fonradar

Her Ay Değişen Muhtasar Beyannamesi

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Merhaba

muhtasar beyannamesinin neden değiştiğini bir türlü anlamadım
her ay bir modül ekleniyor. hiç bir şeye yaramayan sonradan beyannamede çıkarılacak olan modüller
bunlar neden ekleniyor bir wep tasarımcısını zengin etmek için mi yoksa vergi dairesi gerçekten bilgi almak istediği için mi ekleniyor

işyeri kodu-işyeri adres nosu ,damga vergisinin 302 kodları çalışan işçi sayısı işyeri numaraları vs.
bunlar neden eklendiğini düşününce para aklmıza geliyor bu işte birileri kazanmalı

ilk akla gelen wep tasarımcıları herhalde bu meslek kazanıyor ama ne kadar kazanıyor bunu vergi dairesinin açıklması lazım

Şikayet adresiniz yanlış böyle şikayetler maliye bakanlığına yapılır.Maalesef aramızda yetkili yok.Muhtemel sebepleri atıyorum idare vergi payı ile işletmelerin ortağıdır payının eksik hesaplandığını düşünürse her zaman tedbir alabilir inceleme yaptırabilir hakkını arar.26 modüle gelmişiz en çok değişen muhtasar olmuş.Muhtasarı verirken e beyanda gönderirken önceden yazılan işyeri nosu ile otomatik aylık prim hizmet belgesi bilgileri ekine eklenen işçi sayısı iadrenin sgk ile gib arasında farklı sayıda ve ücretle bildirim yapılmasını kontrol etmek içindir ve fark varsa uyarı veriyormuş.Sgk bildirip vergiye bildirilmiyenler varmış idare bu hali ile tesbit etmiş ve ek beyan bildirim istedi şahane bir yazılım olmuş.Bence idare emrinde becerikli yazılımcılar var.Sgk nin 6111 den haksız yaralananlar tesbiti çalışmasıda yıllar sonra güzel bir çalışma olmuş her ay kontrol edip bir an evvel hatayı düzeltmemiz için iyi iş çıkarmışlar idare yazılımla bir çok kişinin yapacağı işi yaptırıyor.Mesela bizim ilçenin vergi dairesi kuruluş kadrosu 55 personel idi idare beyanname tahakkuklarını bize yıktı,tahsilatı bankalara aktardı veznede herkesin parasını almıyorlar şirketler mecbur bankaya diyorlar şimdi daire 20 kişi ile idare ediliyor.Bunlardan üretime girmeyen sevk ve idare eden 3 müdür ve muavin ile şoför evrak memuru vezneci gibi arkadaşlarımızı saymaz isek tahakkuk servisini 3 arkadaş sırtlamış götürüyor yazılım ile işleri azalttılar akıllı bir çalışma olmuş.Eksik yanlış beyanlarımız bile merkezden vergi dairesine uyarı ile geliyor ve hataları düzeltmemizi istiyorlar mahallinde her bilgiyi göremiyorlar.Yeniliklere alışacağız.Kolay gelsin.

yazınızı gerçekten de beğendim istediğim cevabı vermişsiniz gerçektende aydınlatıcı bir yazı olmuş
gerçektenden güzel bir yazılım olmuş dememiz lazım yoksa bir beyanname bu kadar nasıl değişir akla yatkın hiç bir neden bulamıyor insan
bir ay değişse bir şey olmaz her ay değişiyor
bunu bir hocalarımızın bize izah etmesi lazım bir beyannamemin yılda nasıl 12 versiyonu nasıl oluyor; ekliyorlar, çıkarıyorlar, topluyorlar, bakalım ne olacak bildiğimiz muhtasar beyannamesine;
ama değişmeyen tek şey var bu beyannamede 041 022 011 012 kodlar yıllardır ayaktalar bunları değiştiremediler :)

Sonraki aşamaları sgk e-bildirgeyi entegre etmek de, şu teşvik noları yüzünden ayrı ayrı bildirim yapıldığından ona bir formül arıyorlar herhalde. Tabii birde maliye sistemleri bu kadar yoğun bilgiyi kaldırabilecek mi orasıda ...

Muhtasar beyannamesinden dolayı internette en çok indirilen, tıklanan program vergi dairesinin Gerekli Programları her ay sabit en az 50 000 bin kişi bdp programını inidriyor güncelliyor

tıklanma rekoru kırdı

İdare kayıp kaçağı bulmaya çalışıyor.Seçilmişler övünürken mangalda kül bırakmıyor kayıt dışı %36 diyorlar 0 lamaya uğraşmıyorlar müfettiş almıyorlar işyerlerinde durum tesbitleri yok 17 kuruluşla anlaşmamız var onlar bize işveren adına işlem yapanları bildirmek zorundalar tezi ile oturdukları yerden kayıt içine almaya uğraşıyorlar bu da bir yöntem ama tek başına yeterli değil emir alan çalışanlar ne yapsın hizmet vermeye çalışıyorlar.Yazılımcıların işi zor idare değitirince onlarda bir kaç gün içinde değişikliği yapmak zorunda kalıyorlar.Proğramdan hazır bilgilerden beyanname göndermek olmasa çok kalabalık müşteriye hizmet verenler tek tek gib sisteminden yüklemek zorunda kalsalar iş kaçmaz hatalar artardı.Yazılımcı değilseniz idarenin değişiklikliklerini geliri arttırma doğru ücretleri vergilendirme kayıt içine almak olarak kabul ediniz.Görevini yapmaya çalışan ancak seçilmişlerce işlerine karışılan İdareyede hak veriniz toplanan vergilerle çark dönmüyor ülke çok borçlu ve kırılgan ekonomiye sahip.Büro işletiminde 40 ncı yılındayım enfelasyon olan 1980 li yıllarda bile bu kadar sıkıntı çekmedim gerilemedim.Sadece karar verici konumda olan kısa bir grubun işi iyi gelir dağılımı adil olmadığı için büyük kesim sıkıntıda ve dişini sıkıyor tasarruflarını yiyor ve ya sabır çekiyor nereye kadar Gib sisteminden bdp bende güncelliyorum ama hiç kullanmıyorum ihtiyaç duymuyorum sadece 1.3.2015 günü kendi beyannamemi göndermek için kullandım proğramcı henüz değişikliği yapmadığı için .İyi çalışmalar.

