fonradar

Hayata Dair ve Hayatın İçinden

Arkadaşlar, stajer ve sınava hazırlanan arkadaşlar. Yapılan bir çalışmada SMMM olmak için 25.000 YTL toplamda para harcandığını biliyormuydunuz. . O kadar da değil diyenleri duyar gibiyim . Ama bu paranın içinde staj yaparken ödenen SSK primleri de var. Ve daha bu belgeyi almak için yapılan tüm harcamalar. Belge parasına peşin 2.250 YTL. Peki belgeyi aldıktan ne kadar sonra bu para kendini amorti edecek.? Yada gerçekten değer mi bu kadar paraya. Herkes idealist olarak başlarken bir müddet sonra 35-40 YTL ye defter tutmaya çalışmıyor mu. Bu meslek ayaklar altına alınmıyor mu? Sonuçta değiyor mu bunca emeğe ,zahmete ve paraya. Birbirini kötüleyen meslektaşlar, sen bana gel ben 30 YTL'ye bakarım diyenler ve en kötüsü de müşterisini kaybetmekten korktuğu için vergi çıkartmayıp 70 milyonun hakkını gasp edip devleti yani bizleri kazıklayan saygıdeğer meslektaşlarımıza bu lafım. Değiyor mu acaba tüm bunlara?

Ynt: Hayata Dair ve Hayatın İçinden

Çantacı muhasebecilerden kurtulmak için Oda'nın ne çalışması war,bilen varmı?
Bazende sorumluluklarını unutan maliyecilerin "Ya hemşerim muhasebeciye ne gerek war,biz ne güne duruyoruz" kabilenden yaklaşımlarla SM gibi çalıştıklarına dair dedikodular dolaşıyor.......Bu konuda Oda'nın yaklaşımları nelerdir ?

tesbit ve ispat edildiğinde oda ve türmob'dan çıkıyor iş cumhuriyet savcılarına düşüyor.

nane ' Alıntı:
tesbit ve ispat edildiğinde oda ve türmob'dan çıkıyor iş cumhuriyet savcılarına düşüyor.

İşin garip tarafı ihbar sistemi de çok kötü. Kanuna göre ihbar için ad-soyad-adres-kimlik vs vs vs istiyorlar. Yani 189'a yapılan alo maliye ihbarı gibi değil. Adam ihbar edecek ama 7 sülalesinin adresini vermek zorunda. Kısacası siz ihbar etmeyin diyorlar. İnanın ihbar etmekten bu yüzden çekinen o kadar çok kişi var ki . Maalesef bu meslek için verdiğimiz bunca emek,para , sınav stresi , hayaller , vs vs içi boş kalıyor. Sınavların dürüst yapıldığına da inanmıyorum. Bazı kimseler varki itiraz ettikleri anda notları değişenler. Veya hatur olayları. Kısacası hatır olayıyla ders geçen birsine de açıkça şahit olan tanıdıklarım var. Biz burada kendimizi yırtalım, gecemiz gündüzümüz kalmasın, birileri gitsin haybeye alsın belgeyi. Olacak iş değil.

ona bakarsanız oks, öss gibi sınavlar ne kadar güvenli? cevap kağıtlarının sınav sonrası nakli optik okuyucuya verilmesi vs insan kaynaklı.

Walla,
Turmobun sınavlarından ben şüphe duymuyorum açıkçası....Bu konuda bi tane bile dedikodu duymadım.....Sadece az not aldıklarına isyan edenler ve itirazları daha düşük notla değişenler var...Benim esas sıkıntım çantacı muhlar,bunlara karşı ne yapılıyor?

aykut111 ' Alıntı:
Walla,
Turmobun sınavlarından ben şüphe duymuyorum açıkçası....Bu konuda bi tane bile dedikodu duymadım.....Sadece az not aldıklarına isyan edenler ve itirazları daha düşük notla değişenler var...Benim esas sıkıntım çantacı muhlar,bunlara karşı ne yapılıyor?
"Şeytanın en büyük kurnazlığı; insanları, kendisinin varolmadığına inandırmasıymış"
Yukarıda sözü geçen sınavların tamamına girmiş biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki hiç bir tanesinin gerçekliğine inanmıyorum, güvenmiyorum, gerçek anlamda seçici olduğuna da katılmıyorum.

