fonradar

Hediye Çeki

Merhaba,
Parekente ticaret giyim mağazasıyız, X Banka çalışanlarına vermek üzere firmamızdan 10 adet 100 TL lik hediye çeki istedi, karşılığında faturası ile birlikte çekleri alacak, mağazadan isteği ürünleri alacaklar çekleri kadar üzerindeki tutarları kendileri ödeyecek,
1- Fatura içeriği Hediye çekimi yada muhtelif ürün olarak kesilecek, Firma E-faturaya tabi, yeni nesil ökc kullanılıyor,
2- KDV oranı %8
3- 150TL lik bir mont aldı 100 tl hediye çeki verdi kalan kısmı kredi kartı ile ödeyeceğim dedi, işlem nasıl olacak,
4-Muhasebe kayıtları nasıl yapılacak,

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum,

Şimdiden teşekkrüler,

Size özelden ilgili dökümanı gönderdim.

Merhaba,

Sayın smtzdmrr, rica etsem ilgili dokümanı benimle de paylaşabilir misiniz?

Ayrıca, hedi çekini veren firmanın ürün gamı içerisinde %1, %8 ve %18 kdv'li ürünler olduğunu düşünürsek; firmaya kesilecek olan faturada hangi kdv oranının kullanılması doğru olur? Çekler kullanıldığında birbirinden farklı kdv gruplarına ait ürün alımı yapılır ise düzenlenen fatura ile matrah farkı oluşmaz mı? Sayın ktali32'nin bahsettiği gibi, çek tutarından fazla alım olur ise yazarkasa fişinde bu durum nasıl gösterilmeli? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Dökümanı özel mesajtan gönderdim değerli üyeler.Döküman bana ait değil İstanbul SMMM odasının paylaştığı benimde yararlandığım bir yazı.Saygılarımla.