibi çoklu gebelikte 2 hafta daha eklenerek bu süre 10 hafta olmaktadır. Eğer hamile olan kadın çalışmaya devam etmek istiyorsa doktordan çalışabilir raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Böyle durumlarda doğumdan önce çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek 13 hafta doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğumdan önce ve doğumdan sonra verilen izinler haricinde kadın vatandaşlarımız isterlerse doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin yapabilmektedirler.