Eleştiriyorum ancak diğer yandan da kendi çözümümü hemen sunuyorum, TÜRMOB sınavlarının bazı noktalarda uygulamalı olması, kişinin smmm olmak için müracatından tutun kendi iş yerini açması, müşterinin kabulü, müşteri işletmenin kuruluşu ilerleyen dönemde denetlemeleri, finansal tablolarının kredi almak için bankaya sunumu, işçi giriş çıkışları oluşabilecek olaylar karşısında yapılabilecek işlemler yorumlar, bir vergi bir bölge çalışma teftişi, firmanın yıl içindeki kayıtları, firmanın iflas etmesi vb... içeren kapsamlı bir sınav yapardım yoksa kanımca önemli olan 193 ün 94 ünü ezberlemek değil özümsemektir, doğru bir şekilde yorumlayabilmektir.

ÖSS ve diğer sınavlar için de kanımca, kişi 8 yıl temek eğitimden geçip mesleki alanlara yönlenmeli, genel derslerde başarısı ölçüsünde üniversitelere yönlenmelidir. Yoksa lise sonunda yapılacak 3 saatlik bir sınav ülkemizdeki gençlere yapılan en büyük haksızlıktır geleceğimizi kendimizden çalmaktır. Gençleri yaratıcı beyin olmadan, en verimli çağlarında a-sosyal kişilikler haline, ezberci , basmakalıpçı bireyler haline getirmektedir ve yaratıcılığı mucitler programlarında aramaktayız.

Turmob'un avukatlığına soyunacak değilim,
Ancak,Ellerindeki imkânlarla en iyisini yaptıklarını düşünüyorum.Yeterli olmadığına bende katılırım.Bu yüzden bir öneride benden:Staj süreleri 4 yıla çıkarılsın ve staj sonunda mülakata alsınlar.Yine bu arada Özlük hakları ciddi anlamda düzeltilsin.Stajın 2 nci yılının sonundada stajyerin sorumlu olacağı(Tabiki maddi katkısınada ortak olacağı)Meslek Mensubunun gözetiminde beyanname imzalamaya başlasın.

Aykut bey çok güzel düşünüyosunuz ama 10.000 kişiyi mülakat mümkün değil. Sınav test olsun en güzeli çünkü yazılı sınav da adam ismini beğenmez notu az verir misali. Yada o an karısıyla kavga etmiştir bu notlara yansır. Kısacası böyle büyük ve muazzam bir sınavda böyle değerlendirme olmaz. Yada itiraz edene kağıdını gösterme hakkı tanıyacaksın. Kağıdını mahkeme kararıylada olsa görmek en doğal haktır. Bilgi edinme kanununda bile bu imkan tanınmış. Kısacası böyle yazılı sınavlarda gizlilik esası bu şekilde sağlanamaz. Şeffaflık sağlanmalı .

Sayın Rumpeltinski,
Bu önerimi çok ciddiye alıyorum....Kastettiğim staja başlamanın devam etmesi ve yeterlilik açısından mülakat olmasıdır.Dolayısıyla mülakat rakamı "yanılmıyorsam" 2500 kişiye kadar düşer.Belki de daha azdır bu rakam......

Eğer dediğin rakama düşerse önerin gayet güzel. Keşke ilgili yerlere ulaştırsan. Bence de mülakat rakamı düşerse son derece güzel bir öneri ama sınav parasını unutma. Çünkü türmob sınavlardan ve ders başına muazzam para kazanıyor. En azından onlar kendi çıkarlarına bakacaklardır.

arkadaşlar :
bu konularda ne odaların nede odalar birliğinin kılını bile kıpırtattığı yok ne yazikki. turmob üzerine düşen hiçbir görevi tam anlamıyla yerine getiremiyor. Türkiyede 2 meslek kurumu çok faal ve haklarını sonuna kadar koruyor.
bunlar:
1) Barolar:
2) işçi sendikaları:

yani ya işçi olmamız lazımdı ya avukat. Onlara devlet bile zor karışıyor. Çünkü sessiz kalmıyorlar.