Hesap Planı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan dolap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Hesap planı hk.

Biz de 770 hs.ları burada belirttiğiniz sıra ile değil de şöyle
770 01 Genel yön.gid.
770 02 kira gid.
770 03 Nakliye gid. vs. işliyoruz. Yani yukarıda belirtilen sıraya uymuyoruz.Bir problem olur mu yoksa hesapları yukarıda Revizyon arkadaşımızın verdiği şekilde açıp alt hesaplar mı isteğe bağlı bırakılmıştır.

Sn revizyonun yazdığı hesap planı usulune uygun olan şekildedir

Siz anladığım kdarıyla mesleğe yeni giriyorsunuz.. bu açılan alt hesaplar yani 191 ana hesp kodu 191.01 %8 indirilicek kdv buda alt hesaplar oluyor.. yönetimin sorabileceği sorulara net cevp verebilmek için bu alt hesaplar büyük kolaylık sağlıyor. en önmliside vergi beyannamelerinde çok büyk yarar sağlar yine örneğin 360 Ödenecek Vergi ve Fonlar ın içine tüm vergileri atarsan sonra muhtasar beyanname zamanında zorlanırsın. Halbuki 360.01 Ödenecek Ücret gelir vErgisi 360.02 Ödenecek Damga Vergisi 360.03 Ödenecek Tevkifat 360.04 Öd.Kira Stopajları vb gibi , 740 760 770 tede bu şekilde 760 pazarlama satş dağıtım ana hsp 760.01 Yakıt Giderleri 760.02 Temsil Ağırlama Giderleri 760.03 Konakalama Giderleri sen kendince aaçbilrsin.. daha önce arakdaşında dediği gibi hesap planını incelersen dha ii anlarsın..

Sayın kamrap,
alt hesapların kolaylığını ve kullaış amaçlarını biliyorum tabii. Benim demek istediğim 770 nolu hesabın alt hesaplarında orada belirtilen sıraya göre hesap açmıyoruz. Bu problem yaratır mı? Sadece bunu soruyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.

Cevap verecek arkadaş yok mu? Herkes 770 alt hesaplarını o şekilde mi tutuyor? O sıraya göre tutmamak problem yaratır mı? Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Usulsuzluk derceleri ve cezaları (vuk. md. 352)
1. Derece

Defter kayıtlarının ve bunlarla ilgili vesikaların doğru bir vergi incelemesi yapılmasına imkan vermeyecek derecede noksan, usulsuz veya karışık olması

770'in alt hesaplarının sayın revizyonun verdiği sıraya göre yapılmaması usulsüzlüğe giriyor mu? Eksiklik, noksanlık veya karışıklık yok, sadece o sıraya göre değil. Bu usulsüzlük mü onu öğrenmek istiyorum arkadaşlar.

usulsüzlüğe girmiyor.
işletmeler kendi gider çeşitlerini diledikleri gibi hesap planına aktarabilirler.
usulsüzlük şöyle oluşabilir. Eğer siz hasılatınızı bir sehiv sonucu gider hesaplarına kaydederseniz işte bu usulsüzlük olur. Bunun üzerinden vergi tarhı uygulamak gerekir.
Bu gibi usulsüzlükler dışında, hiçbir inceleme elemanıda niye bu sırayı takip etmedin diye bişey diyemez. Çünkü bu, işletmeler için tavsiye niteliğindedir.
Bizimde bazı firmalarımız incelenmişti. Herşey tepeden tırnağa hesaplarımıza kadar incelendi. Gider hesaplarımız 770 01, 770 02 770 03.. sırasıyla işçi ücretleri, kira giderleri, yakıt giderleri gibi açılmıştı. İncelemede hiçbir problem olmadı ve sağlıklı verilere dayandı.
Onun için bu 0-9 kırılımını, isteyen firmalar kendi gider çeşitlerinin bolluğu çerçevesinde kullanabilir, yada ana hesabın bütünlüğünü bozmayacak şekilde diledikleri gibi aktarabilirler.

