Hediye telefon.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bil_gin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bil_gin

Tanınmış Üye
Turkcell ile yapılan anlaşma gereği bir adet cep telefonu alınmış KVK firmasından tarafımıza fatura kesilmiştir. Faturanın alt kısmında Turkcell'e temlik edilmiştir diye bir ibare var. Turkcell bize bundan sonra göndereceği faturalarda bu telefonun bedelini ayrıca gösterip tahsil edecek. Muhasebe kaydı ile ilgili fikirlerinizi almak istedim.

Saygılar;
bil_gin

Ynt: Hediye telefon.?

kVK den gelen faturayı kayıtlara alacaksınız.
255 Tlefon modeli
191
320/329/336

türkcell faturasının içinde her ay kvk ye ödenen tutarı göreceksiniz.o tutar kadarını da kv ye ödeme göstereceksiniz.

320/329/336 kvk
320/329/336 türkcell

sayın ZİNDAN öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yalnız işlenmiş bir konu ama benim kafama takılan noktalar var. Şöyle ki biz bu telefonu demirbaşımıza 1,000 tl + KDV olarak kayıt edeceğiz ama Turkcell bizden daha yüksek bir bedel tahsil edecek sanırım 18 ay boyunca ayda 100 TL bu da 1,800 tl eder aradaki fark ne olacak peki? 1,800-1,180=???

Turkcell sizden telefon bedelini alır, fazla bir tutar alıyorsa, bu telefonun bedeli için alınan değil, başka bir giderdir, eğer telefondan aldığı fazla tutar, kar etmek amacı ile ise, Kvk faturasını niye size veriyorlar.?
Alınan fazla tutar telefon bedeli ise, bu fazla kısım için demirbaş faturası isteyin.Bu faturaya istinaden de demirbaş maliyetine ilave edin, bu tutarı.
Yok eğer fatura veremiyorsa, gidere atın bu tutarı, bence.

sayın zindan bu turkcell'in ilginç kampanyalarından biri. neden kendileri direkt kesmiyorlar faturayı orasını bilmiyorum. kurumsal hatlarımız var turkcellden onlardan birine yansıtacaklar bu telefon bedelini ama dediğim gibi fazla alacaklar bedeli. 1800 den arta kalan tutar olan 620 tl için kdv ayıracak mıyız? çok şey takılmış kafama ama kusura bakmayın artık işimiz bu merak etmek :)

Telefon faturası geldiği zaman, ayrıntısında alınan bedellerin ne için alındığı muhakkak yazacaktır.Farazi olabilecek birşey üzerinden yorum yapmak zor oluyor.!

farkındayım zorluğun sadece daha önce yapmışsanız böyle bir işlem bilgi verebilrsiniz anlamında sordum teşekkürler yinede