neden değiştirildiğinide bir yazarlarsa ve değişikliğin neden ve sonuçlarını bir rapor halinde yayınlarlarsa ,neden kafamızda bir soru işareti kalsın

her ay yayınlanan muhtasar duyuruları

01.03.2015 - MUH, MUH30 ve MUHGVK281 Beyannamelerinde Değişiklik

Muhtasar Beyannamesi MUH, MUH30 ve MUHGVK281 Beyannamelerinde değişiklik yapılmıştır. Ekler Kısmında İşyeri / İşçi Bilgileri kulakçığı eklenmiştir. Bu bölümde bulunan İşyeri kodu (Şube Numarası) bilgisine İnternet Vergi Dairesinden https://intvd.gib.gov.tr "(Kullanıcı Kodu; Parola,Şifre ile)" Sorgulamalar/Şube Bilgileri Sorgulama alanından ulaşılması gerekmektedir. Bu beyannameleri vermesi gereken mükelleflerimizin güncel Beyanname Düzenleme Programı'nı "Gerekli Programlar" bölümünden indirip yeniden bilgisayarlarına kurmaları gerekmektedir.

Arkadaşım boşuna isyan edip kendini üzüyorsun idare kanun koyan düzenleyici ile ortak ve işbirliği halinde onların dediği oluyor işlemlerinden kimseye hesap vermez böyle bir adet yok çünkü kamu menfeati var .1.3.2015 eklenen bölüm ile işçilerin bilgileride muhtasar eki olarak gib sistemine gidiyor proğram kıyaslama yapıyor fark varsa uyarıyor memur izahat istiyor.Bazı işverenler sadece muhtasar bildiriyor sgk ye bildirmiyor eşleme yaparak bunları tesbit etmeye çalışıyorlar ediyorlarda.Bir çok işletme paket proğramdan gönderdiği için fark etmiyor yazılım mevcut bilgilerden faydalanıp ekliyor.El ile gib sistemine yükleyenlere proğram zaten bu bilgiler gelmeden kayıt yapmaz.
Kamunun uygulaması az personel çok yazılım ile insan gücünü azaltıyor sgk de eleman almıyor e beyana geçtiğimizden bu yana10 yıldır sgk ye gitmeyi unuttuk her şeyi sistemden oluyor kağıtlar sadece arşiv için kullanılır oldu.
Eski yıllarda her ay bir defa sgk ye gider aylık bildirgeleri verirdik makbuz alırdık şimdi o işleri unuttuk.Kolay gelsin.

dediğiniz doğru biz kurumlara gitmiyoruz tüm işimizi bürolarda masalarda hatta cep tellefonlarınndan bile halleder olduk ama eskinin verimliliğini teknolojinin yakalayamadığı bir gerçek

benim demek istediğim muhtasar beyannamesinin değişmesinin bir çok nedeni var diğer beyannameler değişmiyor da sadece muhtasar beyannamesi mi değişiyor ;bunun altında kira giderleri; sigorta hesaplamaları; muhasebe ücretleri var. en zor değişecek beyanname olması gerekirken her ay değişiyor
kira Stopajı ülkemizde her ay değişecek bir kavram mı? işçi hesaplamalrı her ay mı değişiyor ?muhasebe ücreti her ay mı değişiyor ? değişen ne ?
değişen kurumlar ve yetkililer..

beyannamelerin yıllardır artık bir form ve standarda ulaşması gerekiyor nereye kadar değiştirilecek
yasa değişirse beyannamede değişsin ben bunu istiyorum

Beyannameler yıllarca aynı kalıpta kalması belki gelişme tamamlanınca olabilir ama o da zor hayat devam ediyor ve yeni istatiki bilgilerde faydalanmak için uygulama yapılıyor.Bizim gibi henüz gelişmemiş ülkelerde hizmet için seçilenler
buyruk verir hale geliyor maalesef kaderci ve hakkını aramayan biatçı bir toplumumuz var birileri birilerine inanmak çok güvenmek istiyor.Dünya nükleerden vazgeçiyor bir çok ülke referendumla ile halkına soruyor bizimkiler meclisteki sayısal gücünü kullanarak halka sormadan zorla nükleer getirmeye çalışıyor karşı tepkilere dünya uygulamalarına rağmen teğkisiz bir milletiz avrupada muhtasar değişse adamlar ayağa kalkar ama bizde nerde.

konuyu uzattıkça uzatıyoruz muhtasar beyannamesi her ay değiştirilirse bir ay da bir kişi bir soru sorar neden bu kadar değişiyor diye sormak hakkımız değil mi ?

en son yapılan değişiklik nedir işyeri numarası işçi sayısı adres numarası ,muhtasar beyannamesinde sıfır sıfırlardan geçilmiyor her yer bol sıfırlı oldu

her aklına gelen muhtasar beyannamesini değiştirmemeli yasalarla yönetmeliklerle değişmeli
en son yapılan değişikliğe ait yönetmelik var mı bir tebliğ ben hiç böyle bir yazı görmedim
bu işin bir genelgesi yönetmeliği bir tebliğ varsa yayınlarsanız bende okuyayım