Peki arkadaşlar, 2011 kayıtlarında 770 hs.alt hesaplarını o şekilde değiştirsem bir sakıncası var mı?

Mümkünse diğer arkadaşlardan da cevap bekliyorum.problem olur mu olmaz mı?

serden ' Alıntı:
Peki arkadaşlar, 2011 kayıtlarında 770 hs.alt hesaplarını o şekilde değiştirsem bir sakıncası var mı?

O şekilde değiştiricem demekten kastınız gider çeşitleri ve gider yerlerine göremi hesapları açacaksınız.

REVİZYON ' Alıntı:
Merhaba,

Kendim gider hesaplarını aşağıdaki şekilde detaylandırıyorum.

Örnek,

770 Genel Yönetim Giderleri
770 00 Merkez Genel Yönetim Giderleri
770 00 1 İşçi Ücret ve giderleri
770 00 1 01 ....
770 00 2 Memur Ücret ve giderleri
770 00 2 01 ....
770 00 3 Dışarıdan Sağ. Fayda ve Hizmetler.
770 00 3 01 ....
770 00 4 Çeşitli Giderleri
770 00 4 01 ....
770 00 5 Vergi, Resim ve Harçlar
770 00 5 01 ....
770 00 6 Amortisman ve Tükenme Payları
770 00 6 01 ...
770 01 Şube Genel Yönetim Giderleri
770 01 1 İşçi ücret ve giderleri
........................

Mesela bende 770 01 işçi ücret ve giderleri değil, ben 770 01 hs.nı işçi ücret ve giderleri yapsam, diğerlerini de 770 02, 770 03vs.yukarıdaki gibi yapsam (yani sadece ana başlıkları kastediyorum) olur mu?

serden ' Alıntı:
Mümkünse diğer arkadaşlardan da cevap bekliyorum.problem olur mu olmaz mı?
Benim cevabımı beğenmediniz mi?
Bir başlık linki vermiştim, orada yazılanlar size bir fikir verebilir baktınız mı?
Kimse size %100 garantili bir cevap veremez eğer istenilen bu ise. Meslek böyle, yapacak bir şey yok.

Sene başında geçişi yapın, problem olmaz herhalde.

Estağfurullah beğenmemek olur mu? Siz sadece " herhalde " şeklinde söyleyince ben de daha önce bu şekilde yapmış kişiler varsa onlardan da görüş istedim. Hala da bekliyorum.

NİSANLI ' Alıntı:
1. Derece

Defter kayıtlarının ve bunlarla ilgili vesikaların doğru bir vergi incelemesi yapılmasına imkan vermeyecek derecede noksan, usulsuz veya karışık olması

usulsüzlüğe girmiyor.

İrem35 ' Alıntı:
usulsüzlüğe girmiyor.
işletmeler kendi gider çeşitlerini diledikleri gibi hesap planına aktarabilirler.
usulsüzlük şöyle oluşabilir. Eğer siz hasılatınızı bir sehiv sonucu gider hesaplarına kaydederseniz işte bu usulsüzlük olur. Bunun üzerinden vergi tarhı uygulamak gerekir.
Bu gibi usulsüzlükler dışında, hiçbir inceleme elemanıda niye bu sırayı takip etmedin diye bişey diyemez. Çünkü bu, işletmeler için tavsiye niteliğindedir.
Bizimde bazı firmalarımız incelenmişti. Herşey tepeden tırnağa hesaplarımıza kadar incelendi. Gider hesaplarımız 770 01, 770 02 770 03.. sırasıyla işçi ücretleri, kira giderleri, yakıt giderleri gibi açılmıştı. İncelemede hiçbir problem olmadı ve sağlıklı verilere dayandı.
Onun için bu 0-9 kırılımını, isteyen firmalar kendi gider çeşitlerinin bolluğu çerçevesinde kullanabilir, yada ana hesabın bütünlüğünü bozmayacak şekilde diledikleri gibi aktarabilirler.

NİSANLI ' Alıntı:
1. Derece

usulsüzlüğe girmiyor.

İrem35 ' Alıntı:
usulsüzlüğe girmiyor.